Alarm samochodowy: widoki, funkcje, porady

Alarm samochodowy: widoki, funkcje, porady

Statystyki CEP pokazują, że w ubiegłym roku skradziono 6 910 samochodów. Dla porównania w roku 2019 zniknęło 6 978 samochodów, a w 2018 roku – 6 844 aut. Jak widać, kradzież aut powoli zamienia się w rzadkość, ale złodzieje nadal grasują. To prawda, że nie istnieje idealne zabezpieczenie, które ochroni pojazd przed kradzieżą, ale alarmy samochodowe i tego typu urządzenia mogą odstraszyć złodzieja i utrudnić mu napad. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak działają alarmy samochodowe i jakie urządzenia możemy znaleźć na rynku.

Jaki działa alarm samochodowy?

Alarm samochodowy to seria czujników, które są połączone z zaprogramowanym procesorem. Procesor jest ‛sercem’ systemu, to on odpowiada za skuteczność działania alarmu. Alarm odbiera informacje płynące z czujników. Ważne jest umiejscowienie tych czujników, muszą zostać zamontowane w odpowiednich miejscach i zgodnie z instrukcjami. Inaczej może zostać uruchomiony podczas nawet najmniejszego ruchu, np. przy otarciu o karoserię samochodu, albo może w ogóle nie zadziałać w trakcie włamania.

Żaden producent nigdy nie poda schematów alarmów samochodów, zasad i konkretnych rozwiązań. Takie informacje byłyby dostępne dla każdego, co przeczy celowi alarmu.

 Alarmy można podzielić na: 
 • Alarm samochodowy pilotowy — alarm sterowany za pośrednictwem pilota.
 • Alarm samochodowy bezpilotowy — alarm, który odbiera sygnał z poziomu kluczyka.
 • Istnieje jeszcze podział na alarmy posiadające bazę szeregową magistrali CAN (cyfrowe rozwiązanie dla nowych aut) i alarmy analogowe (opcja dla starszych pojazdów).

Jaki alarm samochodowy wybrać?

Alarm samochodowy powinien spełniać nasze wymagania oraz pasować do samochodu. Ciężko jest stworzyć ranking alarmów samochodowych, na rynku mamy do wyboru szeroki asortyment produktów. Aby pomóc kierowcom w wyborze odpowiedniego alarmu samochodowego, Przemysłowy Instytut Motoryzacji Pimot opracował klasy skuteczności alarmów, które ułatwiają zakup produktu.

 • Klasa popularna (POP) — Tanie alarmy samochodowe o najniższej skuteczności. Informują o otwarciu drzwi lub klapy bagażnika sygnałem dźwiękowym. Są sterowane za pomocą pilota lub klucza kodowego. Podstawową wadą alarmów klasy POP jest to, że przestają działać po rozładowaniu akumulatora lub jego odłączeniu przez złodzieja.
 • Klasa standardowa (STD) — Alarmy klasy STD mają własne zasilanie. Alarm może blokować zapłon, może mieć czujnik ochrony wnętrza, czujnik chroniący nadwozie oraz blokadę obwodu silnika. Próby kradzieży są sygnalizowane syreną i światłami. Alarmy STD można sterować pilotem albo kluczem ze zmiennym kodem, dzięki któremu trudniej złamać szyfr alarmu.
  Jaki alarm samochodowy wybrać: klasa standardowa (STD)
 • Klasa profesjonalna (PRF) — Takie alarmy mają większą liczbę zabezpieczeń, co utrudnia kradzież pojazdu. Oferują co najmniej dwa czujniki ochrony wnętrza, blokadę obwodu silnika, kodowany wyłącznik serwisowy oraz czujnik otwarcia maski silnika. Są obsługiwane za pomocą kluczy i pilotów sterujących, które wykorzystują specjalny, trudny do złamania kod.
 • Klasa ekstra (EXTRA) — Alarmy klasy ekstra zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa. W swojej ofercie mają wszystkie funkcje alarmów klasy profesjonalnej, a także czujnik położenia pojazdu. Ten czujnik uaktywnia alarm w momencie ładowania samochodu na lawetę. Alarmy EXTRA współpracują z GPS/GSM, które wysyłają dane o położeniu pojazdu.
 A oto lista niektórych rodzajów alarmów, które można znaleźć na rynku: 
 • Alarm samochodowy z centralnym zamkiem
  Każdy kluczyk ma unikalny kod, który jest zsynchronizowany z systemem alarmowym pojazdu. Po wciśnięciu kluczyka immobilizer silnika wyłącza się, aby włączyć go z powrotem, trzeba po prostu ponownie wcisnąć kluczyk. To urządzenie pozwala również na zablokowanie i odblokowanie drzwi. Niektóre alarmy z centralnym zamkiem wydają dźwięk podczas blokowania / odblokowania drzwi, co może pomóc w lokalizacji samochodu na ogromnym parkingu.
 • Alarm samochodowy z czujnikiem ruchu
  To sposób zabezpieczenia się przed kradzieżą „na lawetę”. Alarmy z czujnikiem ruchu działają na zasadzie ultradźwięków, które są emitowane w wewnątrz samochodu. Alarm jest aktywowany w momencie wykrycia ruchu, czyli na przykład, kiedy złodziej wybił szybę i jego ręka jest w środku pojazdu.
 • Alarm samochodowy z powiadomieniem na telefon
  Bardzo poręczna opcja, ponieważ powiadomienia można otrzymać w każdej chwili i zawsze można skontrolować położenie samochodu. W przypadku kradzieży właściciel zostanie powiadomiony, kiedy i przez co (przez które drzwi / szybę) włamał się złodziej, gdzie aktualnie znajduje się auto. Alarm samochodowy sterowany telefonem może zatrzymać pojazd, wystarczy wysłać żądanie o zatrzymaniu pojazdu, alarm zostanie uruchomiony i zablokuje samochód. Istnieją również alarmy samochodowe, które mogą być operowane za pomocą smartfona z systemem android. Aplikacja mobilna pozwala między innymi kontrolować, gdzie znajduje się pojazd, zablokować pracę silnika, sprawdzać stan alarmu samochodowego oraz odczytywać i kasować pamięć alarmów.
  Alarmy samochodowe z powiadomieniem SMS oraz alarmy dostępne za pośrednictwem aplikacji mobilnych są idealnym rozwiązaniem dla współczesnych kierowców. Czuwanie nad samochodem jeszcze nigdy nie było tak łatwe.
  Alarm samochodowy z powiadomieniem na telefon
 • Alarm samochodowy GPS
  Bardzo zaawansowany system. Ten alarm pomaga zlokalizować pojazd w dowolnym momencie. Za jego pośrednictwem można również kontrolować, czy zmienia swoją pozycję. Taki alarm należy do najbardziej skutecznych, ponieważ dzięki niemu możliwy jest zwrot samochodu, jeśli dojdzie do kradzieży.
 • Alarm samochodowy GSM
  Skuteczne i oferują dużo możliwości. Alarmy typu GSM pracują razem z operatorami sieci komórkowych. W momencie kradzieży alarm wysyła odpowiedni sygnał na telefon właściciel, niezależnie od odległości. Właściciel ma opcję wysłania żądania o zatrzymaniu pojazdu. Jest też opcja zadzwonienia do swojego pojazdu, dzięki funkcji podsłuchu. Właściciel może usłyszeć, co się dzieje wewnątrz jego samochodu.
 • Alarm samochodowy z powiadomieniem radiowym
  Takie alarmy mają zamontowany nadajnik i odbiornik radiowy. Jest to technologia wspierana przez alarmy GSM. Kiedy pojazd jest kradziony, zostaje wysłany sygnał na odbiornik, który właściciel pojazdu ma w swoim pilocie. Nie jest to najbardziej efektywne rozwiązanie, ponieważ mogą pojawić się zakłócenia i sygnał w ogóle nie dotrze do właściciela.
 • Alarm samochodowy z funkcją odpalania
  Jest to rozwiązanie szczególnie poręczne i przyjemne w trakcie zimy, dzięki możliwości zdalnego rozgrzania pojazdu, kiedy na dworze jest mróz. Po naciśnięciu przycisku zostaną włączone wszystkie systemy niezbędne do uruchomienia silnika, obsługi ogrzewania i chłodzenia. Silnik nie zadziała, to jest, samochód się nie ruszy, dopóki kierowca nie wsiądzie do samochodu i nie włoży kluczyka do stacyjki.
 • Alarm samochodowy bezprzewodowy
  Są to czujniki, które zaczynają działać w momencie wykrycia próby kradzieży. Zostały specjalnie zaprojektowane, aby były odporne na celowe zakłócenie transmisji radiowej przez złodziei. Te alarmy są zasilane z baterii lub akumulatora.
  Alarm samochodowy bezprzewodowy
 • Alarm samochodowy z kamerą
  Kamery w samochodzie nie tylko służą do rejestrowania jazdy, ale mogą również odstraszyć i wykryć złodzieja. Kiedy kierowca opuści swoje auto, kamera w tym czasie będzie zaglądała do kabiny pasażerskiej, odstraszała potencjalnych złodziei i wykrywa przeszkody na parkingu. Jeśli ktoś obcy zajrzy do samochodu, kamera włącza lampkę LED, która da do zrozumienia tej osobie, że została zauważona.

Jak widać, opcji jest wiele. Kierowca może również zdecydować się na uniwersalny alarm samochodowy, czyli taki, który zapewnia szeroki zakres usług ochrony. Ceny też będą się dużo różniły. Oczywiście można znaleźć tani alarm samochodowy na rynku, wszystko zależy od tego, czego oczekujemy jako właściciel pojazdu. Warto zainwestować nawet w najtańszy alarm samochodowy, zamiast zostawiać samochód na pastwę złodziei. Jak Ty ochronisz swój samochód przed kradzieżą?

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *