Co to jest VDIM? Opis i zasada działania

Co to jest VDIM? Opis i zasada działania

VDIM (system zintegrowanego zarządzania dynamiką pojazdu, z ang. Vehicle Dynamics Integrated Management) to zintegrowana technologia kontrolowania parametrów dynamicznych samochodu. Jest on wykorzystywany w samochodach marki Toyota i Lexus. Po raz pierwszy stał się on dostępny w 2004 roku w modelu Toyota Crown Majesta. Polepsza on prowadzenie samochodu, zwiększa jego właściwości do jazdy w terenie oraz manewrowość.

Zasada działania systemu VDIM

VDIM optymalizuje pracę wielu systemów asystujących kierowcy, m.in. systemu zapobiegającemu blokowaniu się kół podczas hamowania, systemu kontroli trakcji, systemu kontroli stabilności, systemu dystrybucji siły hamowania, a także elektronicznemu wspomaganiu kierownicy oraz innych. Aby to osiągnąć stale monitorowane jest prędkość każdego koła, pozycja pedału hamulca i gazu, kąt skrętu kierownicy, ciśnienie w układzie hamulcowym oraz odchylenie samochodu. Uzyskane dane umożliwiają ocenę sytuacji na drodze. Ryzyko odchylenia samochodu od zamierzonego kierunku jazdy jest minimalizowane dzięki systemom VSC oraz EPS.

System TRC jest aktywowany w momencie wykrycia poślizgu kół. Gwałtowne wciśnięcie pedału hamulca aktywuje z kolei asystenta hamowania awaryjnego (BA). System ABS odpowiedzialny jest za zapobieganie blokowania się kół podczas hamowania.

Popularne samochody wyposażone w system VDIM

Przyczyny awarii

  • ! Zabrudzenie czujników ABS.
  • ! Uszkodzenie okablowania dostarczającego zasilanie czujnikom.
  • ! Niski poziom płynu hamulcowego.
  • ! Dobranie kół o nieodpowiednim rozmiarze.

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *