Co oznaczają kontrolki w samochodzie

Co oznaczają kontrolki w samochodzie

Na desce rozdzielczej każdego samochodu znajdują się lampki związane z pracą jego układów i funkcjami. Ich rola polega na uświadamianiu kierowcy, w jakim stanie technicznym jest jego auto oraz czy występują niebezpieczne sytuacje.

Każdy kierowca powinien dobrze je poznać i umieć je rozpoznawać, aby odpowiednio wcześnie reagować na sygnały, jakie wysyłają mu jego “cztery kółka”. W tym artykule przedstawiamy główne kontrolki, które można znaleźć w praktycznie każdym aucie, ale z tego względu, że niektórzy producenci pojazdów używają własnych oznaczeń, warto przeczytać instrukcję obsługi samochodu i w razie potrzeby porównać ją z naszymi ikonkami.

Kontrolki na desce rozdzielczej można podzielić na trzy podstawowe grupy według pełnionych funkcji i koloru światła, jakie emitują: zielone, niebieskie – to lampki informacyjne; żółte (pomarańczowe) mają funkcję informacyjno-ostrzegawczą; czerwone – to kontrolki ostrzegawcze (alarmowe). Pierwsza grupa ma za zadanie informować o tym, jakie funkcje są aktywne w samochodzie – dotyczy to np. włączonych świateł. Druga grupa lampek świeci się, aby ostrzec kierowcę przed nadchodzącymi awariami. W takiej sytuacji można dalej prowadzić auto, ale przy najbliższej okazji powinno się przeprowadzić lub zlecić jego diagnostykę. Czerwone lampki zwiastują niebezpieczeństwo i poważne awarie, dlatego nie wolno ich lekceważyć. W związku z tym nie należy kontynuować jazdy samochodem, tylko zatrzymać go i przetransportować natychmiast do warsztatu.

Czasami ikonki na desce rozdzielczej zapalają się i gasną ze względu na błędne odczyty związane z awarią któregoś z czujników lub niskim napięciem w instalacji elektrycznej pojazdu. Pomimo tego każda informacja ze strony kontrolki ostrzegawczej powinna być dokładnie przeanalizowana, a problem, o ile występuje – jak najszybciej rozwiązany.

Co oznaczają zielone kontrolki

Zielone lampki informują kierowcę o sprawnym funkcjonowaniu pojazdu oraz aktywnych systemach. Zdradzają, które ze świateł są aktualnie włączone, czy system poduszek powietrznych działa właściwie oraz jakie systemy asystujące kierowcę działają w samochodzie. Ich funkcja jest zatem czysto informacyjna, dlatego po ich zapaleniu się można spokojnie kontynuować jazdę. Kontrolka informacyjna w kolorze niebieskim dotyczy włączonych świateł drogowych. Jej kolor rozróżnią ją od zielonej lampki świateł mijania, której symbol jest bardzo podobny, aby można było je łatwiej i bez problemu rozpoznać podczas jazdy.

 Podstawowe kontrolki informacyjne: 

wiatła pozycyjne Światła mijania (krótkie)
Światła pozycyjne Światła pozycyjne
Przednie światła przeciwmgielne Przednie światła przeciwmgielne
Tylne światła przeciwmgielne Tylne światła przeciwmgielne– choć lampka informująca o włączonych tylnych świateł przeciwmgłowych ma kolor żółty, to pełni ona funkcję czysto informacyjną, dlatego znajduje się wśród zielonych ikonek. Podobnie jak w przypadku świateł mijania i drogowych, barwa ikonki pozwala na łatwiejsze rozróżnienie pomiędzy rodzajem oświetlenia.
Światła drogowe (długie) Światła drogowe (długie)
Kierunkowskazy Kierunkowskazy – zazwyczaj te ikonki umiejscowione są w górnej części deski rozdzielczej
Sprawny system poduszek powietrznych Sprawny system poduszek powietrznych
Tempomat Tempomat
Asystent wspomagania parkowania Asystent wspomagania parkowania
Asystent pokonywania wzniesień Asystent pokonywania wzniesień

Co oznaczają żółte kontrolki

Zapalenie się żółtych lampek na desce rozdzielczej świadczy o prawdopodobnym wystąpieniu niewielkiej awarii, konieczności jej usunięcia przy najbliższej możliwej okazji oraz ostrzeżeniu kierowcy o wyłączonych systemach, które wpływają na bezpieczeństwo. Jazdę samochodem można z reguły kontynuować, jednakże nie wolno zapominać o konieczności rozwiązania problemu na własną rękę lub odwiedzenia serwisu – w zależności od usterki – ponieważ zwlekanie z tą kwestią może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji. Oczywiście nie każda ikonka świecąca się na żółty kolor zwiastuje występowanie awarii, jak np. rezerwa paliwa świadcząca o konieczności uzupełnienia baku, czy też mała ilość płynu do spryskiwaczy lub spalona żarówka, z której wymianą łatwo sobie samemu poradzić. To przykłady lampek, które informują kierowcę, że auto nie jest właściwie przygotowane do wyruszenia w podróż.

Popularną ikonką z tej grupy jest “Check Engine”, czyli kontrolka silnika. Może ona manifestować pojawienie się awarii w układzie elektronicznego sterowania silnikiem. Po jej zaświeceniu się pojazd przechodzi w tryb awaryjny i nie rozwija takiej samej mocy, a co za tym idzie prędkości jak zwykle. Aby dowiedzieć się, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy, najlepiej jest wybrać się do warsztatu, w którym specjalista zbada auto za pomocą komputera diagnostycznego. Powodów, dla których lampka silnika świeci się może być wiele: od błędnych odczytów czujnika lub uszkodzenia zaworu recyrkulacji spalin, aż do ciężkiej awarii wtrysku. Z tego względu, że ta kontrolka może świadczyć o warunkach skłaniających do wystąpienia poważnej usterki, warto jak najszybciej zareagować i zlecić usunięcie jej przyczyny.

 Podstawowe kontrolki ostrzegawczo – informacyjne: 

Rezerwa paliwa Rezerwa paliwa– lampka zapala się, gdy w zbiorniku pozostało ok. 5-10 litrów paliwa, w zależności od samochodu, zatem istnieje konieczność odwiedzenia stacji benzynowej.
Niskie ciśnienie w oponach Niskie ciśnienie w oponach– ikonka pokazuje odczyt z czujników ciśnienia powietrza w oponach. Gdy jest ono zbyt niskie, należy odwiedzić najbliższą stację i uzupełnić jego poziom do właściwego, lub też samemu dopompować opony.
Awaria oświetlenia Awaria oświetlenia – w takiej sytuacji należy zdiagnozować stan żarówek i sprawdzić, czy wszystkie bezpieczniki działają prawidłowo.
Kontrolka silnika “Check Engine” Kontrolka silnika “Check Engine”– wskazuje na zaburzenie pracy silnika. Nie należy jej bagatelizować i najlepiej jak najszybciej wybrać się do warsztatu, aby wykryć przyczynę zaświecenie się kontrolki oraz nie dopuścić do poważniejszych awarii.
Awaria świec żarowych Awaria świec żarowych – jeżeli zaświeci się podczas jazdy samochodem z silnikiem Diesla lub też zacznie migać, oznacza to możliwość występowania usterki w układzie wstępnego nagrzewania świec.
Awaria systemu ESP Awaria systemu ESP– do dokładnego wykrycia i rozpoznania problemu z układem stabilizacji toru jazdy niezbędna jest diagnostyka komputerowa.
Uszkodzenie skrzyni biegów Uszkodzenie skrzyni biegów– z tego względu, że gruntowna naprawa przekładni może być bardzo kosztowna, nie należy ignorować tej kontrolki.
Wyłączona poduszka po stronie pasażera Wyłączona poduszka po stronie pasażera – informuje kierowcę o dezaktywacji poduszki pasażera. W związku z tym, że w razie wypadku drogowego wiąże się to z ogromnym ryzykiem, warto zwracać uwagę, czy ta lampka widnieje na desce rozdzielczej.
Niedomknięty wlew paliwa Niedomknięty wlew paliwa
Oblodzona nawierzchnia drogi Oblodzona nawierzchnia drogi – należy zachować ostrożność podczas jazdy po śliskiej drodze.

Dlaczego nie wolno bagatelizować czerwonych kontrolek

Ostatnia grupa lampek o kolorze czerwonym pełni funkcję typowo ostrzegawczą. Mają one za zadanie ostrzec kierowcę przed dalszą jazdą, ponieważ występująca awaria, na którą wskazują, wymaga zatrzymania samochodu i natychmiastowego rozwiązania problemu. Pewne kwestie można rozwiązać samodzielnie (np. dolać płyn silnikowy, hamulcowy, płyn do spryskiwacza lub też zwolnić hamulec ręczny), niektóre wymagają pomocy ze strony mechanika. Należy pamiętać, że zignorowanie tych ikonek może doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia auta, a w sytuacji, gdy w tak istotnych systemach jak np. w układzie hamulcowym występuje awaria, może się to nawet skończyć wypadkiem.

 Podstawowe kontrolki ostrzegawcze (alarmowe): 

Słabe ładowanie akumulatora Słabe ładowanie akumulatora – oznacza, że akumulator ładuje się wolno albo w ogóle się nie ładuje. Przyczyny należy szukać w możliwym uszkodzeniu alternatora lub układu elektrycznego pojazdu.
Wysoka temperatura płynu chłodniczego Wysoka temperatura płynu chłodniczego – stale świecąca się lampka informuje o zbyt wysokiej temperaturze płynu, natomiast jej miganie zdradza całkowity brak płynu w układzie. W takiej sytuacji należy się niezwłocznie zatrzymać i dolać płyn, aby nie doszło do przegrzania silnika i przykrych w związku z tym konsekwencji. Obniżenie temperatury w układzie w razie niemożności zatrzymania auta można osiągnąć próbą nastawienia ogrzewania na maksa, co powinno dość szybko schłodzić silnik.
Awaria wspomagania kierownicy Awaria wspomagania kierownicy– po zapaleniu się tej ikonki należy jak najszybciej zatrzymać samochód i przetransportować go do serwisu.
Niski poziom oleju silnikowego Niski poziom oleju silnikowego – w tym wypadku kontynuowanie jazdy wiąże się z ryzykiem uszkodzenia silnika z powodu niedostatecznego smarowania. Należy natychmiast dolać olej do właściwego poziomu.
Zużycie klocków hamulcowych Zużycie klocków hamulcowych
Awaria systemu ABS Awaria systemu ABS – tutaj winowajcą może być uszkodzony czujnik. Z tego względu, że ten system jest niezbędny do bezpiecznego hamowania, należy jak najszybciej usunąć usterkę.
Sygnalizator ogólny Sygnalizator ogólny – informuje o występowaniu jakiegoś problemu. Aby dowiedzieć się więcej szczegółów, którego układu dotyczy awaria, potrzeba dostępu do komputera pokładowego.
Usterka w układzie elektroniki Usterka w układzie elektroniki – natychmiastowa wizyta w warsztacie jest w tym wypadku konieczna.
Awaria poduszki powietrznej Awaria poduszki powietrznej– lampka informuje o niesprawnych poduszkach powietrznych. Najpierw należy sprawdzić, czy wszystko jest połączone odpowiednio. Kostki elektryczne znajdują się pod fotelami. Jeżeli to nie jest źródłem problemu, pozostaje wizyta w serwisie.
Zaciągnięty hamulec ręczny Zaciągnięty hamulec ręczny
Awaria systemu hamulcowego lub zaciągnięty hamulec ręczny Awaria systemu hamulcowego lub zaciągnięty hamulec ręczny – należy sprawdzić, czy w układzie znajduje się wystarczająca ilość płynu, a także zwolnić hamulec ręczny. Jeżeli kontrolka wciąż się świeci, może to być poważniejsza awaria hamulców wymagająca diagnostyki przez specjalistów.
Niezapięte pasy bezpieczeństwa Niezapięte pasy bezpieczeństwa – należy zachować ostrożność podczas jazdy po śliskiej drodze.
Otwarte drzwi lub bagażnik Otwarte drzwi lub bagażnik
Awaria czujnika lub niski poziom płynu hamulcowego Awaria czujnika lub niski poziom płynu hamulcowego – należy zachować ostrożność podczas jazdy po śliskiej drodze.

Kontrolki w samochodzie to swoisty “język”, za pomocą którego auto może się porozumieć z kierowcą. Dzięki znajomości znaczenia poszczególnych lampek żadna awaria nie będzie Ci straszna, a jej diagnostyka i rozwiązanie problemu nastąpią we właściwym czasie. Wiedza zdobyta dzięki naszemu artykułowi pozwoli Ci dużo lepiej zrozumieć swój samochód oraz jego funkcje.

Twój profil jest Twoim osobistym asystentem

Śledzi wydatki na auto, prowadzi książkę serwisową, harmonogram wymiany i zapisuje ulubione materiały, notatki i dokumenty