Co to jest chip tuning i czy warto go robić

Co to jest chip tuning i czy warto go robić

Tuning samochodu budzi w kierowcach różne emocje i ma zróżnicowane opinie. Niektórzy z nich uważają, że jest to zbędny proces, który bardzo ingeruje w wygląd i silnik auta, i który jest jedynie wyrazem indywidualizmu lub chęci wykrzesania sportowego charakteru ze zwyczajnego pojazdu. W Polsce coraz bardziej popularną formą modyfikacji auta jest chiptuning, który nie wpływa na wygląd samochodu, tylko na jego osiągi. Poprawa wydajności wiąże się wyłącznie ze zwiększeniem mocy silnika i momentu obrotowego za pomocą specjalnego oprogramowania. Nie ma tutaj mowy o żadnej ingerencji mechanicznej. Dzięki niemu samochód może osiągnąć moc większą o dobre kilkadziesiąt procent. W tym artykule wyjaśniamy na czym polega chiptuning, czy warto w niego zainwestować oraz jak bezpieczny jest on dla silnika.

Czym jest chip tuning?

Czym jest chip tuning

Chip tuning to elektroniczna modyfikacja oprogramowania komputera sterującego (ECU) jednostką napędową w celu zwiększenia jej mocy. Przeprowadzona przez specjalistę z zachowaniem norm emisji spalin jest jak najbardziej legalna. Opiera się na wydobyciu rezerw pozostawionych przez producenta samochodu w związku ze zwiększeniem trwałości silnika i jego ochrony przed awariami związanymi z niewłaściwą eksploatacją.

Chip tuning wzmacniając silnik już o jedyne 10% daje naprawdę odczuwalne efekty. Auto staje się bardziej dynamiczne, bezpieczniejsze, a przy tym spala mniej paliwa. Producenci samochodów dostosowują parametry silnika do konkretnego modelu, wersji wyposażeniowej oraz rozmiaru i masy pojazdu. Zatem często ten sam silnik może mieć różne osiągi ze względu na ukryte rezerwy. Największy potencjał do wykrzesania ukrytych przez producenta parametrów mają silniki turbodoładowane, ale i w samochodach bez turbosprężarki można osiągnąć świetne efekty. Na chip tuning często decydują się kierowcy cięższych rodzinnych samochodów lub kamperów, które ze względu na swoją masę nie dysponują odpowiednią mocą i momentem obrotowym do bezpiecznego wykonywania trudniejszych manewrów (tj. podjazdu pod górkę lub wyprzedzania). Dodatkowo często do modyfikacji stosuje się tzw. eco tuning – program, który przede wszystkim ma na celu osiągnięcie mniejszego spalania paliwa przy średnich obrotach i średnim obciążeniu pojazdu.

Na czym polega chiptuning?

Na czym polega chiptuning

Pracą silnika w samochodzie benzynowym steruje tak zwany sterownik silnika (ECU). To urządzenie, które decyduje o podaży paliwa i kącie wtrysku w zależności od warunków obciążenia jednostki napędowej. Z tego względu, że nie każdy kierowca wymienia materiały eksploatacyjne na czas i nie zawsze tankuje wysokiej jakości paliwo, producent wpisuje takie wartości w ECU, aby zapewnić jak największą trwałość silnika, co w konsekwencji sprawia, że nie osiąga on swojego potencjału pod względem mocy i momentu obrotowego. W takim wypadku z pomocą przychodzi chiptuning, który polega na wgraniu programu bezpośrednio do sterownika przez wykwalifikowanego mechanika. Wykorzystuje on w tym celu gniazdo diagnostyczne, np. OBD w przypadku nowszych samochodów. Natomiast w starszych pojazdach chiptuning polega na wylutowaniu i przeprogramowaniu pamięci eprom.

Mechanik podejmujący się wykonania chip tuningu musi posiadać ogromną wiedzę oraz odpowiednie zaplecze techniczne, aby stwierdzić, w którym z silników można bezpiecznie zmieniać ustawienia fabryczne. Proces modyfikacji rozpoczyna się od diagnostyki stanu technicznego silnika na hamowni, aby wykluczyć wszelkie awarie i usterki, które dyskwalifikują jednostkę napędową do skutecznego, sensownego i bezpiecznego chip tuningu. W przeciwnym razie wzmocniony silnik w samochodzie, w którym jeden z elementów systemu jest uszkodzony, szybko doprowadziłby do kolejnych uszkodzeń. Po przeprowadzonej modyfikacji wykonuje się raz jeszcze test na hamowni, aż do osiągnięcia zamierzonym wartości. Kompetentny mechanik o właściwym doświadczeniu wykona ten proces z zachowaniem określonych norm emisji spalin, stąd nie ma podstaw do obaw przed oblaniem przeglądu.

Efekty chiptuningu

Efekty chiptuningu

Elektroniczna modyfikacja oprogramowania jednostki napędowej sprawia, że osiągi silników doładowanych zwiększają się ok. 20-25%, a silników wolnossących, tzn. bez kompresora powietrza – ok. 5-10%.

 Oprócz wyższej mocy i momentu obrotowego do zalet tego typu modyfikacji należą: 
  • + Mniejsze zużycie paliwa dzięki lepszej wydajności spalania przy odpowiednim stylu jazdy.
  • + Zwiększona dynamika i zwrotność samochodu, a co za tym idzie również łatwiejsze i bezpieczniejsze wykonywanie manewrów podczas jazdy.
  • + Bardziej komfortowe prowadzenie samochodu i łatwiejsze pokonywanie wzniesień.

Nie wolno zapominać o tym, że po zwiększeniu mocy silnika o więcej niż 5% trzeba będzie ponownie zarejestrować auto w urzędzie.

Jakie samochody można poddać chiptuningowi?

Rodzaj silnika nie jest decydującym czynnikiem o możliwości przeprowadzenia chiptuningu w aucie. Do modyfikacji nadają się zarówno silniki doładowane, jak i wolnossące ze sterowaniem elektronicznym. Zmian w oprogramowaniu można spokojnie dokonać w jednostkach napędowych zasilanych benzyną oraz w dieslach. Chiptuningu nie można przeprowadzać w starszych samochodach, ponieważ ich silniki nie mają elektroniki i są sterowane mechanicznie. Można to łatwo rozpoznać po bezpośrednim podłączeniu linki gazu do pompy wtryskowej. Auta z doładowanymi silnikami diesel są szczególnie podatne na elektroniczną modyfikację, która przynosi w ich przypadku naprawdę wymierne efekty.

Nie bez znaczenia jest również stan techniczny samochodu. Branie pod uwagę jedynie przebiegu pod względem możliwości tuningowych konkretnego auta jest mylne, ponieważ nawet pojazd o dość wysokim przebiegu może być bardzo zadbany. Jednak aby móc ocenić jego stan, potrzebna jest diagnostyka na hamowni w wykwalifikowanym zakładzie. Przed dokonaniem jakichkolwiek zmian w oprogramowaniu silnika trzeba przede wszystkim upewnić się, że układ kierowniczy, hamulce i opony są w idealnym stanie, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort jazdy. Po pomyślnej kontroli diagnostycznej mechanik przystąpi do działania.

Czy chip tuning jest bezpieczny dla silnika?

Czy chip tuning jest bezpieczny dla silnika

Modyfikacja elektroniki sterowania silnika jest bezpieczna, jeżeli wykona ją fachowiec o specjalistycznej wiedzy i posiadający odpowiedni, nowoczesny sprzęt. Najlepiej chip tuning wykonać w specjalistycznym zakładzie tuningowym, który jest wyposażony w hamownię do pełnej diagnostyki jednostki napędowej oraz innych podzespołów auta. Ważne jest indywidualne podejście do konkretnego modelu samochodu, a nie używanie gotowych programów przeznaczonych rzekomo do wszystkich pojazdów. Po rozpoczęciu się trendu na tuning na rynku pojawiło się wiele tego typu programów, które nie przynoszą pożądanych efektów i mogą uszkodzić silnik. Dlatego też decydując się na chiptuning, należy zawsze udać się do profesjonalisty, który ma dobrą opinię, odpowiednie zaplecze techniczne i wyczucie, które pozwoli mu ocenić czy i w jakim stopniu można ingerować w ustawienia fabryczne. Trzeba pamiętać, że taka usługa ze względu na wymaganą wiedzę i sprzęt nie należy do najtańszych. Bezpiecznych modyfikacji nie da się wykonać za paręset złotych, a w Internecie jest pełno takich ofert. Pamiętaj, że koszt tuningu chipowego, który nie zaszkodzi silnikowi, wynosi od 1000 zł w górę. Poprawnie wykonane zmiany w oprogramowaniu przez profesjonalistę nie niosą ze sobą żadnego ryzyka, lecz przynoszą ogromne korzyści, tj. zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu jazdy, mniejsze spalanie paliwa i redukcję emisji zanieczyszczeń. Natomiast niewłaściwie przeprowadzone modyfikacje bez odpowiedniego programu i bez wcześniejszej kontroli stanu samochodu mogą skończyć się tragicznie, ponieważ wzmocniony silnik po późniejszym usunięciu usterek doprowadzi do wybuchu turbosprężarki, uszkodzenia tłoków i bardzo kosztownych awarii. Warto zatem czytać opinie o mechanikach, zakładach i wybierać wyłącznie sprawdzone miejsca oraz nie podejmować się samodzielnego tuningu chipowego.

Na chiptuning powinny decydować się osoby świadome, które dbają o swoje auta. Modyfikacje elektroniki sprawiają bowiem, że samochód jest bardziej wrażliwy na czynności serwisowe. Trzeba w szczególności pamiętać o terminowej wymianie olejów, filtrów, części zamiennych oraz tankować tylko sprawdzone, dobrej jakości paliwo. Jeżeli nie ma z tym problemu, to nie ma żadnych przeciwwskazań do zmiany ustawień fabrycznych i cieszenia się dynamiczniejszym, bardziej zwrotnym i szybszym pojazdem.

Chiptuning a gwarancja

Z tego względu, że serwisy są w stanie wykryć zmiany w oprogramowaniu podczas przeglądu, istnieje ryzyko utraty gwarancji. Dlatego w takich samochodach można zastosować powerboxy, czyli oddzielne urządzenia, które wpina się do systemu sterowania. Są one odpowiedzialne za modyfikację odczytów komputera z czujników. Można w ten sposób osiągnąć wyższą moc, ponieważ parametry silnika zmieniają się dzięki modułowi zewnętrznemu. Jednakże nie jest to rozwiązanie idealne i nie dorównuje tuningowi chipowemu pod względem bezpieczeństwa i eliminowania ryzyka nieprawidłowości w oprogramowaniu. Dlatego zaleca się, aby właściciele samochodów pogwarancyjnych decydowali się właśnie na chiptuning, który jest najbezpieczniejszą opcją dla elektroniki.

Podsumowanie

Na modyfikację parametrów jednostki napędowej i zwiększenie jej mocy decyduje się coraz więcej kierowców. Jeżeli wciąż się zastanawiasz, czy warto przeprowadzić ją we własnym aucie, pamiętaj, że Twoja decyzja powinna być świadoma. Bez wątpienia chip tuning przynosi spektakularne efekty, jeżeli wykonany jest prawidłowo, profesjonalnie i z głową. Wybieraj renomowanych mechaników i pamiętaj, aby skonsultować z nimi przed prowadzeniem jakichkolwiek zmian, jak przedstawia się sytuacja z gwarancją samochodu.

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *