Co to jest poduszka powietrzna? Opis i zasada działania

Co to jest poduszka powietrzna? Opis i zasada działania

Poduszka powietrzna to kluczowy element pasywnego systemu bezpieczeństwa samochodu. Jest to poduszka wykonana z wytrzymałego i elastycznego materiału, która nadmuchuje się gazem w sytuacji awaryjnej oraz amortyzuje siłę uderzenia powstałą podczas kolizji. Pierwszym samochodem wyposażonym w standardzie w poduszki powietrzne był Porsche 944 wyprodukowany w 1987 roku. Aktualnie wyposażone są w nie praktycznie wszystkie nowoczesne samochody.

Zasada działania

Czujniki instalowane w zderzaku, kabinie i drzwiach wykrywają moment siły uderzenia powstały podczas kolizji. W danej chwili wysyłane są do sterownika silnika odpowiednie sygnały, po czym impuls elektryczny powoduje uwolnienie gazu. Zapala on generator gazu, który składa się z azotanu potasu i azydku sodu. W wyniku tego ma miejsce reakcja, w której uwolniony zostanie azot, nadmuchujący poduszki w ciągu 0,3 sekundy. Poduszka powietrzna zostanie wystrzelona w momencie, gdy prędkość samochodu w momencie kolizji jest równa lub większa niż 20 km/h. Ma ona na celu zmniejszenie ryzyka obrażeń powstałych nawet w momencie drobnych kolizji drogowych.

Sterownik silnika może zostać zaprogramowany z różnorodnym algorytmem wystrzelenia poduszek. Brana jest pod uwagę prędkość samochodu oraz zmniejszanie prędkości, a także waga oraz ustawienie pasażera. Na przykład, system może nie ulec aktywacji, jeśli nie został zapięty pas bezpieczeństwa. Poza tym istnieje możliwość wyłączenia poduszek powietrznych w momencie przewożenia na przednim siedzeniu fotelika dziecięcego.

Rodzaje poduszek powietrznych

1. Przednie: są one instalowane wewnątrz kierownicy kierowcy oraz w desce rozdzielczej przedniego pasażera.

2. Boczne: dane poduszki powietrzne montowane są w oparciach przednich siedzeń. Zapewniają one ochronę klatki piersiowej, brzucha oraz miednicy przed przednimi i bocznymi uderzeniami. 

3. Kurtyny powietrzne: są one instalowane w dachu kabiny lub pomiędzy środkowymi słupkami. Zapobiegają one przed obrażeniami głowy.

4. Środkowe: dane poduszki powietrzne znajdują się między kierowcą a przednim pasażerem.

5. Chroniące kolana: można je znaleźć pod kierownicą oraz schowkiem. Dany rodzaj poduszek powietrznych można znaleźć głównie w samochodach luksusowych.

6. Dla pieszych: są one instalowane w przedniej części nadwozia samochodu w celu zminimalizowania obrażeń w przypadku kolizji z pieszym.   

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *