Co to jest Q4? Właściwości i dane techniczne

Co to jest Q4? Właściwości i dane techniczne

Q4 to system napędu na cztery koła instalowany w samochodach marki Alfa Romeo od 1994 roku. Zwiększa on dynamikę pojazdu oraz jego właściwości do jazdy w terenie. Dany system zwiększa także stabilność samochodu na drogach o śliskiej nawierzchni.

Zasada działania systemu Q4

Początkowo próbkowane były wyłącznie wersje ze stałym napędem na cztery koła, w których silnik przenosił moment obrotowy jednocześnie na wszystkie cztery koła. Za przenoszenie momentu obrotowego na osie pojazdu odpowiedzialne było sprzęgło wiskotyczne Fergusona lub samoblokujący mechanizm różnicowy Torsena.

W późniejszych latach wypuszczone zostały wersje z dołączonym napędem na cztery koła. W normalnych warunkach jezdnych moment obrotowy silnika przenoszony jest wyłącznie na tylną oś, jednakże jeśli tylne koła wpadają w poślizg dołączana jest przednia oś samochodu, która otrzymuje do 50% momentu obrotowego. W tym celu wykorzystywane jest elektronicznie sterowane wielotarczowe sprzęgło cierne.

Parametry systemu Q4

Rodzaj napędu Charakterystyczne cechy mechanizmów różnicowych Modele Alfa Romeo wyposażone w dany rodzaj napędu
Stały napęd na cztery koła Środkowy mechanizm różnicowy występuje w postaci przekładni planetarnej ze sprzęgłem wiskotycznym. Przedni mechanizm różnicowy jest otwarty, a tylny – samoblokujący mechanizm różnicowy Torsena. 155 167.
Środkowy mechanizm różnicowy Torsena przenosi moment obrotowy pomiędzy osie w stosunku 57:43. W momencie poślizgu dany współczynnik może ulec zmianie z 72:28 na 22:78, zapewniając większą moc kołom posiadającym lepszą przyczepność. 159 939; Brera 939; Spider 939.
Środkowy mechanizm różnicowy wyposażony jest w sprzęgło wiskotyczne oraz elektroniczną blokadę. Tylny mechanizm różnicowy posiada funkcję samoblokowania. 164.
Dołączany napęd na cztery koła Na tylnej osi wykorzystywany jest samoblokujący mechanizm różnicowy Torsena lub elektronicznie sterowany otwarty mechanizm różnicowy. Aktywna skrzynia rozdzielcza (ATC) charakteryzuje się szybką pracą oraz natychmiastowym dołączeniem przedniej osi. Giulia 952; Stelvio 949.

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *