Czujnik MAP Sensor: budowa, objawy uszkodzenia i czyszczenie

Czujnik MAP Sensor: budowa, objawy uszkodzenia i czyszczenie

Układ paliwowy to kluczowy element dla prawidłowej pracy silnika, a MAP Sensor to element mogący całkowicie zaburzyć jego pracę. Czujnik MAP odpowiada za kontrolowanie ciśnienia w kolektorze dolotowym, a wszystkie dane bezpośrednio wpływają na sterowanie pracą silnika. Wszystkie nieprawidłowości w jego pracy mogą objawiać się spadkiem mocy lub innymi objawami. Sprawdź, czym dokładnie jest czujnik ciśnienia bezwzględnego (MAP), a także dowiedz się, jakie objawy MAP Sensor daje, gdy jest uszkodzony.

MAP Sensor – co to jest?

Czujnik MAP to urządzenie montowane w kolektorze wydechowym. Próżno go szukać w autach starszych typów, gdyż został wprowadzony już w pierwszej połowie tego wieku. Jest to urządzenie, które zastąpiło stosowane wcześniej czujniki podciśnienia i nadciśnienia. Różnica w pracy pomiędzy tamtymi urządzeniami jest ogromna, gdyż MAP Sensor pozwala bezbłędnie kontrolować ciśnienie i przekazywać je do głównego sterownika bez względu na ciśnienie na zewnątrz. Poza tym, co to MAP Sensor wiele osób zadaje pytanie, po co został wprowadzony, skoro często bywają z nim problemy. Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Czujnik ciśnienia bezwzględnego jest w stanie zagwarantować precyzyjne pomiary ciśnienia co we współpracy z układem paliwowym i wtryskami pozwala sterownikowi dokładnie dozować ilość paliwa przekazywanego do komór spalania. To zaś pozwala trzymać odpowiednie parametry mocy silnika w każdych warunkach. Bez tego, tak jak w przypadku gdy awarii ulegnie czujnik ciśnienia doładowania samochodu, prawidłowa praca silnika jest wręcz niemożliwa.

MAP Sensor – jakie wartości powinien mieć i jak działa?

Nazwa MAP Sensor to akronim od Manifold Absolute Pressure sensor, czyli czujnik ciśnienia bezwzględnego. Montowany w kolektorze dolotowym kontroluje ciśnienie panującego w nim powietrza. Cały czujnik jest bardzo misternym mechanizmem, gdyż delikatna membrana zaopatrzona jest w aż kilka niezależnych mierników. Po drugiej strony membrany znajduje się komora z ciśnieniem referencyjnym, które powinno być bliskie zeru. Jakiekolwiek zaburzenie związane z pracą mierników powoduje, że układ wtryskowy może zacząć działać nieprawidłowo. Niezależnie od tego, czy jest to MAP Sensor Peugeot 307, czy czujnik do innych modeli, awarie tej części są na porządku dziennym. Budowa map sensor jest taka, że przy określonym przebiegu może on zacząć szwankować, co będzie skutkować poważnymi objawami w pracy silnika.

Czujnik MAP – objawy

MAP Sensor – objawy, które może dawać jego uszkodzenie, są bardzo zróżnicowane. Uszkodzony MAP Sensor objawy daje już na samym początku, gdy próbuje się odpalić auto. Najbardziej wymierne jest zapalenie się kontrolki na desce rozdzielczej – check engine. Może ona się włączać z wielu innych powodów, więc trzeba zweryfikować objawy bardziej empirycznie. Po odpaleniu auta, silnik może pracować nierówno na biegu jałowym lub nawet gasnąć. Podczas przyspieszania może zaś mocno szarpać. Podobne objawy można jednak spotkać np. przy zużytych świecach zapłonowych samochodów, więc to nie wystarczy, by zdiagnozować problem.

Czujnik MAP – objawy

MAP Sensor objawy uszkodzenia daje także podczas spokojnej jazdy, gdy obroty silnika zaczynają falować. Zazwyczaj jest to bardzo widoczne, a ktoś kto jeździ samochodem na co dzień, powinien to z łatwością zauważyć. Często też MAP Sensor i jego uszkodzenie powoduje zwiększone zużycie paliwa. Trudno łatwo powiedzieć, jak sprawdzić MAP Sensor, gdyż wymaga to zdemontowania elementu i poddania go szczegółowej analizie. Zazwyczaj bardziej opłaca się od razu wymienić ten element po wcześniejszej diagnostyce innych części, które mogą powodować podobne problemy. Głównie chodzi tu o układ paliwowy, wtryski i kolektor ssący samochodu. MAP Sensor objawy diesel mogą się nasilać z czasem.

Czym czyścić MAP Sensor?

Czyszczenie MAP Sensor jest bardzo trudne jednak możliwe. Często zabrudzeniom ulega membrana i poszczególne elementy mechanizmu. Po zdemontowaniu należy go rozłożyć i czyścić delikatnymi detergentami. Należy unikać mocnej chemii, gdyż czujnik ulegnie wtedy uszkodzeniu. To, czym czyścić MAP Sensor jest też zależne od stopnia zanieczyszczenia. Warto udać się z tym do doświadczonego mechanika i zdecydować, czy nie lepiej wymienić całą część.

TOP produkty powiązane z tym tematem:

Twój profil jest Twoim osobistym asystentem

Śledzi wydatki na auto, prowadzi książkę serwisową, harmonogram wymiany i zapisuje ulubione materiały, notatki i dokumenty