Dla zawsze wygodnego wnętrza: wszystko na temat usterek klimatyzacji

Dla zawsze wygodnego wnętrza: wszystko na temat usterek klimatyzacji

Powiemy ci, jakie błędy mogą wystąpić w trakcie użytkowania klimatyzacji samochodowej, jak je rozwiązać, a co najważniejsze, jak im zapobiegać.

Jak działa klimatyzacja i dlaczego zawodzi

Cel klimatyzacji nie ogranicza się tylko do chłodzenia powietrza w kabinie, klimatyzator również czyści, wysusza powietrzę i zapewnia jego cyrkulację. Klimatyzatory samochodowe w przeciwieństwie do tych domowych, są napędzane przez silnik, a ponieważ pojazd jest często w ruchu, są one narażone na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Zmiany temperatury i ciągłe wibracje mogą prowadzić do awarii poszczególnych elementów układu klimatyzacji.

Aby zrozumieć przyczynę nieprawidłowej pracy systemu, pierwszym krokiem jest zrozumienie jego struktury.

Wygląd klimatyzacji samochodowej

Wydajność klimatyzacji jest zależna od cyrkulacji czynnika chłodzącego w zamkniętym układzie: zmienia się od stanu ciekłego do stanu gazowego, pochłaniając ciepło w procesie.

 Części samochodowej klimatyzacji to:   
  • Sprężarka. Kompresuje czynnik chłodzący tak, że może ona krążyć w układzie
  • Sprzęgło elektromagnetyczne. Zapewnia bezpośrednie działanie sprężarki.
  • Skraplacz. Ochładza czynnik chłodniczy przez prądy powietrza generowane, gdy obraca się wentylator i porusza się samochód.
  • Osuszacz. Odbiornik wygładza wahania przepływu czynnika chłodzącego, przy czym suszarka pochłania wilgoć z czynnika chłodzącego.
  • Termiczny zawór rozprężny. Przekazuje czynnik chłodzący w parowniku przez kontrolowanie szybkości zasilania zależącej od temperatury wyjścia z parownika.
  • Parownik. Ochładza powietrze.

Niektóre klimatyzatory wyposażone są w rurę z otworami, zamiast termicznego zaworu rozprężnego. Ich konstrukcja zawiera suszarkę akumulatora. Akumulator działa jak zbiornik dla płynu chłodzącego.

Wygląd klimatyzacji samochodowej

Najczęstsze usterki klimatyzacji

Zanieczyszczenie elementów systemu. Znaczne skażenie kondensatora powoduje jego przegrzanie, co powoduje wzrost ciśnienia w systemie. Działanie klimatyzacji w tym przypadku będzie nieefektywne: powietrze w kabinie nie będzie chłodzone. Jeżeli części klimatyzacji będą zanieczyszczone, należy je natychmiast umyć. Pojawienie się nieprzyjemnego zapachu w kabinie, gdy pracuje klimatyzator może wskazywać, że filtr kabinowy jest zapchany. Ten ostatni jest materiałem eksploatacyjnym i powinien być wymieniany zgodnie z harmonogramem. Powszechnie zaleca się wymieniać filtr kabinowy co 20000 km. Jednak wielu właścicieli samochodów wymienia go częściej – co 10 000-15 000 kilometrów, czyli około raz na sześć miesięcy.

Integralne uszkodzenie systemu i wyciek czynnika chłodzącego. Usterka może być wskazana przez wadliwe działanie klimatyzatora i ślady oleju na powierzchni sprężarki i innych elementach systemu. Uszkodzenie może być spowodowane przez oddziaływanie siły, na przykład w wyniku wypadku samochodowego i na koniec okresu użytkowania elementów uszczelniających. Dla rozwiązania problemuwybrakowane elementy powinny zostać wymienione, a system powinien być napełniony płynem chłodzącym.

Najczęstsze usterki klimatyzacji

Zapchanie sprężarki

Najbardziej charakterystyczne objawy tej awarii są dziwny hałas sprężarki, ślady ropy naftowej na powierzchni części, a w niektórych przypadkach awarii, problem z uruchomieniem silnika. Zapchanie sprężarki może być spowodowane niewystarczającym poziomem oleju. W przypadku takiej awarii sprężarka powinna zostać wymieniona.

Niepewne działanie termicznego zaworu rozprężnego. W przypadku awarii podczas działania klimatyzacji, ochłodzone powietrze dostaje się do kabiny w sposób przerywany, a samo urządzenie może przypadkowo się odłączyć. Ponadto, błąd powoduje zamarzanie przewodów parownika. Wadliwe działanie termicznego zaworu rozprężnego może być spowodowane przez uszkodzenie mechaniczne lub nieprawidłową regulację części, jak również zanieczyszczenia systemu od wewnątrz. Często część nie podlega naprawie i wymaga wymiany w przypadku awarii.

Uszkodzony skraplacz. Prowadzi do tego, że klimatyzacja nie reaguje na włączanie lub przypadkowo wyłącza się podczas jazdy samochodu przy niskich prędkościach. Najczęstszą przyczyną awarii kondensatora jest skażenie zarówno część jak i linii głównej systemu klimatyzacji. W przypadku uszkodzenia skraplacza, elementy łączące powinny być szybko oczyszczone. W przeciwnym razie, nieprawidłowa praca skraplacza może spowodować wzrost ciśnienia w układzie klimatyzacji.

Uszkodzenie parownika. Pojawienie się wody i nieprzyjemny zapach w kabinie to objawy tej usterki. Przyczyną uszkodzenia parownika są zanieczyszczenia i zablokowanie rury odprowadzającej wilgoć. Czyszczenie jej rozwiąże problem. W przypadku korozji parownika, musi on zostać wymieniony.

Proszę uważać! Zarówno naprawa i ponowne napełnianie klimatyzacji wymaga specjalnego szkolenia, umiejętności, narzędzi i materiałów eksploatacyjnych. Dlatego zaleca się, aby powierzyć te prace wyłącznie ekspertom!

Jak zapobiegać awariom klimatyzacji

Znacznie łatwiej jest zapobiegać nieprawidłowemu działaniu części samochodowych, włączając klimatyzację, niż eliminować te uszkodzenia.

  Aby zaoszczędzić na naprawie i usprawnić żywotność klimatyzacji, trzeba postępować według prostych zasad:

  • i Regularnie włączaj klimatyzację niezależnie od pory roku. Wystarczy zaledwie jeden lub dwa razy w tygodniu przez 10-15 minut.
  • i Ogrzej wnętrze samochodu przed uruchomieniem klimatyzacji w zimnych porach roku.
  • i Starannie przemyj i przedmuchaj skraplacz podczas mycia samochodu.
  • i Nawet, jeśli nie występują żadne usterki, należy uzupełnić klimatyzację co 1-2 lata.

Wniosek

Podczas napełniania klimatyzacji czynnikiem chłodzącym i olejem i wymieniając zużyte elementy, należy dać pierwszeństwo jedynie częściom i materiałom eksploatacyjnym od zaufanych producentów. Kupuj w sprawdzonych sklepach internetowych, które zapewniają gwarancję jakości swoich produktów. Ponadto, konserwacja klimatyzacji powinna być przeprowadzona zgodnie z wymaganiami zawartymi w dokumentacji technicznej samochodu. Dzięki zgodności z tymi prostymi operacjami, część będzie służyć przez długi czas!

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *