IWD: opis, właściwości i zasada działania

IWD: opis, właściwości i zasada działania

IWD (z ang. Individual-Wheel Drive) to indywidualny system napędowy na cztery koła instalowany w samochodach elektrycznych. W danym systemie każde koło jest samodzielnie napędzane własnym silnikiem elektrycznym. Dana technologia zwiększa prowadzenie samochodu oraz stabilność podczas jazdy w różnorodnych warunkach jezdnych.

Zasada działania

Wszystkie sygnały przesyłane są za pomocą modułu Bluetooth do mikrokontrolera, który aktywuje z kolei cztery silniki DC z magnesami trwałymi. Każdy z nich jest w stanie obracać się do 1200 obr./min oraz napędza koło, na którym jest zainstalowane. Moc dostarczana do każdego z silników  regulowana jest przy pomocy specjalnego sterownika kierowniczego.

W systemie IWD wykorzystywany jest oddzielny silnik krokowy w celu kontroli układu kierowniczego. Otrzymuje on sygnały bezpośrednio przy pomocy indywidualnego mikrokontrolera.

Zalety i wady samochodów wyposażonych w system IWD

ZaletyWady
Jeśli jedno z silników piasty kół ulegnie awarii, pozostałe silniki nadal sprawnie pracują. Ich łączna moc jest wystarczająca do dojechania samochodem do najbliższego warsztatu lub stacji serwisowejAkumulatory wymagają ponownego naładowania po każdokrotnym przejechaniu, w zależności od wersji, 80–160 kilometrów.
Silniki piasty kół są proste w wymianie.Długi czas ładowania akumulatora.
Niska masa wskutek braku ciężkich wałów.Wysoka cena.

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *