Płyn hamulcowy: Top 7 najlepszych marek

Płyn hamulcowy: Top 7 najlepszych marek

Właściwe działanie układu hamulcowego tak niezbędne dla bezpieczeństwa jazdy zapewnia nie tylko dobry stan klocków, tarcz czy bębnów hamulcowych. Bardzo ważną rolę pełni w nim także płyn hamulcowy. Jego regularna wymiana jest kluczowa dla sprawności hamulców, a co za tym idzie bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Jeżeli zastanawiasz się, jaki produkt wybrać do swojego samochodu, nasz artykuł przybliży Ci wiedzę na temat tej istotnej cieczy eksploatacyjnej i przedstawi jedne z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych marek na rynku.

Rola płynu hamulcowego

Istotność płynu hamulcowego jest często bagatelizowana przez kierowców. Nie powinno się zapominać o jego regularnej wymianie, ponieważ pełni on bardzo ważną rolę w układzie hamulcowym i bez płynu w idealnej kondycji układ mógłby napotkać nie tylko poważne awarie, ale i przestać całkowicie funkcjonować.

 Płyn hamulcowy jest zatem gwarancją bezpieczeństwa na drodze, ponieważ dzięki niemu: 
 • i po wciśnięciu pedału reakcja hamulców jest szybsza,
 • i skraca się droga hamowania, gdyż siła z pedału przenoszona jest szybciej na elementy układu,
 • i hamowanie jest skuteczne nawet przy złej pogodzie,
 • i nie występuje zjawisko korków parowych, które mogłoby doprowadzić do niesprawności hamulców,
 • i elementy układu są chronione przed korozją, a przewody zabezpieczone przed wyciekami,
 • i części gumowe są trwalsze i dłużej utrzymują swój kształt,
 • i żywotność hamulców wydłuża się, a układ pozostaje w tym czasie w bardzo dobrym stanie.

Płyn hamulcowy – rodzaje

Płyn hamulcowy - rodzaje

Nie każda z tych cieczy będzie nadawała się do każdego typu samochodu, dlatego producenci mają w swojej ofercie najczęściej wszystkie rodzaje płynów hamulcowych. Różnice widoczne są w ich klasach, w których jednym z najistotniejszych punktów jest różna temperatura wrzenia.

 Dzięki tej klasyfikacji można się dowiedzieć, jaki płyn hamulcowy dolać do swojego auta: 
 • płyn hamulcowy DOT 3 – używa się go głównie w starszych autach z lat 90-tych. Temperatura wrzenia w tym przypadku wynosi 205° C, najmniej spośród wszystkich rodzajów.
 • płyn hamulcowy DOT 4 – zaczyna wrzeć w temperaturze 230° C. Jest to obecnie najczęściej wybierany rodzaj płynu ze względu na kompatybilność z systemem ABS i ESP. Dzięki podwyższeniu temperatury wrzenia jest bardziej stabilny podczas eksploatacji.
 • płyn hamulcowy DOT 5 – wytwarzany na bazie olejów silikonowych, co sprawia, że nie pochłania wilgoci. Żywotność płynu jest bardzo długa i można go wlewać do pojazdów, które nie są użytkowane przez dłuższy czas. Jego specyfika sprawia, że używa się go tylko w specjalnie przystosowanych układach w samochodach z bardzo mocnymi silnikami i pojazdach wyścigowych. Jego temperatura wrzenia to 260° C. Nie wolno mieszać go pod żadnym pozorem z innymi rodzajami cieczy.
 • płyn hamulcowy DOT 5.1 – w pełni syntetyczny środek o wysokiej temperaturze wrzenia 260° C, którego używa się w mocnych samochodach z nowoczesnymi systemami bezpieczeństwa, tj. ABS, ESP, ASR lub w pojazdach wyścigowych.

Większość produktów na rynku oparta jest na glikolu i ze względu na podobny skład można je teoretycznie ze sobą mieszać. Zamiast płynu o niższej klasie można wlać ciecz o wyższej klasie, jednakże trzeba mieć na uwadze to, że przykładowo płyn DOT 4 jest agresywniejszy dla uszczelek i niektórych części układu od płynu DOT 3, dlatego nie wolno wlewać go do starszych aut. Ponadto trzeba szczególnie uważać, aby nie wlać do układu płynu DOT 5 opartego na silikonie, które nie jest mieszalny z żadnymi innymi produktami. Z reguły zatem lepiej jest poprzestać na wymianie cieczy w ramach tej samej klasy. Odpowiadając sobie na pytanie, jaki płyn hamulcowy dolać do układu, najbezpieczniej jest sprawdzić specyfikację producenta samochodu lub poszukać informacji na nakrętce zbiornika wyrównawczego, a w razie pomyłki przepłukać układ i wlać produkt odpowiedniej klasy.

Płyn hamulcowy wymieniamy z reguły co 2 lata. Chyba że samochód jest eksploatowany intensywniej, wtedy należy kierować się przebiegiem i wymieniać go co 40 tys. km. Regularne sprawdzanie jego stanu, koloru i ewentualne dolewki są równie ważne. Pomogą nam w tym specjalne testery oraz wizualna kontrola zbiornika wyrównawczego, a właściwie naniesione na nim oznaczenia min i max, które określają optymalny poziom płynu w układzie. Z tego względu, że wymieniamy go dość rzadko warto zainwestować w wysokiej jakości produkty znanych i renomowanych marek, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Naszych faworytów znajdziesz poniżej.

NAJLEPSI PRODUCENCI PŁYNÓW HAMULCOWYCH NA RYNKU

FEBI BILSTEIN

Febi Bilstein - płyn hamulcowy

Febi stawia na wysoką jakość i kompatybilność z wymaganiami producentów samochodów. Płyny hamulcowe tej marki mają świetne właściwości smarne, optymalny punkt wrzenia i płynięcia. Nie tylko chronią przed tworzeniem się piany i gromadzeniem osadów w układzie hamulcowym, ale również stale zapewniają niezawodną siłę hamowania. Płyn hamulcowy DOT 4 od tego producenta wykazuje silne właściwości antykorozyjne i antyoksydacyjne.

VALEO

Valeo: jaki płyn hamulcowy dolać

Valeo to silny gracz branży motoryzacyjnej, który oferuje części zamienne i materiały eksploatacyjne na rynku wtórnym. Firma mocno skupia się na jakości i innowacyjności procesów rozwoju i wytwarzania swoich produktów. Płyny hamulcowe tej marki są odpowiednio dopasowane do wymagań producentów samochodów, mają szczególnie wysoki punkt wrzenia i dzięki temu całkowicie eliminują ryzyko powstania korków parowych. Utrzymują układ hamulcowy w idealnym stanie i poprawiają bezpieczeństwo na drodze.

BOSCH

BOSCH - top najlepszych marek

Bosch to niemiecka marka, która kojarzy się z wysoką jakością, niezawodnością i renomą. W gamie jej produktów można znaleźć również płyny hamulcowe odporne na ekstremalnie wysokie temperatury, cechujące się niską lepkością i chroniące układ hamulcowy przed korozją. Mimo wyższej ceny gwarantują jakość na najwyższym poziomie, a ich parametry w znacznym stopniu przewyższają wymogi przepisów europejskich. Kupujemy zatem pewny produkt, który znacząco wydłuży żywotność hamulców. Nie tylko klienci zadowoleni są z produktów marki Bosch. Również wielu producentów samochodów chętnie stosuje jej płyny hamulcowe podczas fabrycznego montażu pojazdów.

ATE

ATE - płyn hamulcowy

Kolejna niemiecka marka na liście, które specjalizuje się w produkcji elementów układu hamulcowego, również na fabryczny montaż, oraz płynów hamulcowych. Dzięki niekwestionowanej niezawodności i uniwersalności jest szczególnie popularna wśród klientów. W jej ofercie znaleźć można płyny do każdego samochodu – od najstarszych po najnowsze z nowoczesnymi systemami ABS i ESP. Najchętniej kupowanym jest płyn DOT 4. ATE sprzedaje swoje płyny hamulcowe w metalowym opakowaniu. Marka zapewnia, że jej produkty są kompatybilne z uszczelnieniami w układach hamulcowych w samochodach, jak również w motocyklach.

HELLA

Hella Pagid to przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w wytwarzaniu części i płynów do hamulców. Obecnie oferuje ono cztery rodzaje płynów hamulcowych od klasy DOT 3 do DOT 5.1. Właściciel każdego samochodu znajdzie tutaj coś dla siebie. Płyny wyższych klas tej marki są kompatybilne z systemami ABS i ESP. Firma kładzie ogromny nacisk na to, aby jej produkty były bezpieczne dla hamulców i wpływały na przedłużenie ich żywotności.

BREMBO

BREMBO: jaki płyn hamulcowy dolać

Włoska marka, która jest liderem na rynku motoryzacyjnym w produkcji elementów układu hamulcowego nie tylko do samochodów osobowych i ciężarówek, ale również do samochodów sportowych. Ze względu na posiadanie specjalistycznej wiedzy w tym zakresie Brembo produkuje również wysokiej jakości płyny hamulcowe o wysokiej temperaturze wrzenia, która przewyższa standardowe wymogi, i o niskiej lepkości, co zapewnia eliminację ryzyka powstawania korków parowych w układzie. Dzięki odpowiednim dodatkom płyny posiadają właściwości antykorozyjne i nie utleniają się. Produkty premium renomowanego producenta przewyższają normy dla płynów klas DOT 4.-5.1, dzięki czemu hamowanie jest bezpieczne nawet w ekstremalnych warunkach.

CASTROL

Castrol - płyn hamulcowy

Dobrze znana marka szczególnie dzięki wysokiej jakości olejom silnikowym. Produkowane przez nią płyny eksploatacyjne nie ograniczają się jedynie do układu smarowania. Marka dba również o układ hamulcowy i oferuje chętnie wybierany płyn hamulcowy DOT 4. Zastosowana technologia chroni przed zjawiskiem korków parowych w układzie. W ofercie płynów CASTROL można znaleźć produkty, które sprawdzą się w samochodach z silnikami rozwijającymi dużą moc. Płyny mają podwyższone parametry w zakresie bezpieczeństwa i umożliwiają stałą siłę hamowania nawet w ciężkich warunkach.

Podsumowanie

Wybieraj produkty sprawdzonych i znanych marek, dzięki temu kupisz dobrej jakości płyn hamulcowy, w którym nie będzie formowała się piana, który będzie bezpieczny dla uszczelek i metalowych elementów oraz kompatybilny z nowoczesnymi, a często standardowymi już systemami bezpieczeństwa w nowszych samochodach.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *