StabiliTrak: opis, właściwości i zasada działania

StabiliTrak: opis, właściwości i zasada działania

StabiliTrak to marka systemów kontroli stabilności w pojazdach wyprodukowanych przez koncern General Motors. W szczególności dane systemy instalowane są w takich samochodach jak Buick, GMC, Cadillac, Opel i Chevrolet. Układ zadebiutował w 1997 roku, kiedy to wypuszczone zostały modele Cadillac Seville STS i DeVille. Zadaniem systemu StabiliTrak jest pomoc kierowcy w utrzymaniu pożądanego kierunku jazdy w wyjątkowo trudnych warunkach jezdnych.

Zasada działania StabiliTrak  

System StabiliTrak określa, czy samochód zjeżdża z zamierzonej ścieżki czy się w niej utrzymuje. W tym celu analizowanych jest bardzo dużo parametrów, m.in. kąt skrętu kierownicy, rzeczywisty kierunek jazdy autem oraz odczyty z czujnika ABS. W przypadku okrycia jakichkolwiek odchyleń system poprawia ścieżkę jazdy samochodu poprzez przyhamowanie konkretnych kół.

System aktywowany jest w pełni automatycznie po odpaleniu silnika. W momencie, gdy system jest włączony, na desce rozdzielczej zapalona jest odpowiednia kontrolka. W razie zaistniałej potrzeby system może zostać wyłączony. W tym celu należy wcisnąć i przytrzymać odpowiedni przycisk znajdujący się na desce rozdzielczej.

Popularne samochody wyposażone w system StabiliTrak

Główne przyczyny awarii systemu StabiliTrak

  • Uszkodzony czujnik kąta skrętu kierownicy lub czujnik ABS.4
  • Nieprawidłowa zbieżność kół spowodowana, na przykład, niestandardową naprawą.
  • Skorzystanie z koła zapasowego o rozmiarze różniącym się od koła standardowego.
[Głosów: 0   Average: 0/5]

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *