Top 6 aut na gaz LPG i CNG

Top 6 aut na gaz LPG i CNG

Zasilanie gazem nie jest dla nas technologią obcą. W Polsce samochody z instalacją LPG są mocno spopularyzowane. Zarejestrowanych jest u nas 3,3 mln pojazdów, co plasuje nas na 1. miejscu w Unii Europejskiej. W Polsce sprzedawanych jest również wiele nowych aut na gaz LPG. Jednakże oferta pojazdów CNG zasilanych sprężonym gazem ziemnym nie jest tak rozwinięta w naszym kraju jak w przypadku gazu płynnego będącego mieszaniną propanu i butanu. Szkoda, bo technologia ta opiera się na czystym, bezpiecznym i tanim paliwie. Spalanie syntetycznego metanu wiąże się bowiem z mniejszą ilością emisji groźnych dla zdrowia tlenków azotu. Niektóre pojazdy zasilane są również biometanem, który jest szczególnie przyjazny dla środowiska.

Na ten moment oferta samochodów CNG w Polsce opiera się na trzech markach (Fiat, Iveco i VW), z czego dwie znalazły się w naszym ranking najlepszych aut na gaz. Jednak z pewnością w najbliższej przyszłości zostanie ona wraz z możliwością tankowania tego paliwa rozszerzona ze względu na Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE z dnia 22 października 2014 r. w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Dzięki temu potencjalni nabywcy aut na gaz będą mogli świadomie wybrać spośród tanich w eksploatacji i przyjaznych dla środowiska ofert.

Poniżej znajdziesz propozycje najciekawszych naszym zdaniem modeli nowych pojazdów tego typu. W międzyczasie rynek używanych samochodów na gaz bardzo mocno się rozwinął, stąd również na nim można znaleźć bardzo dobre oferty. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie pomoże Ci w przyszłym wyborze.

NAJLEPSZE AUTA NA GAZ: NASZ RANKING

1. Dacia Duster

Auto części dla samochód lpg: Dacia Duster

Samochody rumuńskiej marki są bardzo lubiane i chętnie kupowane w Polsce. Dacia ma w swojej ofercie auto na gaz, które jest szczególnie rozsądnym wyborem dla potencjalnych nabywców SUV-ów. Instalowana w nim fabrycznie instalacja LPG posiada gwarancję na 3 lata lub 100 tys. przejechanych kilometrów. Auto wyposażone jest w silnik benzynowy o mocy 100 KM, a spalanie paliwa pozostaje na ekonomicznym poziomie przy średnich wartościach 6,7 l benzyny lub 8,2 l LPG. Po uruchomieniu silnika samochód z początku pracuje na benzynie, a następnie załącza się instalacja LPG. W modelu Duster zainstalowano pod bagażnikiem zbiornik na gaz o pojemności 42 l, który w połączeniu ze zbiornikiem na benzynę gwarantuje łącznie imponujący zasięg 1100 km. Marka stawia na dobre przygotowanie swoich aut do trudnych warunków drogowych, dlatego wersja modelu na gaz płynny spisuje się na medal na każdej nawierzchni. SUV w wersji wyposażeniowej Essential, w której znajdziemy choćby kurtynowe poduszki powietrzne, wielofunkcyjną kierownicę czy system wspomagania ruszania pod górę, kosztuje 51 400 zł – tylko 1000 zł więcej od swojego benzynowego odpowiednika. Auto jest najtańszą opcją na polskim rynku SUV-ów, a dodatkowo jest ekonomiczne w utrzymaniu i sprawdza się świetnie w codziennym użytkowaniu.

2. Audi A4 Avant g-tron

Auto cng: Audi a4

Model na gaz ziemny dysponujący silnikiem 2.0 TSFI o mocy 170 KM, dzięki któremu osiągany jest moment obrotowy o wartości 270 Nm. Zbiorniki o pojemności 19 kg są bardzo wytrzymałe, a przy tym zbudowane z lekkich materiałów. W trybie gazowym samochód jest w stanie przejechać ponad 500 km i kolejne 450 km na benzynie. Instalacja CNG zapewnia spalanie w cyklu mieszanym na poziomie 4,1 kg, co czyni ten model bardzo ekonomicznym w utrzymaniu, a pojazd emituje 113 g CO2/km. Ze względu na położenie zbiorników ucierpiała pojemność bagażnika, ale oferowane 425 litrów to wciąż rozsądny wynik dla codziennej eksploatacji. Avant jest dynamicznym samochodem, który jest w stanie osiągnąć prędkość maksymalną na poziomie 221 km. Ciekawą opcją oferowaną przez producenta jest zasilanie syntetycznym metanem o nazwie e-gaz. Oznacza to, że tankując auto gazem w dowolnej formie, producent otrzymuje informację o ilości zatankowanego paliwa i neutralizuje emisje poprzez wpuszczenie odpowiedniej ilości syntetycznego metanu do sieci gazowej. Funkcjonuje to na ten moment tylko na terenie Niemiec.

3. Fiat Doblò 1.4 T-Jet 16V Natural Power

Fiat Doblo - samochód cng

Samochód na gaz ziemny, który sprawdza się świetnie zarówno w roli dostawczaka, jak i auta dla rodziny. Zasilany sprężonym gazem CNG ze stalowych zbiorników umieszczonych pod podłogą jest w stanie przejechać na gazie 400 km i dodatkowe 300 km na benzynie. Wersja Maxi dysponuje większym zbiornikiem na gaz, a co za tym idzie większym zasięgiem – 545 km. Silnik 1.4 T-Jet 16V Natural Power rozwija moc 115 KM, a w trybie benzynowym 120 KM. Pozwala on na przyspieszenie do setki w 12,3 sekundy i osiągnięcie prędkości maksymalnej 172 km/h. Doblo jest dynamicznym pojazdem, które dzięki mocnemu wspomaganiu łatwo wchodzi w manewry. Jazda z prędkością powyżej 70 km/h na najwyższym biegu jest bardzo oszczędna. Pojazd jest komfortowy w prowadzeniu, a do tego dzięki umieszczeniu stalowych zbiorników CNG pod podłogą jest bardzo stabilny i nie trzeba było stwarzać kompromisów dla pojemności bagażnika. Można załadować do niego min. 790 litrów bagażu. Możliwości przewozowe modelu na gaz są takie same, jak w przypadku modeli Diesla i benzynowych, a jazda nim jest 50% bardziej oszczędna. Dzięki dużej pojemności bagażnika auto jest wyposażone w koło zapasowe. Ogromną zaletą wyróżniającą gazowego Doblo jest silnik, który cicho pracuje i szybko nagrzewa się do temperatury roboczej.

4. SEAT Leon TGI

Seat Leon - auta na gaz ziemny

Bardzo ładny stylistycznie samochód na gaz ziemny. Zamontowano w nim zbiorniki CNG o pojemności 20,3 m3 mieszczące 15 kg gazu. Auto może pochwalić się przyjaznym dla środowiska zasięgiem 400 km, a dzięki dodatkowemu zbiornikowi na benzynę może spokojnie przejechać kolejne 900 km. Średnie spalanie w trybie gazowym na poziomie 3,5 kg na 100 km czyni go ekonomicznym pojazdem, a emisja dwutlenku węgla w ilości 94 g/km wpasowuje go w ramy najsurowszej w UE normy EURO 6. Pojazd wyposażony jest w silnik o mocy 110 KM, dzięki któremu przyspiesza do setki w 10,9 sekund i jest w stanie rozwinąć prędkość do 194 km. Jedno z najoszczędniejszych aut na gaz marki SEAT jest wyrazem jej zaangażowania w inwestowanie w technologię CNG.

5. Škoda Kamiq G-TEC

Auto części dla Skoda Kamiq

Kompaktowy SUV czeskiego producenta jest również dostępny jako samochód na gaz. Zbiorniki CNG zamontowane w tylnej części sprawiają, że nie ma zbyt wiele dostępnego miejsca w bagażniku. Pojemność bagażnika wynosi 278 litrów, ale można ją zwiększyć do 1273 litrów po złożeniu tylnych foteli. Dodatkowo dzięki relingom dachowym Kamiq w wersji CNG może spokojnie posłużyć na wypady za miasto. Jego silnik 1.0 G-TEC z trzema cylindrami rozwija moc 90 KM i umożliwia ekonomicznemu samochodowi na gaz przyspieszenie do setki w 12,5 sekundy. Czechom udało się stworzyć oszczędne auto, którego średnie spalanie wynosi 5,3 litra a emisja CO2 w wysokości 95 g/km plasuje go w klasie energetycznej A+. Producent pomyślał o komfortowej jeździe, dlatego w wyposażeniu tego modelu można znaleźć: automatyczną klimatyzację, elektryczne szyby czy podgrzewane fotele, a opcjonalnie można go doposażyć w obsługę głosową.

6. VW Caddy 1.4 TGI

VW Caddy: aut na gaz LPG i CNG ranking

Samochód na gaz ziemny produkowany w Polsce. Wyposażony jest w silnik 1.4 TGI o mocy 110 KM. Dzięki zbiornikom CNG jest w stanie pokonać na gazie 600 km, a w wersji Maxi aż 790 km i dodatkowe 200 km na benzynie. Model ten świetnie sprawdza się jako oszczędne auto dostawcze na gaz. Dzięki 5-osobowej wersji nadwozia Caddy sprawdzi się również jako rodzinny samochód. Wtedy do dyspozycji jest aż 750 litrów pojemności bagażnika. Co prawda nie należy on do tanich (wersja osobowa z wyposażeniem Trendline kosztuje ok 86 tys. złotych), ale dzięki oferowanej przestrzeni może zainteresować potencjalnych nabywców. Co więcej, średnie spalanie jest na dobrym poziomie 5,2 kg CNG na 100 km, a w trasie sprawdza się on jeszcze lepiej i jest jednym z najoszczędniejszych aut pod tym względem. Wyposażenie standardowe we wspomnianej wersji, w której znajdziemy elektryczne i podgrzewane lusterka zewnętrzne, tempomat, 6 poduszek powietrznych i komputer pokładowy z wielofunkcyjnym wyświetlaczem, uzasadnia jego cenę. Szukając ekonomicznego samochodu na gaz z dużym bagażnikiem, warto wziąć go pod uwagę. W 2-osobowej wersji nadwoziowej furgon oferuje on niebywałe 3200 l pojemności bagażowej.