Wilgoć w samochodzie: jak ją usunąć?

Wilgoć w samochodzie: jak ją usunąć

Wilgoć w samochodzie jest zjawiskiem, które dość często występuje jesienią i zimą. Kierowcy walczą z nią, często eliminując jedynie jej objawy. Natomiast aby pozbyć się wilgoci z auta na dobre, ważne jest zrozumienie i wyszukanie jej przyczyn. Zaparowane szyby i nieświeże powietrze w kabinie mają negatywny wpływ nie tylko na konstrukcję pojazdu, ale i na zdrowie osób przebywających w nim. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny powstawania wilgoci w samochodzie, jak się jej pozbyć oraz jakie skutki niesie za sobą zaniedbanie klimatu w aucie.

Skąd się bierze wilgoć w aucie?

Aby w pełni zrozumieć, jak radzić sobie z tym problemem, trzeba przede wszystkim wiedzieć, dlaczego w samochodzie parują szyby. Ze względu na różnicę temperatur panujących w okresie jesienno-zimowym między otoczeniem a kabiną, powstaje idealny mikroklimat do wytrącania się kropelek wody na szybach, gdy wilgoć przedostaje się do pojazdu w jakiś sposób, a powietrze nie jest regularnie wymieniane. Stąd szyby są zamglone, co nie tylko stwarza niebezpieczeństwo podczas jazdy, gdyż widoczność jest w pewnym stopniu ograniczona, ale również stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni niebezpiecznej dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z tego względu, że często przebywamy w aucie warto zadbać o to, aby powietrze w kabinie zawsze było świeże i czyste.

Przyczyny wilgoci w samochodzie

Przyczyn powstawania wilgoci w aucie jest wiele, ale najprościej podzielić jest je na trzy grupy: związane z użytkowaniem pojazdu, błędami w konstrukcji oraz zaniedbaniami kierowcy lub pasażerów.

Przyczyny wilgoci w samochodzie

Pierwsza z nich obejmuje głównie naturalne zużycie materiału. Uszczelki w drzwiach, klapie bagażnika, szyberdachu, reflektorach lub systemie wentylacji mogą zacząć przepuszczać wodę, ponieważ guma, z której są wykonane z czasem parcieje. Tak samo elementy blacharskie, jeżeli dojdzie do ich korozji, woda przedostanie się z zewnątrz do wnętrza kabiny. W takim wypadku pozostaje jedynie wymienić uszczelnienia na nowe, a miejsce w karoserii załatać za pomocą odpowiedniej reperaturki. W tym celu warto udać się do warsztatu i zlecić wykonanie naprawy fachowcom.

Druga grupa to przyczyny niezależne od nas, a związane z błędami konstrukcyjnymi, które są winą producenta danego modelu. W takiej sytuacji warsztaty wiedzą najczęściej, co jest nie tak z samochodem i pomogą znaleźć rozwiązanie.

Trzecia grupa powodów, w związku z którymi w aucie pojawia się wilgoć jest już związana z naszym zachowaniem. Aby zapobiec przedostawaniu się wody do pojazdu, ważna jest regularna kontrola stanu kanałów odpływowych, co jest często pomijane. Jednakże gromadzące się w nich zanieczyszczenia mogą doprowadzić do ich zatkania i zbierania się wilgoci. Kolejną sprawą jest wnoszenie wody do samochodu razem z mokrymi ubraniami, parasolami i butami, a dodatkowo niestosowanie, szczególnie zimą, gumowych dywaników, w których woda mogłaby spokojnie się zebrać i którą można byłoby łatwo wylać. Zamiast tego woda dostaje się na tekstylne dywaniki, które przesiąknięte nią mogą w rezultacie doprowadzić do dalszych uszkodzeń w tapicerce, a nawet konstrukcji podłogi. Trzymanie wszelkich wilgotnych przedmiotów w aucie, jak również niedbanie o czystość tapicerki jest również potencjalnym źródłem wilgoci. Nieświeże powietrze zaczyna dodatkowo pachnieć stęchlizną, a na tapicerce widoczne są wilgotne plamy. Kolejnym zaniedbaniem jest brak regularnej wymiany filtra kabinowego. Gdy filtr jest stary lub nieodpowiednio uszczelniony, do kabiny przedostaje się zanieczyszczone powietrze wraz z wilgocią za każdym razem po włączeniu dmuchawy.

Najlepsze sposoby na pozbycie się wilgoci z samochodu

Wilgoć w aucie pojawia się z różnych przyczyn. Tyle ile jest powodów jej powstawania, tyle też rozwiązań jej wyeliminowania. Po pierwsze należy porządnie wysprzątać samochód i wyjąć z niego wszelkie wilgotne rzeczy oraz przedmioty, które mogłyby być potencjalnym źródłem wilgoci, jak np. mokre parasole, resztki jedzenia, śmieci, kubki itp. Jeżeli woda zebrała się pod dywanikami, można ją usunąć wykładając podłogę na noc gazetami lub papierowymi ręcznikami kuchennymi.

Domowe sposoby na wilgoć w aucie

W ten sam sposób można pozbyć się zawilgocenia bagażnika. Tapicerkę można wyprać samodzielnie, używając w tym celu szczotki z miękkim włosiem, gąbki lub firanki i domowego detergentu albo dedykowanej pianki. Należy jednak pamiętać, że nie da rady własnoręcznie usunąć wieloletniego brudu z tapicerki, więc warto w takim przypadku rozważyć profesjonalne pranie wykładziny. Warto wymienić dywaniki w razie ich uszkodzenia, a zimą używać dywaników gumowych.

Sposób na wilgoć w aucie

Następnie pojazd należy dobrze przewietrzyć, korzystając ze słonecznej pogody lub użyć domowej dmuchawy, czy też suszarki do włosów do osuszenia tapicerki.

Domowe sposoby na wilgoć w aucie to również wszelkie sypkie artykuły, np. żwirek dla kota, sól lub ryż. Żwirek silikonowy wystarczy wysypać w miejscu, w którym zebrała się woda, a po kilku godzinach je odkurzyć. Można go też umieścić w woreczku lub skarpecie i pozostawić w aucie. To samo można zrobić z ryżem lub solą. Usuną one nadmiar wody z powietrza bez większego nakładu finansowego. Oczywiście można również zainwestować w gotowe rozwiązania i kupić pochłaniacz wilgoci do samochodu w postaci woreczka wypełnionego żelem krzemionkowym. Jest to rozwiązanie rozprawiające się z objawami, a nie przyczynami zawilgocenia powietrza w aucie, jednak doraźne usunięcie wilgoci z pojazdu jest równie ważne, tym bardziej, że można go reaktywować, ogrzewając go w mikrofali i używać wielokrotnie. Dobrze umieścić jest go w odpowiednim miejscu, np. dywaniku, drzwiach czy desce rozdzielczej. Pochłaniacz wilgoci usunie również zapach stęchlizny i tytoniu. Domowym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnej woni w kabinie jest woreczek z mieloną kawą pozostawiony w samochodzie.

Jak pozbyć się wilgoci z auta

Metodą na usunięcie wody zbierającej się na szybach jest regularne mycie szyb, również od wewnątrz, z użyciem miękkiej ściereczki z mikrofibry i stosowanie np. tzw. preparatów „anty-para”. Można również w tym celu użyć dobrej jakości płynu do mycia szyb. Warto przedtem oczyścić je z tłustych osadów za pomocą chociażby płynu do mycia naczyń. Skierowanie na szyby zimnego strumienia powietrza również rozprawi się z wilgocią w aucie i ich parowaniem. Można również najpierw ogrzać je ciepłym nawiewem, a następnie włączyć klimatyzację, aby wyrównać różnicę temperatur. Klimatyzacja bardzo dobrze radzi sobie z problemem, gdy szyby parują, ale warunkiem jest jej regularne serwisowanie. W przeciwnym razie może stać się kolejnym źródłem nieprzyjemnych zapachów w kabinie.

Metod na pozbycie się wilgoci w samochodzie jest wiele, ale żadna z nich nie jest idealna, jeśli nie usuwa bezpośredniej przyczyny przedostawania się wody do pojazdu. Pamiętaj zatem o regularnym sprawdzeniu otworów odpływowych, stanu wszelkich strategicznie umieszczonych uszczelek, filtra kabinowego i elementów blacharskich. Nie zapomnij również o usunięciu zabrudzeń z podszybia, jak i regularnym myciu, sprzątaniu i wietrzeniu swoich czterech kółek.

Skutki wilgoci w aucie

Skutki wilgoci w aucie

Wilgoć gromadząca się w samochodzie jest niebezpieczna nie tylko dla naszego pojazdu, ale i dla nas samych. Unoszący się zapach stęchlizny sprawia, że przebywanie w aucie nie należy do przyjemnych. Jednakże nieświeże powietrze nie wpływa wyłącznie na nasze samopoczucie. Nasze zdrowie może również na tym ucierpieć. Bardzo wilgotne powietrze uwięzione w kabinie samochodu sprzyja rozwojowi grzybów pleśniowych, które mogą powodować alergie, choroby dróg oddechowych, a w najgorszym wypadku nawet nowotwory. Dlatego chociażby, tak ważne jest dbanie o to, aby powietrze w samochodzie było zawsze świeże. Ponadto sam pojazd, a dokładnie jego elektronika może ucierpieć ze względu na obecność wody w kabinie. Wilgoć może również doprowadzić do spustoszenia w działaniu wielu układów samochodowych, a zaparowane szyby są nie tylko niedogodnością, ale i stwarzają realne niebezpieczeństwo podczas jazdy.

Podsumowanie

Gotowe rozwiązania na rynku, np. samochodowe pochłaniacze wilgoci, ale i również domowe sposoby na walkę z nią pozwalają nam bez trudu usunąć ją z naszego auta. Najważniejsze to działać w porę, od razu po wykryciu pierwszych objawów zawilgocenia powietrza w kabinie. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci w poradzeniu sobie z tym problemem i cieszeniu się czystym powietrzem w samochodzie bez względu na warunki pogodowe i porę roku.

    Twój profil jest Twoim osobistym asystentem

    Śledzi wydatki na auto, prowadzi książkę serwisową, harmonogram wymiany i zapisuje ulubione materiały, notatki i dokumenty