Zgubione prawo jazdy: co robić

Zgubione prawo jazdy: co robić

Zgubione prawo jazdy to poważny problem, ponieważ jest ono dokumentem tożsamości, jak i upoważnia do prowadzenia pojazdów, a wiele osób nie mogłoby bez niego funkcjonować. Dotyczy to zwłaszcza zawodów, które wiążą się z regularną jazdą samochodem. Do niedawna jazda bez prawa jazdy stanowiła poważny problem dla kierowców. Obecnie sytuacja nieco się zmieniła, ale utracone prawo jazdy nadal jest zmartwieniem dla wielu osób. Nawet jeśli nie jest Ci na ten moment potrzebne, zawsze jest to niepokojąca sytuacja. Trzeba to zgłosić, aby otrzymać wtórnik prawa jazdy. Co możesz zrobić, jeśli wiesz, że nie uda Ci się odnaleźć dokumentu? Gdzie złożyć wniosek o jego natychmiastowe zastrzeżenie? Jak zawnioskować o wydanie wtórnika? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Zgubione prawo jazdy

Istnieją dwa możliwe powody utraty prawa jazdy. Prawo jazdy mogło zostać zgubione lub skradzione. Niezależnie od sposobu utraty tego dokumentu, zaleca się zgłoszenie tego faktu na policję. Zgubione prawo jazdy, a zwłaszcza skradzione, może zostać wykorzystane przez oszusta. Jest ono bowiem dokumentem tożsamości. Dlatego ważne jest, aby szybko je zastrzec. Następnym krokiem jest złożenie wniosku o wydanie wtórnika. Ważne jest, aby zrobić to jak najszybciej. Na nowy dokument trzeba będzie trochę poczekać. W naszym innym artykule znajdziesz dokładne wyjaśnienie, jak odnowić prawo jazdy.

Jak mogę prowadzić samochód, nie mając prawa jazdy?

Utrata prawa jazdy jest dla wielu kierowców przykrym doświadczeniem. Dziś nie do pomyślenia jest, by bez samochodu dostać się do pracy, odebrać dzieci z przedszkola czy zrobić duże zakupy.
Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby kierowca, który zgubił prawo jazdy, ponownie wsiadł za kółko, ale podejmowanie tego kroku było do pewnego czasu bardzo ryzykowne. Za jazdę po drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ograniczonego ruchu bez wymaganych dokumentów do niedawna groziła kara grzywny do 250 zł. Nie miało znaczenia, czy zgubiłeś prawo jazdy, czy zostawiłeś je w domu.

Na szczęście od 5 grudnia 2020 r. sytuacja zmieniła się na korzyść kierowców. Można teraz bez obaw prowadzić samochód, jeśli nie ma się przy sobie prawa jazdy lub w oczekiwaniu na nowy dokument. Posiadanie przy sobie blankietu i dowodu rejestracyjnego nie jest obecnie obowiązkowe. W przypadku zwykłego egzekwowania przepisów ruchu drogowego policja korzysta z systemów informatycznych, aby sprawdzić, czy kierowca ma odpowiednie uprawnienia.

Zgubione prawo jazdy konsekwencje

Zgubione prawo jazdy – konsekwencje

Zgubienia dokumentów nie trzeba zgłaszać na policję, w przeciwieństwie do ich kradzieży. Należy jednak pamiętać, że może to przysporzyć sporo kłopotów, jeśli wpadną one w ręce pozbawionego skrupułów oszusta. Zgubienie dokumentów zawsze wiąże się z ryzykiem, a jeśli prawo jazdy zostanie niewłaściwie wykorzystane, można stracić duże sumy pieniędzy z konta lub popaść w długi na nazwisko widniejące na dokumencie. Prawo jazdy jest jednym z dokumentów tożsamości używanych do uzyskania kredytu. Jako środek zapobiegawczy warto zastrzec dokument w bazie danych dokumentów zastrzeżonych. Można to zrobić na przykład w banku.
Jeśli utrata prawa jazdy utrudnia życie kierowcy (np. jest potrzebne do wyjazdu za granicę), należy jak najszybciej złożyć wniosek o nowe prawo jazdy. Należy również wziąć pod uwagę czas potrzebny na uzyskanie nowego dokumentu, przy czym ważny jest moment złożenia wniosku do urzędu.

Gdzie zgłosić zgubienie prawa jazdy za granicą?

Wymarzona wycieczka zagraniczna lub starannie zaplanowane wakacje mogą zostać zrujnowane przez zdarzenie, które uniemożliwi ich kontynuację. Zgubione prawo jazdy w innym kraju może znacznie zakłócić Twoje plany. Policja w innych krajach nie ma dostępu do polskiego systemu informatycznego, więc nie sprawdzi, czy masz prawo jazdy i niestety nie ma tam możliwości uzyskania wtórnika dokumentu. Nie oznacza to jednak, że nic nie można zrobić.
Inaczej niż w przypadku utraty prawa jazdy w Polsce, zaleca się zgłoszenie tego faktu miejscowej policji, konsulatowi lub ambasadzie za granicą. Następnie można uzyskać zaświadczenie o zgubionym prawie jazdy na piśmie, które umożliwi kontynuowanie podróży i bezpieczny powrót do domu.
Najlepiej jest złożyć wniosek o wydanie wtórnika utraconego dokumentu jak najszybciej po powrocie do domu.

Zgubione prawo jazdy – jak wyrobić nowe?

Do uzyskania wtórnika zgubionego prawa jazdy konieczne jest wypełnienie właściwego wniosku i złożenie go w Wydziale Komunikacji. Formularze są dostępne w urzędzie lub można je pobrać ze strony internetowej urzędu. Kierowcy ubiegający się o prawo jazdy muszą wypełnić formularz. Wniosek można złożyć osobiście lub za pomocą pełnomocnika w celu rozpatrzenia w urzędzie. Nie ma nic skomplikowanego w wypełnianiu wniosku. Oczywiście należy podać wiele ważnych danych, ale nie powinno to stanowić dla nikogo problemu. W formularzu należy podać dane osobowe kierowcy oraz powód ubiegania się o wtórnik prawa jazdy. Do wniosku trzeba dołączyć zdjęcie i dowód uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu. Składając wniosek, wnioskodawca musi pamiętać o okazaniu dowodu tożsamości w celu weryfikacji.

Jak wygląda formularz wniosku o wydanie prawa jazdy?

Na pierwszy rzut oka formularz może wydawać się przerażający ze względu na wszystkie dane, które trzeba wprowadzić. W górnej części znajduje się miejsce na wpisanie danych organu wydającego prawo jazdy.

 Formularz jest podzielony na kilka części: 

W części A znajdują się dane dotyczące kierowcy (imię, nazwisko, PESEL, miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, obywatelstwo, numer telefonu (opcjonalnie), adres e-mail).
W części B znaleźć można wydany dokument (wypełniają ją osoby, które mają już prawo jazdy, kartę motorowerową lub uprawnienia do kierowania tramwajem).
W części C widnieją informacje o prawie jazdy, pozwoleniu na kierowanie tramwajem i dokumentach towarzyszących.
Część D tyczy się kierowców zawodowych, potwierdzając ich uprawnienia.
W części E należy podać powód ubiegania się o wtórnik prawa jazdy i wyliczyć załączniki.
W części F kierowca ma szansę wybrać sposób dostarczenia dokumentów (osobisty odbiór lub przesłanie dokumentu pocztą).
Część G obejmuje oświadczenie, podpis i miejsce na zdjęcie.
Jako ostatni krok podpisuje się oświadczenie o miejscu zamieszkania. Do wypełnionego i podpisanego formularza dołącza się dowód wniesienia opłaty za wydanie nowego prawa jazdy, kolorowe zdjęcie o wymiarach 35 x 45 cm oraz kopię dowodu osobistego (paszportu lub zezwolenia na pobyt – w przypadku cudzoziemców). Z tak przygotowanym kompletem dokumentów trzeba pójść do właściwego urzędu, gdzie otrzymuje się potwierdzenie złożenia wniosku. Na nowe prawo jazdy czeka się do 30 dni.

Uzyskanie nowego prawa jazdy przez Internet za pośrednictwem systemu ePUAP

Inną metodą, która staje się coraz bardziej popularna, jest użycie Profilu Zaufanego lub podpisanie dokumentu certyfikatem kwalifikowanym. Niezależnie od tego, o jaką formę wtórnika się ubiegasz, przygotuj, co następuje:

  • i formularz wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy – należy go wypełnić, podpisać i zeskanować,
  • i fotografię w formacie elektronicznym zgodną z obowiązującymi standardami (jeśli zdjęcia w formie elektronicznej nie są dostępne, można je przesłać pocztą do właściwego urzędu),
  • i dowód uiszczenia opłaty za prawo jazdy (zeskanowany lub w formacie PDF).

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy po zgubieniu?

Podobnie jak w przypadku uzyskania prawa jazdy bezpośrednio po egzaminie, przy składaniu wniosku o wydanie wtórnika należy uiścić opłatę za załatwienie formalności. Wynosi ona 100,50 zł. Koszt uzyskania dokumentu dzieli się na dwie części: opłatę za wydanie (100 zł) i opłatę ewidencyjną (50 gr). Za wtórnik prawa jazdy można zapłacić w kasie urzędu. Oznacza to jednak stanie w kolejkach. Z tego powodu można rozważyć dokonanie przelewu bankowego. Należy jednak pamiętać, że obowiązują dwie różne opłaty, dlatego trzeba będzie dokonać oddzielne przelewy na dwa różne numery kont. Informacje o numerach kont można znaleźć na stronie internetowej urzędu miasta.

Czy wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy uprawnia do kierowania pojazdem?

Nie. Jesteś uprawniony do kierowania pojazdami tylko na podstawie wydanego prawa jazdy. Prawdą jest, że zaświadczenie o złożeniu wniosku o wydanie tegoż dokumentu jest wiarygodnym dowodem na to, że utracony dokument zostanie rzeczywiście wydany, ale samo w sobie nie daje prawa do prowadzenia pojazdu.

Podsumowanie

  • Jazda bez prawa jazdy: kary i konsekwencje – do niedawna za jazdę bez blankietu przy sobie groziła kara grzywny.
  • Zgubiłem prawo jazdy, co robić? Należy powiadomić o tym bank (zastrzec dokument w bazie dokumentów zastrzeżonych).
  • Pamiętaj o zgłoszeniu zgubienia prawa jazdy za granicą policji w danym kraju, a także swojemu konsulatowi lub w ambasadzie.
  • Uzyskanie wtórnika prawa jazdy trwa zazwyczaj do 30 dni od daty złożenia wniosku.
  • Za wydanie dokumentu należy uiścić opłatę w wysokości 100,50 zł.
  • Od 5 grudnia 2020 r. osoby, które zostawiły swoje prawo jazdy w domu, mogą prowadzić samochód bez niego. W przypadku kontroli policjant sprawdzi dane kierowcy w bazie danych.
Twój profil jest Twoim osobistym asystentem

Śledzi wydatki na auto, prowadzi książkę serwisową, harmonogram wymiany i zapisuje ulubione materiały, notatki i dokumenty