Zużycie paliwa: kalkulacja, oszczędności, kontrola

Zużycie paliwa: kalkulacja, oszczędności, kontrola

Średnie spalanie paliwa na 100 km podawane przez producentów samochodów często odbiega od rzeczywistych wyników. Dlaczego? Wyniki te pochodzą z testów, podczas których symuluje się realne warunki. Wykonywane są one na hamowni podwoziowej. Jednakże symulowane sytuacje nie pokrywają się idealnie z rzeczywistością, co sprawia, że klienci sugerujący się wyłącznie wartościami zużycia paliwa pochodzącymi od producentów aut, są nierzadko rozczarowani, gdy okazuje się, że ich pojazd w praktyce jest bardziej “paliwożerny” niż w teorii. Warto zastanowić się, jakie są przyczyny większego spalania samochodu, starać się je wyeliminować i samodzielnie kalkulować realne zapotrzebowanie swojego auta. Z tego artykułu dowiesz się, co zrobić, aby spalanie paliwa było oszczędniejsze.

Co wpływa na zużycie paliwa?

Co wpływa na zużycie paliwa

Na początku warto przeanalizować czynniki i zachowania, które wpływają na to, że pojazd spala więcej. W dużej mierze styl jazdy jest odpowiedzialny za zapotrzebowanie naszego samochodu na paliwo. Wyniki zależnie od sposobu prowadzenia mogą się różnić nawet w 40%. Kolejnymi ważnymi kwestiami jest prędkość, z jaką porusza się pojazd, jego obciążenie, stan opon oraz włączone odbiorniki prądu. Jazda z wysoką prędkością, szczególnie w miejskich warunkach, sprawia, że niezbędne staje się częste i nagłe hamowanie, ciągła zmiana biegów i ruszanie z miejsca. Powoduje to nie tylko zagrożenie na drodze, ale sprawia również, że auto zużywa więcej paliwa niż podczas płynnej, spokojnej jazdy, chociażby w trasie. Dodatkowo przeładowany bagażnik, zużyte ogumienie czy też stale włączona klimatyzacja sprawiają, że samochód pali znacznie więcej.

Jak obliczyć spalanie paliwa w samochodzie?

Aby przekonać się, czy nasze zachowanie na drodze wpływa znacząco na zużycie paliwa przez nasze auto, można samodzielnie w łatwy sposób obliczyć jego średni realny poziom spalania np. w mieście. Dzięki tej wiedzy można wdrożyć pewne rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić na kosztach paliwa.

Jak obliczyć spalanie paliwa w samochodzie

W tym celu przy następnym tankowaniu wystarczy zalać bak do pełna i wyzerować licznik kilometrów. Podczas kolejnej wizyty na stacji znowu zatankować do pełna, a ilość zatankowanego paliwa podzielić przez ilość kilometrów od ostatniego tankowania i otrzymaną wartość pomnożyć następnie przez 100. W ten sposób otrzymuje się rzeczywiste średnie spalanie samochodu w warunkach miejskich. Ten sam wzór za pomocą tej samej metody można wykorzystać do obliczenia realnego zużycia paliwa na 100 km w trasie lub na autostradzie.

Jak zminimalizować spalanie paliwa?

Posiadanie auta wiąże się z pewnymi nieuniknionymi wydatkami. Na pewnych kwestiach nie warto oszczędzać, wszak chcemy zawsze zapewnić sobie bezpieczeństwo i brak awarii na drodze. Jednakże w przypadku paliwa, stosując umiejętnie właściwą technikę jazdy oraz odpowiednio przygotowując pojazd, można skutecznie obniżyć średnie spalanie. Kluczowa jest w tym przypadku tzw. ekojazda. Wielu kierowców myśli o niej jako powolnej i nieskutecznej metodzie, ale nic bardziej mylnego. Polega ona na spokojnej jeździe, która jednocześnie jest dość dynamiczna i właściwym wykorzystaniu momentu obrotowego silnika. Prawidłowa ekojazda przyczynia się w znacznym stopniu do zminimalizowania zużycia paliwa.

 Kierując się naszymi 10 wskazówkami, zmniejszysz koszty spalania samochodu bez większego wysiłku: 
 1. Wyrzuć niepotrzebne rzeczy z bagażnika. Z tego względu, że często w bagażniku przewożonych jest wiele zbędnych przedmiotów, warto przeanalizować, co tak naprawdę potrzebujemy podczas codziennej jazdy lub w podróży. Dzięki wyjęciu z samochodu 20 kg zbędnego bagażu zużycie paliwa zmniejsza się już o 0,2 l na 100 km. Dobrze jest zatem utrzymywać jak najniższą masę pojazdu, a przy tym również jak najlepszą aerodynamikę. Na tę wartość negatywny wpływ ma bagażnik dachowy, który przy wysokiej prędkości na autostradzie może zwiększyć spalanie samochodu nawet o 20%. Gdy nie korzystamy z niego, lepiej ściągnąć go z dachu.
  Jak zminimalizować spalanie paliwa
 2. Jeździj spokojnie i płynnie. Taki styl jazdy wpływa bardzo korzystnie na spalanie samochodu. Dzięki spokojnemu przemieszczaniu się ze stałą prędkością nie ma potrzeby na wykonywanie nagłych manewrów. Na drodze szybkiego ruchu najbardziej optymalną prędkością jest 110 km/h. Jeżeli nasze auto posiada tempomat, warto go ustawić na tę wartość i kontynuować w ten sposób oszczędniejszą jazdę. Jazda powyżej 120 km/h sprawia, że pojazd spala dużo więcej paliwa, a nie daje na niezbyt długich dystansach wymiernych korzyści czasowych. Poza tym im wyższa prędkość, tym większa szansa, że trzeba będzie gwałtownie wyhamować lub przyspieszyć.
 3. Sprawdź stan opon i ich ciśnienie. Opony mają niebagatelny wpływ na zużycie paliwa. Nie tylko ich rozmiar, szerokość i profil wpływają na ich efektywność paliwową, ale również poziom ciśnienia. Najlepiej kierować się w tym przypadku wartościami sugerowanymi przez producenta i dobierać ogumienie odpowiednio do modelu samochodu. Zbyt niskie ciśnienie, gdzie różnica wynosi tylko 0,5 bara, wpływa już negatywnie na spalanie, zwiększając je o 5%. Dodatkowo jazda na niedopompowanych oponach pogarsza prowadzenie pojazdu, przyspiesza zużycie bieżnika, a w najgorszym wypadku może być niebezpieczna i doprowadzić do zniszczenia ogumienia, felg lub elementów zawieszenia. Ważna jest również wymiana opon zimowych na letnie w porę, ponieważ zimówki zwiększają zużycie paliwa szczególnie w wyższych temperaturach otoczenia.
  Zmniejszy koszty spalania samochodu
 4. Staraj się unikać gwałtownego hamowania i przyspieszania. Manewry te powodują, że samochód jest bardziej paliwożerny. Najlepiej jest stawiać na spokojną jazdę i nie spieszyć się, aby zdążyć na każde zielone światło. Jest to nie tylko niebezpieczne, ale i nieefektywne pod względem wydajności paliwowej. Można również praktykować hamowanie silnikiem, zbliżając się do skrzyżowania, ponieważ spalanie spada wtedy do 0 litrów, jednak trzeba mieć na uwadzę to, że tego typu manewr przyspiesza zużycie elementów jednostki napędowej.
 5. Wyłączaj silnik podczas długich postojów. W nowoczesnych autach ratuje nas system Start-Stop, który sam o to dba. Dzięki temu w miejskich warunkach można już zaoszczędzić 0,5 litra paliwa na 100 km. Według badań silniki w nowszych samochodach opłaca się zgasić już na 10 sekund postoju. Natomiast jednostki napędowe w starszych pojazdach są wrażliwsze i nie zawsze ma sens przeciążać je ciągłym wyłączaniem i uruchamianiem. Gaszenie silnika w korku, gdzie sytuacja zmienia się diametralnie może nie być skuteczne, a nawet spowodować odwrotny skutek, kiedy to auto będzie miało wyższe spalanie. Jednak jeśli zatrzymujemy się przed przejazdem kolejowym lub czekamy na kogoś przez dłuższy czas w samochodzie, to zawsze warto na ten czas wyłączyć silnik.
 6. Zadbaj o regularną wymianę materiałów eksploatacyjnych. Zarówno płyny techniczne, jak i filtry czy świece – wszystkie te materiały powinny być wymieniane w odpowiednim czasie i w razie potrzeby czyszczone. Zanieczyszczone filtry bądź zużyte świece nie tylko powodują szybsze zużycie elementów silnika, ale również podwyższają spalanie już o 10%. Dla efektywnego zużycia paliwa ważne jest utrzymywanie pojazdu w jak najlepszym stanie technicznym.
 7. Rzadziej używaj klimatyzacji i gadżetów pobierających energię. Wszystkie tego typu akcesoria pobierają energię, do której wytworzenia potrzebne jest paliwo. Dlatego też warto korzystać z klimatyzacji rozsądnie i nie włączać jej, gdy temperatura nie jest za wysoka dla naszego komfortu i zdrowia. To samo tyczy się ogrzewania. Dodatkowo warto zastanowić się, czy ciągłe używanie wszystkich gadżetów jest dla nas niezbędne i wyłączyć te, bez których możemy się obejść, jak np. podgrzewane fotele.
 8. Zamknij okna w trasie. Opuszczone szyby lub otwarty szyberdach również zwiększają spalanie paliwa. Zwłaszcza podczas jazdy na autostradzie z dużą prędkością należy całkowicie zamknąć okna. Dzięki temu poprawia się także aerodynamika pojazdu.
 9. Tankuj mądrze. Wybieraj dobrej jakości paliwo. Dzięki temu silnik Twojego samochodu będzie lepiej eksploatowany i pozostanie dłużej w dobrym stanie, co przełoży się pozytywnie na wydajność spalania. Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku silników Diesla, które są wrażliwe na jakość oleju napędowego. Dobrze jest również tankować podczas promocji na stacjach benzynowych. Nawet kilka groszy mniej za litr wygeneruje przyzwoite oszczędności, gdy tankujemy bak do pełna. Wiele stacji ma również swoje programy punktowe, co opłaca się zwłaszcza kierowcom, którzy dużo podróżują.
 10. Nie używaj samochodu na bardzo krótkich odcinkach. Jazda autem na zakupy do sklepu za rogiem lub do punktu docelowego, który jest bardzo blisko naszego domu, sprawia, że jednostka napędowa zużywa się dużo szybciej, a auto potrzebuje dużo więcej paliwa na powtarzających się krótkich dystansach w ogólnym rozliczeniu. Można to odczuć dotkliwie szczególnie zimą, kiedy to zużycie paliwa na krótkich odcinkach jest diametralnie wysokie, bo może sięgać aż 20-30 l na 100 km.
Twój profil jest Twoim osobistym asystentem

Śledzi wydatki na auto, prowadzi książkę serwisową, harmonogram wymiany i zapisuje ulubione materiały, notatki i dokumenty