Opłaty drogowe Francja: płatne autostrady і ceny

true

Winiety i opłaty drogowe Francja: informacje ogólne

Z wyjątkiem niektórych odcinków autostrad miejskich, przejazd przez autostrady we Francji wiąże się z opłatami od motocykli, samochodów osobowych, ciężarówek, przyczep kempingowych i kamperów. Klasyczna naklejka opłaty drogowej (winieta), stosowana w innych krajach, nie istnieje we Francji. Nie ma opłat za przejazd drogami krajowymi z zielonymi znakami. Korzystanie z dróg krajowych (z białymi znakami) jest również bezpłatne.

Koszt autostrady Francja kalkulator

Ceny autostrad Francja

Średnio cena za kilometr na autostradzie wynosi około 10 centów. Nie ma standardowych opłat za przejazd francuskimi autostradami, ponieważ autostrady we Francji są obsługiwane przez różne prywatne firmy. W celu dokładnego obliczenia kosztów przydatny będzie kalkulator autostrad we Francji, ponieważ ceny mogą się znacznie różnić.

Autostrady we Francji: jak płacić

Płatne autostrady we Francji posiadają w dużej mierze bramki poboru opłat za odpowiednimi zjazdami. Do poszczególnych bramek prowadzą różne pasy ruchu. Pasy ruchu są oznakowane znakami ze strzałkami instruktażowymi i ilustracjami pokazującymi dostępne opcje płatności:

Obrazek/symbolOpcje płatności
Osoba w czapceWszystkie opcje płatności
CB (automatyczna bramka)Karta kredytowa
Gotówka/wydawanie resztyPłatność gotówką
Koszyk, do którego wpadają monetyPłatność monetami
„t” Elektroniczny punkt poboru opłat „Télépéage”
„t” z prędkością 30 km/hPojazdy przejeżdżają z prędkością 30 km/h bez zatrzymywania się w punkcie poboru opłat „Télépéage”
Zielona strzałkaOtwarta bramka
Czerwony krzyżykZamknięta bramka

Od jesieni 2022 r. niektóre autostrady we Francji pobierają opłaty za pośrednictwem „systemu swobodnego przepływu”. Opłaty są obliczane na podstawie elektronicznej transmisji numeru tablicy rejestracyjnej i można je uiścić online w ciągu 3 dni.

Najwygodniejszym sposobem na opłaty drogowe we Francji jest urządzenie pokładowe EETS w postaci transpondera, który przyczepia się na przedniej szybie samochodu. Wykorzystuje on do swojego działania chip. Jeśli posiadasz chip „télépage” (znany również jako „France toll tag”), możesz poruszać się po pasach oznaczonych literą „t”. Alternatywnie, każdy kierowca może uiścić opłatę za przejazd kartą kredytową, debetową lub gotówką (pod warunkiem, że na miejscu znajduje się punkt poboru opłat).

Najtańszym sposobem na opłaty drogowe we Francji jest wcześniejsze dokładne zaplanowanie trasy w celu znalezienia najtańszej trasy autostradowej. Jeśli jednak regularnie przejeżdżasz przez autostrady we Francji, opłacalne może być zainwestowanie w subskrypcję niektórych sieci drogowych.

Płatne autostrady we Francji mapa

Klasy pojazdów objętych opłatami

Do obliczenia opłat pojazdy są podzielone na 5 klas.

Klasa opłat drogowychPojazdy
 Klasa 1Pojazdy (z przyczepą lub bez) o wysokości maks. 2 metrów i wadze poniżej 3,5 tony
 Klasa 2Pojazdy (z przyczepą lub bez) o wysokości od 2 do 3 metrów i wadze poniżej 3,5 tony
 Klasa 3Dwuosiowe samochody osobowe, autobusy i ciężarówki o wysokości powyżej 3 metrów i wadze powyżej 3,5 tony
 Klasa 4Autobusy lub ciężarówki z trzema lub więcej osiami, o wysokości powyżej 3 metrów i wadze powyżej 3,5 tony (pojazd ciągnący)
Klasa 5Motocykle (z wózkiem bocznym) i trójkołowce

Winiety Francja: czy są potrzebne

W przeciwieństwie do wielu innych krajów europejskich we Francji nie obowiązuje winieta w postaci karty/naklejki opłaty drogowej. Opłaty drogowe we Francji działają w systemie opłat uzależnionych od odległości, które uiszcza się bezpośrednio w punkcie poboru opłat lub za pomocą elektronicznego transpondera “télépeage”.

Opłaty za autostrady Francja

Nie znajdziesz klasycznych punktów poboru opłat na każdej autostradzie, ponieważ system swobodnego przepływu jest już używany na niektórych odcinkach, na przykład na A79 między węzłami Deux-Chaises i Digoin. Nie ma potrzeby zatrzymywania się tutaj, ponieważ kamery skanują pojazdy i pobierają opłatę elektronicznie. Płatne autostrady we Francji są oznaczone niebieskim znakiem. Drogi krajowe nie podlegają opłatom, co oznacza, że korzystanie z nich nie jest płatne. Niektóre bezpłatne autostrady we Francji to np. A35 od granicy z Niemcami do Miluzy i A4 między Brumath-Nord i Place de Haguenau.

Winiety Francja

Opłaty drogowe we Francji za przejazd tunelami

Poniżej znajduje się zarys niektórych z najważniejszych tuneli, które można napotkać podczas podróży przez Francję.

Tunel Fréjus

Tunel Fréjus to połączenie między Włochami a Francją. Pokonując odległość ponad 12,87 km, prowadzi z Sabaudii we Francji do Piemontu we Włoszech lub odwrotnie.

Opłaty za przejazd przez Fréjus

Rodzaj pojazduOpłata za przejazd w jedną stronę z FrancjiPodróż powrotnaBilety 8-/20-/30-przejazdoweMiesięczna subskrypcja (stała cena)
Motocykl35,80 €45 €111,50 €/202,30 €/
269,70 €
270 €
Samochód54,10 €67,50 €170,10 €/310,60 €/
405,10 €
270 €
Przyczepa kempingowa71,60 €90 €223,20 €/404,90 €/
539,90 €
NIE DOTYCZY

Tunel Mont Blanc

Tunel ten również łączy Francję i Włochy. Po stronie francuskiej znajduje się w pobliżu Chamonix, a we Włoszech wjazd do tunelu znajduje się w pobliżu Courmayeur w Dolinie Aosty. Jeśli przejeżdżasz przez ten tunel od strony włoskiej, płacisz 2% więcej ze względu na nieco wyższy podatek VAT we Włoszech. 

Opłaty za przejazd przez tunel Mont Blanc

Rodzaj pojazduOpłata za przejazd w jedną stronę z FrancjiPodróż powrotna10 przejazdów w jedną stronę10 przejazdów w obie strony
Motocykl35,80 €45 €114,30 €160 €
Samochód54,10 €67,50 €171,60 €240,20 €
Przyczepa kempingowa71,60 €90 €228,70 €320,20 €

Tunel Maurice Lemaire

Najdłuższy tunel drogowy we Francji – tunel Maurice-Lemaire – znajduje się w Wogezach i łączy miasta Sainte-Marie-aux-Mines i Saint-Dié.

Opłaty za przejazd tunelem Maurice Lemaire

Klasa opłat drogowychOpłata za przejazd w jedną stronę
Klasa 16,60 €
Klasa 2 10,30 €
Klasa 318,30 €
Klasa 430,60 €
Klasa 5 3,90 €

Tunel Prado-Carénage w Marsylii

Tunel ten znajduje się w Marsylii i łączy południową dzielnicę miasta i wschodnią autostradę z centrum miasta i dzielnicami północnymi. Można go rozpoznać po standardowej cenie dla wszystkich klas pojazdów – 3,20 €.

Opłaty kongestyjne (związane z przeciążeniem ruchu drogowego)

W niektórych francuskich miastach wymagana jest plakietka ekologiczna, tzw. Crit’Air. Naklejkę można zamówić na oficjalnej stronie internetowej francuskiego Ministerstwa Środowiska. Koszt plakietki online wynosi 4,76 €, w tym koszty wysyłki. Następujące miasta mają strefy niskiej emisji, w których wymagana jest naklejka Crit’Air:

Paryż

W Paryżu opłata środowiskowa obejmuje cały obszar centrum miasta, który jest otoczony przez “Boulevard Périphérique”. Godziny, w których do centrum miasta można wjechać tylko z naklejką, to od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00. 

Ceny autostrad we Francji

Strasburg

Oprócz Strasburga i 33 gmin należących do regionu, strefa ekologiczna obejmuje również następujące autostrady: A35 z/do Bazylei/Mulhouse, A4 z/do Metz, N4 w kierunku Nancy.

Nicea

Strefa niskiej emisji w Nicei weszła w życie w styczniu 2022 roku. Stała strefa niskiej emisji obejmuje drogi nadmorskie i historyczne centrum Nicei.

Clermont-Ferrand

Strefa ekologiczna bliźniaczego miasta Clermont-Ferrand znajduje się w połowie miasta Clermont, a nie w Ferrand. 

Marsylia

Centrum Marsylii jest strefą ekologiczną, do której nie można wjechać bez plakietki ekologicznej na przedniej szybie.

Opłaty drogowe we Francji za przejazd mostami

Za przejazd niektórymi mostami w kraju pobierane są również określone opłaty. Poniżej znajduje się przegląd mostów, których przejechanie jest płatne.

Pont de Normandie

Ten most jest mostem drogowym, który łączy dwa miasta Le Havre i Honfleur przez Sekwanę.

Koszty przejazdu

Klasa opłat drogowychOpłata za przejazd w jedną stronę
Klasa 1 5,90 €
Klasa 2 6,80 €
Klasa 3 7,40 €
Klasa 4 14,70 €
Klasa 5 Bezpłatnie

Pont de Tancarville

Ten most jest mostem drogowym między Tancarville i Marais-Vernier.

Koszty przejazdu

Klasa opłat drogowychOpłata za przejazd w jedną stronę
Klasa 1 2,80 €
Klasa 2 3,50 €
Klasa 34,20 €
Klasa 4 7,20 €
Klasa 5Bezpłatnie

Pont de l’île de Ré

Most drogowy Pont de l’île de Ré znajduje się w pobliżu miasta La Rochelle na zachodzie kraju.

Koszty przejazdu

Klasa opłat drogowychOpłaty drogowe w sezonie (20.06. – 11.09.)Opłaty drogowe poza sezonem (12.09. – 19.06.)
Klasa 116 €8 €
Klasa 216 €8 €
Klasa 3 18 €18 €
Klasa 440 €40 €
Klasa 53 €3 €
Klasa 5 BezpłatnieBezpłatnie
Autostrady we Francji jak płacić

Więcej informacji można znaleźć w tych oficjalnych źródłach:

 NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA (FAQ) 

Winiety Francja: czy są potrzebne?

Nie, nie ma naklejki na opłaty drogowe we Francji, której można użyć do ich uiszczenia.

Ile kosztują autostrady we Francji?

Opłaty drogowe we Francji mogą się różnić, ponieważ autostrady są obsługiwane przez różne firmy. Za kilometr autostrady we Francji płaci się średnio mniej niż 10 centów. Natomiast średni koszt przejechania 100 km to około 8-9 euro. Chociaż niektóre trasy mogą kosztować nawet 21 euro za 100 kilometrów.

Twój profil jest Twoim osobistym asystentem

Śledzi wydatki na auto, prowadzi książkę serwisową, harmonogram wymiany i zapisuje ulubione materiały, notatki i dokumenty