Zadawaj pytania lub dziel się swoim doświadczeniem w zakresie napraw na forum samochodowym. Subskrybuj aktualizacje, aby nie przegapić nowych poradników.
Aby pobrać aplikację:
Śledzi wydatki na auto, prowadzi książkę serwisową, harmonogram wymiany i zapisuje ulubione materiały, notatki i dokumenty
Z jakich elementów składa się układ hamulcowy i jakie pełni funkcje?
Układ hamulcowy składa się z siłownika hydraulicznego (pompa hamulcowa, zawór ciśnieniowy, przewody hamulcowe) i mechanizmu hamulcowego. Może występować w formie bębnowej lub tarczowej. Pierwsza z nich obejmuje bęben i szczęki hamulcowe, a druga - obracającą się tarczę hamulcową i nieruchome klocki hamulcowe zamontowane w zaciskach po obu stronach tarczy. Elementy hamulca ręcznego to dźwignia i linki z regulowanymi końcówkami. Funkcje układu hamulcowego polegają na spowolnieniu i zatrzymaniu samochodu, jak i również unieruchomieniu go po zaparkowaniu.
Jakie są oznaki wadliwego układu hamulcowego?
Usterki w układzie hamulcowym są sygnalizowane zmniejszoną skutecznością hamowania. Może towarzyszyć temu także pogorszona przyczepność, skrzypienie w obszarze kół lub wyciek płynu hamulcowego. Zapali się wtedy kontrolka na desce rozdzielczej ostrzegająca o awarii układu hamulcowego. Wzrasta skok pedału hamulca lub trudno jest go wcisnąć; do zahamowania potrzeba użycia większej siły.
W jaki sposób sprawdzić funkcjonowanie układu hamulcowego?
Sprawdź stan płynu hamulcowego w zbiorniku wyrównawczym za pomocą specjalnego testera. Wykryje on, czy konieczna jest wymiana płynu. Jego poziom powinien mieścić się pomiędzy oznaczeniami „min” i „max”. Pedał hamulca nie powinien być gąbczasty, a po jego wciśnięciu powinien być wyczuwalny opór. Tarcze i klocki hamulcowe nie mogą być uszkodzone ani zabrudzone. Zmierz ich grubość i porównaj z wartością podaną przez producenta samochodu. Zatrzymaj samochód na wzniesieniu o nachyleniu około 20° i zaciągnij hamulec ręczny. Jeśli działa prawidłowo, usłyszysz 3 lub 4 kliknięcia, a pojazd nie będzie się staczał ze wzniesienia. Sprawdzenie stanu technicznego asystentów elektronicznych, takich jak ABS, należy powierzyć specjalistom.