Winieta Słowenia: Ceny i drogi płatne

true

Opłaty autostradowe w Słowenii: informacje ogólne

Od 2008 roku winieta jest obowiązkowa w Słowenii, szczególnie na autostradach i drogach dwujezdniowych. Opłaty podzielone są na trzy kategorie w zależności od klasy pojazdu: kategoria 1, 2 A i 2 B.

Kategoria opłatKlasa pojazdu
Kategoria 1Motocykle
Kategoria 2 ASamochody osobowe i kempingowe o wysokości do 1,3 m na przedniej osi i masie całkowitej do 3,5 tony
Kategoria 2 BPojazdy dwuosiowe o wysokości powyżej 1,3 m na osi przedniej i masie całkowitej do 3,5 tony.

Winieta Słowenii – opłaty za autostrady w Słowenii 

Od początku 2022 roku słoweński system winiet ma charakter wyłącznie elektroniczny, co oznacza, że przed wjazdem na autostradę lub drogę dwujezdniową należy wykupić e-winietę w Słowenii. Dostępne są winiety o różnych okresach ważności. W przypadku pojazdów kategorii 2 A i 2 B możesz zdecydować się na winietę tygodniową, winietę miesięczną lub winietę roczną. Dla motocykli kategorii 1 nie ma winiety miesięcznej, lecz obejmuje ona okres sześciu miesięcy.

Jeśli jedziesz autostradą lub drogą dwujezdniową w Słowenii bez winiety, popełniasz wykroczenie i musisz zapłacić karę w wysokości 300 euro, która jest znacznie droższa niż winieta. Można kupić nawet winietę w Słowenii na 10 dni, opcji jest wiele.

Winieta Słowenia

Cena winiety dla Słowenii

Obecnie (stan na 03.2024) cena winiety na Słowenii wynosi 58,70 euro dla motocykla, 117,50 euro dla samochodu o masie do 3,5 tony i wysokości przedniej osi nie większej niż 1,3 m oraz 235,00 euro dla pojazdów wyższych . Winiety 6-miesięczne są dostępne tylko dla kategorii 1. Samochody osobowe, kempingowe i dostawcze nie są objęte tą opcją, ale istnieje możliwość zakupu winiety miesięcznej za 32,00 euro (kategoria 2 A) lub 64,10 euro (kategoria 2 B). Najkrótszy okres ważności winiety cyfrowej w Słowenii wynosi tydzień. Tygodniowa winieta kosztuje 8,00 euro dla pojazdów kategorii 1, 16,00 euro dla kategorii 2 A i 32,00 euro dla kategorii 2 B. Latem 2023 r. ceny winiety autostradowej w Słowenii wzrosły o prawie 7%.

Kategoria opłat/klasa pojazduWinieta tygodniowaWineita miesięczna6-month Winieta na 6 miesięcyWinieta roczna
Kategoria 1 – Motocykle i duże skutery€8.00 (około 35 zł)€32.00 (około 139 zł)€58.70 (około 254 zł)
Kategoria 2 A – samochody do 3,5 tony i wysokości 1,3 m oraz samochody kempingowe do 3,5 tony€16.00 (około 70 zł)€32.00 (około 138 zł)€117.50 (około 508 zł)
Kategoria 2 B – pojazdy do 3,5 tony i wysokości przedniej osi powyżej 1,3 m€32.00 (około 140 zł)€64.10 (około 276 zł)€235.00 (około 1015 zł)

Gdzie kupić winietę na Słowenii?

Najłatwiej jest kupić winietę w Słowenii online, bezpośrednio w Internecie na stronie internetowej DARS (Stowarzyszenia Autostrad Republiki Słowenii). Możesz zapłacić za pomocą funkcji maestro swojej karty EC, karty kredytowej, konta PayPal lub przelewem bankowym. Jeśli podróżujesz przez Austrię i potrzebujesz od razu winiety, możesz ją również kupić lokalnie we wszystkich lokalizacjach ÖAMTC. Winietę można oczywiście nabyć także na słoweńskich stacjach benzynowych, na przejściach granicznych, w urzędach pocztowych czy w punktach obsługi DarsGo.

Winieta autostradowa w Słowenii

W porównaniu z innymi krajami słoweńska sieć autostrad jest łatwa w zarządzaniu. W Słowenii jest w sumie pięć autostrad i na każdej z nich obowiązuje winieta. Na zjazdach z autostrady pod zielonym znakiem autostrady znajduje się albo biały znak z pomarańczowym symbolem, albo pomarańczowy znak informujący o konieczności posiadania winiety lub obowiązku uiszczenia opłaty za pośrednictwem DarsGo dla pojazdów o masie do 3,5 tony.

Słowenia płatne drogi mapa

Poniżej znajduje się przegląd pięciu autostrad w Słowenii:

AutostradaDługośćWażne połączenia
A1245.3 kmOd Šentilj na północnym wschodzie do Koper na południowym zachodzie/ważne połączenie z autostradą A9 z Austrii
A2173 kmZ północnego zachodu na południowy wschód/połączenie z tunelem Karawanken i Chorwacją
A311.3 kmZ Gabrk w pobliżu Divača na południowym zachodzie do Fernetiči we Włoszech/połączenie Słowenii z Włochami
A433.7 kmRozpoczyna się w Mariborze/połączenie z Chorwacją
A585.2 kmZaczyna się w Dragučovej/kieruje się w stronę Węgier

Drogi dwujezdniowe są również drogami płatnymi w Słowenii. W całym kraju jest ich łącznie pięć. Następujące drogi dwujezdniowe są płatne w Słowenii:

Drogi dwujezdnioweDługośćWażne połączenia
H311.1 kmDroga łącząca autostrady A1 i A2
H442.8 kmZ Razdto (A1) do Vrtojby na granicy z Włochami
H57.8 kmOd Škofije na granicy z Włochami do Dragonji na granicy z Chorwacją
H65.4 kmZ Kopru (H5) do Portoroža
H74.0 kmOd Dolgi Vas do granicy węgierskiej

Opłaty za tunele w Słowenii

Tunel Karawanken

Jest tylko jeden tunel, za który należy uiścić opłatę przy wjeździe lub wyjeździe nim z kraju – tunel Karawanken. Winieta elektroniczna nie dotyczy przejazdu tunelem i nie obejmuje opłat.

Tunel został otwarty w 1991 roku i ma prawie 8 kilometrów długości. Łączy autostradę A11 w Austrii z autostradą A2 w Słowenii. Po stronie austriackiej znajduje się w pobliżu Rosenbach, a w Słowenii w pobliżu Hrušicy. Nie ma godzin otwarcia, tunel jest otwarty i czynny 24 godziny na dobę.

Opłaty za autostrady Słowenia

Za korzystanie z tunelu Karawanken pobierane są następujące opłaty:

Klasa pojazduOpłata za przejazd w jedną stronę (bez VAT)Bilet miesięczny (14 przejazdów)
Kategoria R1: Pojazdy silnikowe o maksymalnej dopuszczalnej masie nie większej niż 3,5 tony (z przyczepą lub bez)€6.72 (około 29 zł)€36.70 (około 158 zł)
Kategoria R2: Pojazdy silnikowe o dwóch osiach i masie całkowitej powyżej 3,5 tony, samochody kempingowe€4.22 (około 18 zł)
Kategoria R3: Pojazdy silnikowe o trzech osiach i masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz grupy pojazdów o trzech osiach i dopuszczalnym obciążeniu przyczepy powyżej 3,5 tony€4.69 (około 20 zł)
Kategoria R4: Pojazdy silnikowe o więcej niż trzech osiach i masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz grupy pojazdów o więcej niż trzech osiach i dopuszczalnym obciążeniu przyczepy powyżej 3,5 tony€9.38 (około 40 zł)

Samochody powyżej 3,5 tony w Słowenii

Jeśli chodzi o autostrady w Słowenii, to nie ma winiet elektronicznych dla pojazdów o masie powyżej 3,5 tony. Podlegają one opłatom drogowym i należy za nie uiszczać opłaty zależne od danej trasy. Dotyczy to nie tylko ciężarówek i pojazdów ciężarowych, ale także samochodów kempingowych o masie przekraczającej 3,5 tony, które w Słowenii muszą uiszczać opłaty zależne od danej trasy. Opłaty za przejazd pojazdami tej kategorii są pobierane i fakturowane za pośrednictwem tzw. nadajnika DarsGo, czyli transpondera, który można zamówić online lub kupić lokalnie w Słowenii w punkcie sprzedaży DarsGo. Opłaty za kilometr naliczane są w oparciu o trzy kategorie opłat drogowych:

Kategoria drogiKlasa pojazduKoszt za kilometr
R2Pojazdy z 2 osiami o masie większej niż 3,5 tony19 cent (około 0,0015 zł)
R3Pojazdy z 3 osiami o masie większej niż 3,5 tony/pojazdy z pojazdem ciągnącym21 cent (około 0,0017 zł)
R4Pojazdy posiadające więcej niż 3 osie o masie większej niż 3,5 tony/pojazdy z pojazdem ciągnącym43 cent (okolo 0,0304 zł)
Winiety Słowenia oficjalna strona

Dalsze informacje można znaleźć w oficjalnych źródłach

Więcej informacji na temat zakupu winiety w internecie oraz w punktach dostępu i na drogach płatnych w Słowenii można znaleźć na poniższych stronach internetowych:

 FAQ – często zadawane pytania 

Czy potrzebuję winiety w Słowenii?

Tak. W Słowenii winieta jest obowiązkowa dla pojazdów o masie mniejszej niż 3,5 tony od 2008 r. Od 2022 r. winieta jest dostępna wyłącznie w wersji cyfrowej, tzw. e-vinjeta.

Gdzie należy uiścić opłatę za przejazd tunelem Karawanken?

Opłatę za korzystanie z tunelu uiszcza się lokalnie w punkcie poboru opłat Hrušica w Słowenii, jeśli podróżujesz ze Słowenii do Austrii.

Twój profil jest Twoim osobistym asystentem

Śledzi wydatki na auto, prowadzi książkę serwisową, harmonogram wymiany i zapisuje ulubione materiały, notatki i dokumenty