Winieta Węgry: Cena, Płatne Drogi i Autostrady

true

Jeśli chcesz poruszać się po węgierskich autostradach, musisz wcześniej zaopatrzyć się w elektroniczną winietę na Wegrzech – e-Matrica. Od 1 stycznia 2024 roku, w ramach systemu e-winiet po raz kolejny zwiększono liczbę odcinków dróg objętych opłatami na Węgrzech, czemu towarzyszył wzrost opłat.

Opłaty drogowe i winieta na Węgrzech – informacje ogólne

Autostrady na Węgrzech nie są darmowe – korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych jest płatne. Gdzie kupić winiety na Węgrzech? System opłat drogowych opiera się na winiecie elektronicznej (e-winiecie), którą przed skorzystaniem z tych dróg należy zakupić online lub w różnych punktach sprzedaży. Rejestracja odbywa się z wykorzystaniem tablicy rejestracyjnej pojazdu, dzięki czemu fizyczne winiety stają się nieaktualne. Nie ma zatem konieczności naklejania zakupionej winiety na Węgrzech online bądź klasycznie na przednią szybę ani jej drukowania, gdyż system e-winiet i monitoring są w pełni zdigitalizowane. Kamery rejestrują tablice rejestracyjne pojazdów i automatycznie sprawdzają, czy dla zarejestrowanej tablicy rejestracyjnej istnieje ważne zezwolenie na poruszanie się po drogach. Opłatę drogową można uiścić także online. Dostępne są różne rodzaje winiet, które różnią się okresem ważności i kategorią pojazdu.

Winieta Wegry koszt

Wymagania dla motocykli

Aby móc korzystać z płatnych autostrad, dróg ekspresowych i wybranych dróg krajowych, motocykliści muszą zakupić e-Matricę. Opłaty za przejazd motocyklami są na ogół niższe niż w przypadku samochodów osobowych.

Wymagania dla pojazdów z przyczepą

Pojazdy posiadające więcej niż siedem miejsc siedzących i ich przyczepy podlegają podwyższonej opłacie drogowej, przy czym przyczepa zalicza się do kategorii opłat U. W przypadku pojazdów ciągnących o masie powyżej 3,5 tony o wysokości opłaty decyduje liczba osi.

Wymagania dla samochodów kempingowych

Samochody kempingowe o masie do 3,5 tony, przystosowane do przewozu więcej niż siedmiu osób i klasyfikowane w pierwszej części dowodu rejestracyjnego jako pojazdy użytkowe (N1), mogą spodziewać się wyższej opłaty drogowej (kategoria D2). W przypadku samochodów kempingowych o masie przekraczającej 3,5 tony od stycznia 2024 r. obowiązuje elektroniczny pobór opłat w oparciu o trasę za pośrednictwem systemu HU-GO.

W węgierskim systemie opłat drogowych kategoryzacja pojazdów umożliwia jednoznaczne określenie wymaganej winiety autostradowej dla każdego pojazdu:

KlasaOpisUwagi
D1Auta do 3.5 tony
D2Pojazdy osobowe, tj. samochody dostawcze, kampery, minibusy i samochody osobowe z więcej niż 7 miejscami siedzącymi (łącznie z kierowcą) do 3,5 tonyObejmuje samochody kempingowe do 3,5 tony z odpowiednią rejestracją
UPrzyczepy pojazdów kategorii D2 i B2Opłaty są wyższe w połączeniu z pojazdem ciągnącym kategorii D1 lub D2.
D1MMotocykle

Winieta na Węgry – cena za e-winiety na Węgrzech

Węgierski system opłat drogowych opiera się na winietach elektronicznych: przed skorzystaniem z dróg płatnych należy zakupić e-winietę online, na stacji benzynowej lub na przejściu granicznym. Opłata drogowa na Węgrzech jest konieczna. Numer rejestracyjny pojazdu rejestrowany jest w momencie zakupu. Dostępne są różne okresy ważności, w tym winiety dzienne, tygodniowe, miesięczne i roczne. Elektroniczne systemy monitorowania sprawdzają ważność: za nieprzestrzeganie mogą zostać nałożone kary. Jeśli jednak przez przypadek wjedziesz na płatną drogę bez węgierskiej winiety, możesz w ciągu 60 minut kupić nową winietę bez ponoszenia dodatkowych opłat za ten okres. Poniżej przedstawiamy przybliżony przegląd cen, jakich można się spodziewać za winietę na Węgrzech.

Pojazd kategorii M1

Winieta Węgry: tabela cen i koszt winiet na Węgrzech

Poniższa tabela przedstawia zestawienie kosztów w HUF (Forinty) za korzystanie z dróg płatnych na Węgrzech, w zależności od typu pojazdu i rodzaju winiety.

Opłaty za autostrady na Węgrzech są stałe, w forintach węgierskich i przeliczając je na euro, mogą ulec zmianie zgodnie z dziennym kursem wymiany. Natomiast w przypadku zwykłego samochodu kategorii D1 z maksymalnie siedmioma miejscami, winieta 10-dniowa kosztuje około 20 euro, winieta miesięczna około 35 euro, a winieta roczna około 200 euro (stan na 2024 r.).

Kategoria pojazdu10 dni1 miesiąc1 rok
D1HUF 6400 (około 70 zł)HUF 10360 (około 113 zł)HUF 57260 (około 620 zł)
D2HUF 9310 (około 100 zł)HUF 14670 (około 160 zł)HUF 81280 (około 890 zł)
D1MHUF 3200 (około 35 zł)HUF 5180 (około 57 zł)HUF 57260 (około 627 zł)
UHUF 6400 (około 70 zł)HUF 10360 (około 113 zł)HUF 57260 (około 627 zł)

Płatne drogi na Węgrzech i opłaty za autostrady

Autostrady na Węgrzech i niektóre drogi ekspresowe są płatne, natomiast inne rodzaje dróg, takie jak drogi wiejskie, są zazwyczaj bezpłatne. Wszystkie drogi oznaczone literą „M” są na Węgrzech płatne i wymagają zakupu winiety autostradowej. Niektóre odcinki autostrad i obszary autostrady miejskiej Budapesztu są zwolnione z tego wymogu.

Węgry drogi płatne mapa

Opłata za autostradę obowiązuje na następujących odcinkach dróg:

  • M0 (obwodnica)
  • M1, M2, M3
  • M4 do Törökszentmiklós-West
  • M5, M6, M7, M15,M19, M25, M30, M31, M35, M43, M44, M60, M70
  • Autostrada M76 do Keszthely-Fenékpuszta
  • M85 and M86

Cena winiety na Węgrzech – opłata za pojazdy o masie powyżej 3,5 tony

Od stycznia 2024 roku samochody kempingowe powyżej 3,5 tony, a także autobusy i ciężarówki w tej samej klasie wagowej objęte są systemem HU-GO, który nalicza opłatę elektroniczną na podstawie przebytej odległości. Eliminuje to konieczność posiadania winiety. Kierowcy mogą zarejestrować się w systemie HU-GO w celu uiszczenia opłaty drogowej. Alternatywnie można zastosować urządzenie pokładowe (OBU), które automatycznie rejestruje przejechane kilometry i oblicza opłaty.

Dalsze informacje na temat autostrady na Węgrzech można znaleźć w oficjalnych źródłach

Więcej informacji na temat e-Matrica można znaleźć na następującej stronie internetowej:

Krajowy pobór opłat drogowych zamknięty Services Ltd (Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt.): Ta oficjalna strona internetowa oferuje platformę do zakupu e-winiet na Węgrzech. Dostarcza informacji o obowiązujących taryfach i oferuje winiety dla różnych kategorii pojazdów. Mandat za brak winiety na Węgrzech grozi każdemu, kto nie uiści opłaty.

 FAQ 

Czy potrzebuję winiety na Węgrzech?

Tak, korzystanie z większości autostrad i niektórych dróg ekspresowych na Węgrzech wymaga posiadania winiety. Tę winietę, zwaną e-Matrica, należy wykupić przed wjazdem na drogi płatne.

Ile kosztuje winieta na Węgrzech?

Koszt opłaty drogowej na Węgrzech zależy od kategorii pojazdu, rodzaju winiety (np. winieta dzienna, tygodniowa, miesięczna lub roczna), a czasami także od regionu.

Twój profil jest Twoim osobistym asystentem

Śledzi wydatki na auto, prowadzi książkę serwisową, harmonogram wymiany i zapisuje ulubione materiały, notatki i dokumenty