Jak bezpiecznie jechać samochodem w trakcie deszczu

Jak bezpiecznie jechać samochodem w trakcie deszczu

Prawdopodobieństwo wypadku drogowego w trakcie deszczu wzrasta średnio o 30-40%. Chcemy Ciebie poinformować, o co powinieneś najbardziej się obawiać i jak prowadzić samochód w trakcie deszczowej pogody, aby uniknąć wypadku drogowego.

4 zagrożenia czekające na kierowcę

 1. Śliska nawierzchnia drogi. Współczynnik przyczepności kół do mokrej powierzchni asfaltu jest 1.5-2 razy niższy niż do suchego asfaltu. Wyjątkowo groźne są pierwsze krople deszczu. Gdy spadają na nawierzchnię drogi, wbijają one pył z drogi składający się z oleju, paliwa, plastiku, cząstek gumy oraz innych substancji, które mieszają się ze sobą i tworzą cienką, jednak bardzo śliską powłokę na nawierzchni drogi. Droga hamowania wydłuża się wtedy 5-10 razy.
 2. Ryzyko wpadnięcia w poślizg. Podczas jazdy po mokrej nawierzchni drogi z wysoką prędkością nie ma wystarczającej ilości czasu dla wody, aby została ona usunięta spod kół. Pomiędzy bieżnikiem a nawierzchnią drogi tworzy się wtedy poduszka wodna, praktycznie całkowicie utracona jest wtedy przyczepność kół do asfaltu i samochód staje się wtedy nie do opanowania.
 3. Kiepska widoczność. Podczas silnego deszczu znacznie pogarsza się widoczność na drodze. Kontury obiektów nie są tak bardzo wyraźne, a wycieraczki nie są w stanie w odpowiednim czasie usunąć nadmiar wody z szyby czołowej. Szyby ulegają zaparowaniu wskutek panowania wysokiej wilgotności. To wszystko sprawia, że trudniejsze jest nie tylko zauważenie przeszkody, ale i także działa rozpraszająco.
 4. Senność. Senność w trakcie deszczowej pogody jest skutkiem obniżonego ciśnienia atmosferycznego, które sprawia, że organizm ludzki reaguje spadkiem ciśnienia tętniczego oraz spowolnionym tętnem. W wyniku tego do mózgu dostarczana jest mniejsza ilość tlenu, co powoduje senność. Czas reakcji kierowcy na sytuację na drodze jest wydłużony, a jazda w takich warunkach jest wysoce niebezpieczna.
Bezpieczna jazda w deszczu

Co powinno zostać poddane przeglądowi przed rozpoczęciem sezonu deszczowego

 1. Opony. Minimalnie dopuszczalna głębokość bieżnika wynosi 1.6 mm. Jednak Dafydd Williams, profesjonalny instruktor nauki jazdy w zakładzie Mercedes-Benz World, zaleca wymianę opon w momencie, gdy głębokość bieżnika osiągnie 2 mm. Producent opon Continental także nie zaleca oczekiwania, aż głębokość bieżnika osiągnie wartości graniczne. Zgodnie ze specjalistami firmy potrzeba zamontowania nowych opon następuje w momencie, gdy opony letnie osiągną głębokość bieżnika 3 mm, a opony zimowe – 4 mm. Zużyty bieżnik charakteryzuje się zmniejszoną głębokością lameli oraz rowków odpowiedzialnych za przyczepność do mokrej powierzchni asfaltu oraz odprowadzanie wody z obszaru kontaktowego opony z drogą.
  Jeśli w Twoim miejscu zamieszkania deszcz jest dość częstym zjawiskiem, zdecyduj się na opony deszczowe. Posiadają one niski profil oraz specjalny wzór bieżnika, który przystosowany jest do odpowiednich warunków na drodze.
 2. Wycieraczki szyby czołowej oraz spryskiwacz. Zaleca się wymieniać pióra wycieraczek szyby czołowej dwa razy do roku. Jednak przede wszystkim powinieneś wziąć pod uwagę jakość czyszczenia. Jeśli w trakcie pracy wycieraczek na powierzchni szyby pozostają ślady, plamy i miejsca nieoczyszczone, części należy wymienić. W trakcie deszczowego dnia ich awaria może okazać się śmiertelnie niebezpieczna.
  Zbiornik na płyn do spryskiwaczy powinien zawierać wystarczającą ilość płynu do spryskiwaczy do usunięcia suchego brudu znajdującego się na szybach.
 3. Układ hamulcowy. Wymaga on dokonywania regularnego przeglądu. Jednakże niektóre awarie, takie jak zatarte zaciski hamulcowe, są wyjątkowo niebezpieczne na drogach o mokrej nawierzchni, gdyż mogą powodować poślizg. Zużyte klocki hamulcowe, które prowadzą do zmniejszenia wydajności hamowania, są jeszcze bardziej niebezpieczne w kontekście wydłużenia drogi hamowania na mokrym asfalcie.
 4. Przednie reflektory. Niektóre usterki jednostek oświetleniowych można zdiagnozować wyłącznie w warunkach wysokiej wilgotności. Na przykład, kiepska szczelność przedniego reflektora prowadzi do przedostawania się do wnętrza jego obudowy wody, co może skutkować przepaleniem się żarówek lub spięciem. Skraplająca się woda w przednim reflektorze pogarsza jakość oświetlenia. Poza tym zatkanie otworów wentylacyjnych prowadzi często do zaparowania przednich reflektorów.
 5. Filtr kabinowy. Jego zatkanie powoduje zmniejszenie prędkości przepływu powietrza w układzie wentylacyjnym. W wyniku tego we wnętrzu samochodu pozostaje nadmiar wilgoci, co można zauważyć poprzez zaparowanie szyb, co można zauważyć zwłaszcza w trakcie pogody deszczowej. Z tego powodu zaleca się wymieniać filtr kabinowy co najmniej raz w roku.
Co powinno zostać poddane przeglądowi przed rozpoczęciem sezonu deszczowego

11 zasad do jazdy w deszczu, które powinny stać się nawykiem kierowcy

 1. Zwolnij w momencie, gdy na nawierzchnię jezdni spadną pierwsze krople deszczu: droga jest wtedy najbardziej śliska.
 2. Podczas jazdy w deszczu prędkość samochodu nie powinna przekraczać 50 km/h. Szybsza jazda może spowodować utratę kontroli nad pojazdem. Dodatkowo zatrzymanie samochodu będzie dużo trudniejsze.
 3. Zacznij hamować dużo wcześniej. Umożliwi to Tobie nie tylko zatrzymanie samochodu w odpowiednim czasie, ale i także pomoże innym kierowcom szybko zrozumieć sytuację na drodze i zmniejszyć prędkość jazdy. Podczas manewrowania powinieneś zwolnić w trakcie pokonywania zakrętów. Próbuj łagodnie hamować i przyspieszać. Gwałtowne ruchy mogą powodować wpadnięcie w poślizg i utratę kontroli nad samochodem. Zachowaj bezpieczną odległość do znajdującego się przed Tobą samochodu.
 4. Jeśli klocki hamulcowe są mokre, należy je wysuszyć. Aby tego dokonać, powinieneś wielokrotnie przejechać pewną odległość na delikatnie wciśniętym pedale hamulca: powierzchnia części rozgrzeje się, a nadmiar wody wyparuje.
 5. Włącz przednie reflektory: światła boczne w trakcie deszczu są często niewystarczające do zauważenia samochodu na drodze. W przypadku, gdy nie jesteś w stanie zobaczyć więcej niż 100 metrów drogi przed sobą zaleca się korzystanie wyłącznie z świateł przeciwmgielnych.
11 zasad do jazdy w deszczu, które powinny stać się nawykiem kierowcy
 1. Próbuj nie jechać zaraz za ciężarówkami i autobusami. Spod ich kół wylatuje mnóstwo brudu.
 2. Wysusz szyby. Aby tego dokonać powinieneś włączyć funkcję ogrzewania tylnej szyby lub skorzystać z klimatyzacji. W zaledwie kilka minut zmniejszy ona wilgotność powietrza. Skorzystanie ze specjalnych środków chemicznych, takich jak środków zapobiegających osadzaniu się kropli deszczu lub pary na szybach, także polepszy widoczność. Pierwszy wymieniony środek powinien zostać nałożony na zewnętrzną część szyb: tworzy on powłokę odporną na działanie wody i brudu. Drugi środek należy nałożyć na szyby wewnątrz przedziału pasażerskiego: zatrzymuje on wodę na powierzchni szyby w formie cienkiej i przejrzystej warstwy, zapobiegając formowaniu się kropli, które utrudniają widoczność.
 3. Zwolnij przed przejeżdżaniem przez kałuże. Niebezpieczeństwo może być skryte pod wodą. Poza tym wpadnięcie w poślizg następuje dużo częściej, gdy przejeżdżamy przez kałuże.
 4. Jeśli deszcz jest wyjątkowo mocny, zatrzymaj samochód na poboczu i go przeczekaj. Nie zapomnij o włączeniu świateł awaryjnych, aby inni użytkownicy drogi byli w stanie Ciebie zauważyć.
 5. Zachowaj czujność. Piesi mogą przechodzić przez jezdnię w miejscach nieoznaczonych, aby szybko schować się przed deszczem. Powinieneś wystrzegać się także innych, mniej uważnych kierowców.
 6. Unikaj jazdy w momencie, gdy jesteś senny. Jest to bardzo niebezpieczne. Jeśli podróż nie może zostać przesunięta, co jakiś czas wysiądź z samochodu i wykonaj kilka ćwiczeń. Zauważyłeś, że nie pamiętasz kilku ostatnio pokonanych kilometrów, przekroczyłeś nieświadomie swój pas ruchu lub linie graniczne na drodze, coraz częściej zaczynasz ziewać, trudno trzymać swoją głowę w normalnej pozycji lub skupić swój wzrok? Natychmiast zjedź z drogi i zatrzymaj się. Daną sytuację może uratować nawet 15-minutowy sen. Jeśli często musisz pokonywać duże odległości powinieneś zainstalować w swoim samochodzie system monitorujący poziom zmęczenia kierowcy. Analizuje on obecną sytuację korzystając z różnorodnych danych, takich jak rozmiar i zmiany źrenicy oraz emituje sygnał ostrzegawczy.

Podsumowanie

Bezpieczna jazda podczas deszczu zależy w dużej mierze od stanu technicznego samochodu oraz umiejętności kierowcy. Niezwykle ważna jest terminowa wymiana części eksploatacyjnych, diagnostyka systemów dostępnych w samochodzie, a także spokojny styl jazdy. Przestrzegaj naszych zaleceń: kupuj wyłącznie do swojego samochodu wysokiej jakości części zamienne, dzięki czemu będziesz w stanie czuć się bezpiecznie niezależnie od tego, jaka panuje pogoda.

Komentarze - 2

 • @user_360522
  29.05.2023 10:56
  Członek

  Akurat co do wycieraczek to dobrą alternatywą do wysokopółkowych są też te z OXIMO

  • @Agata Kowalska
   29.05.2023 13:37
   Członek

   Dziękujemy za komentarz. Ta informacja będzie korzystna dla naszych użytkowników. Pozdrawiamy,AUTODOC

Twój profil jest Twoim osobistym asystentem

Śledzi wydatki na auto, prowadzi książkę serwisową, harmonogram wymiany i zapisuje ulubione materiały, notatki i dokumenty