Jak wybrać opony letnie

Eksperci zalecają wymianę zimowych opon na letnie, kiedy temperatury w dzień utrzymują się powyżej zera. W niektórych krajach, właściciele aut mogą dostać mandat za używanie opon nieodpowiednich do sezonu. W tym artykule opowiemy ci, dlaczego tak ważnym jest wybieranie opon, biorąc pod uwagę warunki pogodowe oraz jakie opony należy dobrać.

Dlaczego należy zmienić opony zimowe na letnie?

Opony zimowe są wykonane z miększego związku gumy, którego poziom elastyczności znacznie wzrasta przy kontakcie z gorącym asfaltem. Z tego względu, przyczepność do drogi zmniejsza się, bieżnik szybciej się zużywa, zwiększa się ryzyko przebicia opony podczas jazdy po przeszkodach, a droga hamowania się wydłuża. W dodatku, nadmierna miękkość wpływa na właściwości jezdne pojazdu. przyczepność do drogi. Dlatego, do produkcji opon letnich używa się sztywniejszego związku z mniejszą zawartością silikonów.

Opony letnie różnią się od zimowych wzorem bieżnika. Jest wyraźnie skierowany wzdłuż, posiada węższe rowki oraz lamówki o innej konfiguracji, co zmniejsza ryzyko akwaplanacji, polepsza przyczepność na suchej, jak i mokrej nawierzchni, zapobiega deformacji opony podczas wykonywania manewrów, zapewnia krótką drogę hamowania i doskonałą sterowność.

10 wskazówek, jak wybrać i używać letnich opon

  1. Należy wziąć pod uwagę warunki, w których auto jest użytkowane, jako że pogoda w sezonie przejściowym może być bardzo niestabilna, a temperatury w dzień i w nocy mogą się bardzo różnić. Dlatego, na przykład, jeśli używasz pojazdu głównie rano i wieczorem, nie spiesz się z instalacją letnich opon. Lepiej jest zaczekać, aż średnie dzienne temperatury osiągną 5-7°C i będą stałe.
  2. Jeśli używasz starych opon, sprawdź grubość bieżnika. Nie powinna być mniejsza niż 2.5-3 mm. W przeciwnym razie, poziom przyczepności do drogi będzie niewystarczający.
  3. Opony na osi napędu bardziej się zużywają, dlatego zamień przednie i tylne opony przy kolejnej wymianie; a jeśli pozwala na to wzór bieżnika, zamień także prawe z lewymi. To pomoże zwiększyć poziom sterowności auta i przedłuży okres przydatności opon. Jeśli stare opony są używane na jednej osi, a nowe na drugiej, wówczas zaleca się zainstalować nowe na napędzanych kołach.
  4. Przy wyborze nowych opon, koniecznie wybierz odpowiedni wzór bieżnika zgodny z warunkami użytkowania pojazdu. Na przykład, do spokojnej jazdy będą pasować symetryczne opony z nieukierunkowanym wzorem. Są niedrogie, mają dobrze zbilansowane właściwości i mogą zostać odwrócone. Opony o asymetrycznym wzorze są najbardziej wszechstronne. Zapewniają dobre właściwości jezdne pojazdu na suchej oraz mokrej nawierzchni, zatem są świetne do sportowej jazdy. Opony ze wzorem kierunkowym są niezbędne tam, gdzie często pada, jako że są wysoce odporne na akwaplanację.
Jak wybrać i używać letnich opon
  1. Im dłużej przechowujesz opony w magazynie, tym krótszy jest ich okres przydatności – guma ma skłonność do starzenia się. Dlatego, zaleca się kupować produkty wykonane nie później niż 1-2 lata temu.
  2. Sztywne opony są bardziej odporne na zużycie. Dlatego, jeśli pojazd pokonuje duże dystanse każdego dnia, lepiej jest wybrać taki rodzaj. Jednocześnie należy zauważyć, że miękka guma ma lepszą przyczepność.
  3. Do kół z lekkiego stopu należy wybrać opony z wysokim wskaźnikiem obciążenia. Takie produkty są mniej skłonne do bocznego przebicia, ale trochę zwiększają zużycie paliwa.
  4. Zamiana kół w układzie jest znacznie bardziej rozsądna pod względem ekonomicznym oraz jest to wygodniejsze rozwiązanie niż wymiana opon. Możesz też zrobić to samodzielnie. W dodatku, prawdopodobieństwo uszkodzenia opony podczas demontażu i instalacji jest mniejsze.
  5. Zalecamy wybór szerszych opon spośród tych zalecanych przez producenta auta do używania w okresie letnim. Takie opony mają większe punkty kontaktowe. Zauważ jednak, że ich skłonność do akwaplanacji może być wyższa.
  6. Opony będą ci służyć przez długi czas, jeśli wybierzesz produkty od słynnych marek, jak ContinentalBridgestoneDunlopGoodyearMichelinPirelliCooper. Ci producenci, poza obiektami do produkcji i testów, posiadają własne ośrodki badań, gdzie aktywnie rozwijają i wdrażają innowacyjne technologie. Ich asortyment składa się z jedynie niezawodnych, wydajnych i wysokiej jakości bezpiecznych opon.
Opony letnie

Konkluzja

Jakość i niezawodność opon bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Od nich zależy sterowność pojazdu, jego właściwości jezdne, osiągi w terenie oraz droga hamowania. Dlatego należy odpowiedzialnie podejść do wyboru opon. Stosuj się do zaleceń producenta oraz naszych wskazówek, żeby uniknąć błędów podczas wyboru i użytkowania opon.

Twój profil jest Twoim osobistym asystentem

Śledzi wydatki na auto, prowadzi książkę serwisową, harmonogram wymiany i zapisuje ulubione materiały, notatki i dokumenty