Rejestracja samochodu: kompletny przewodnik

Rejestracja samochodu: kompletny przewodnik

Prędzej czy później ten moment nadchodzi w życiu praktycznie każdej dorosłej osoby. Kupno nowego samochodu to niesamowicie ekscytująca chwila, ale żeby móc cieszyć się nią bez niepotrzebnego stresu, trzeba pojazd przerejestrować na siebie. Dzięki temu, w razie wystąpienia kolizji lub innych losowych zdarzeń, można znacznie ograniczyć ilość formalności. O kolejkach do rejestracji krążą legendy. Ludzie wymieniają się doświadczeniami z wielogodzinnego stania w kolejce lub nawet kilkutygodniowego oczekiwania z otrzymanym numerkiem. Rejestracja samochodu potrafi spędzać sen z powiek, ale pomimo tego, że w wielu rejonach Polski długość jak i sam proces nadal pozostawia sporo do życzenia, urzędy wprowadzają ułatwienia, dzięki którym załatwienie tej sprawy staje się coraz łatwiejsze i szybsze.

W niniejszym artykule przedstawione zostaną wszystkie najważniejsze informacje dotyczące rejestracji samochodu w Polsce wraz z wyszczególnieniem wszystkich działań oraz systemów, które znacząco pomagają przyspieszyć ten proces.

Kiedy powinno się przerejestrować samochód?

Przyjęło się, że do przerejestrowania samochodu przystępuje się natychmiast po jego zakupie. Ustawa określa 30 dni na załatwienie wszelkich formalności związanych z rejestracją samochodu. Od 2020 roku weszły w życie przepisy wymuszające terminową rejestrację. Za niedotrzymanie tego obowiązku, posiadaczowi pojazdu grozi kara pieniężna w wysokości od 200 do 1000 zł. Do 30 dni można jeździć na starych tablicach. Wystarczy, że kierowca będzie miał ze sobą dokument potwierdzający, że jest nowym nabywcą pojazdu (umowa kupna) i uda mu się załatwić większość formalności. Wielu z nas zastanawia się jednak jak wygląda rejestracja samochodu a ubezpieczenie – same tablice nie mają tu większego znaczenia. Ubezpieczyciela interesuje jedynie to, czy samochód ma aktualne badanie techniczne. Na dłuższą metę jazda nieprzerejestrowanym samochodem może jednak okazać się uciążliwa. Warto więc podjąć decyzję o wyruszeniu do wydziału komunikacyjnego starostwa dla danego miejsca zamieszkania najszybciej jak to możliwe, żeby mieć to zwyczajnie z głowy. Rejestracja samochodu a zameldowanie? Tutaj też nie ma problemu – zameldowanie nie ma większego znaczenia, liczy się wyłącznie miejsce stałego pobytu.

Jeśli z kolei mówimy o niezarejestrowanym pojeździe (bez tablic), taki samochód bezwzględnie nie powinien poruszać się po drogach. W świetle polskiego prawa każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych powinien być zarejestrowany i mieć aktualne badanie techniczne oraz ubezpieczenie OC.

Rejestracja samochodu dokumenty

Zanim nowy posiadacz samochodu wybierze się do miejsca rejestracji, powinien upewnić się, że skompletował wszystkie niezbędne dokumenty. Mogą się one różnić w zależności od tego, czy chodzi o nowy, czy o używany samochód. Jako że Polacy nadal znacznie częściej rejestrują używane samochody, najpierw przedstawione zostaną wszystkie wymogi dla tej sytuacji. W starostwie należy przedstawić:

 • wniosek o rejestrację,
 • dokument potwierdzający nabycie samochodu – może to być umowa sprzedaży, darowizny lub faktura;
 • stare tablice rejestracyjne;
 • potwierdzenie uiszczenia opłat rejestracji samochodu;
 • dowód osobisty;
 • potwierdzenie zawarcia umowy z ubezpieczycielem (OC);
 • karta pojazdu (tylko w przypadku, kiedy została wydana);
 • poprzedni dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem technicznym.
 Dla nowych samochodów procedura jest nieco łatwiejsza i obejmuje: 
 • wniosek o rejestrację,
 • świadectwo Wspólnot Europejskich,
 • dowód osobisty,
 • potwierdzenie uiszczenia opłat rejestracji samochodu,
 • dowód zakupu/własności,
 • kartę pojazdu (tylko w przypadku, jeśli została wydana),
 • jeśli to rejestracja pojazdu z zagranicy, należy przedstawić dowód odprawy celnej lub opłacenia niezbędnej akcyzy.

Starostwo ma prawo do odmówienia rejestracji samochodu, jeśli urzędnik uzna, że dokumenty nie spełniają norm, są niepoprawnie wypełnione lub osoba rejestrująca przedstawia ich niekompletny zestaw.

Formalności oraz koszty rejestracji samochodu

Nikt nie lubi załatwiać spraw urzędowych, które przeciągają się w nieskończoność. A tak bywa jeśli chodzi o rejestrację. Dlatego warto się do tego odpowiednio przygotować i sprawdzić wcześniej wszystkie istotne informacje. Nie ważne czy to rejestracja samochodu z zagranicy bez tablic, czy typowe przerejestrowanie używanego pojazdu z Polski – kwestia brzebieg rejestracji pozostaje bez zmian.

Należy udać się do starostwa powiatowego odpowiedniego dla miejsca stałego zamieszkania. Ludzie często zastanawiają się, jaka jest zależność – rejestracja pojazdu a meldunek, bo zastanawiają się od czego zależy wybór odpowiedniego starostwa. Przy załatwianiu tej sprawy ważniejsze od meldunku jest jednak miejsce stałego zamieszkania, o czym osoba rejestrująca informuje na wniosku rejestracyjnym.

Różne starostwa mogą stosować różne systemy rejestracji. W większości miejsc należy jednak pobrać numerek i po prostu poczekać na swoją kolej. Niekiedy termin jest wyznaczany na kilka dni w przód – dlatego warto zainteresować się rejestracją odpowiednio wcześnie, żeby zdążyć przed upływem terminu 30 dni od nabycia pojazdu. Kiedy uda nam się już złożyć wniosek, otrzymamy tymczasowy dowód rejestracyjny (ważność 30 dni) oraz tablice rejestracyjne i naklejkę kontrolną.

W tym czasie urząd zweryfikuje wszystkie dane na temat pojazdu i stworzy właściwy dowód rejestracyjny. Proces najczęściej trwa około dwóch tygodni. W sytuacji przekroczenia okresu 30 dni, właściciel samochodu otrzyma przedłużenie tymczasowej rejestracji o 14 dni.

Rejestracja samochodu przez Internet

Rejestracja samochodu przez Internet

Coraz więcej polskich urzędów wprowadza specjalne systemy, dzięki którym osoby z danego regionu mogą rejestrować swoje pojazdy zdalnie. Dlatego warto najpierw upewnić się, czy wdrożono Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Pojazd i Kierowca (ESP PiK) w naszym miejscu zamieszkania. Jeśli tak jest, to proces rejestracji może okazać się znacznie przyjemniejszy i mniej czasochłonny. W takim wypadku wszystkie wnioski wypełnia się przez Internet i przesyła skany niezbędnych dokumentów. Odpowiednie osoby wszystko weryfikują i otrzymuje się zlecenie opłaty rejestracyjnej, która jest tej samej wielkości, co w przypadku rejestracji standardowej.

Rejestracja samochodu zagranicznego oraz polskiego – koszty

Na koszt rejestracji składa się kilka elementów. Standardowe przerejestrowanie samochodu to stosunkowo niewielki koszt, na który składają się następujące rzeczy:

 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • tablice rejestracyjne – 80 zł
 • tymczasowy dowód – 13,50 zł,
 • oznakowanie legalizacyjne – 31 zł,
 • opłata ewidencyjna – 2,5 zł,
 • karta pojazdu (rejestracja auta z zagranicy) – 75,50 zł.
 • pełnomocnictwo (w przypadku współwłasności pojazdu) – 17 zł.
Rejestracja samochodu zagranicznego oraz polskiego – koszty

Jak łatwo można policzyć, pełen koszt zarejestrowania pojazdu może wahać się od 181 zł do 273,5 zł. Oczywiście w niektórych przypadkach mogą dojść dodatkowe koszty, ale generalnie należy spodziewać się kwot właśnie tego rzędu.

Warto zaznaczyć, że jeżeli ktoś chce zamontować na swoim pojeździe tablice indywidualne (z wybranymi przez siebie znakami), to należy zapłacić za takie tablice 1 000 zł.

Dealerzy często rejestrują samochód za swoich klientów

Częstą praktyką sprzedawców samochodów jest to, że proponują załatwienie rejestracji w imieniu kupującego. Najczęściej mają pobrane numerki w kolejce na wiele różnych terminów w miesiącu i doskonale znają cały proces, więc robią to szybko i sprawnie. Jeśli ktoś ma możliwość skorzystania z takiej usługi, to warto się nad tym zastanowić i oszczędzić sobie nerwów i czasu.

Jeśli się na to zdecydujemy, sprzedawca poprosi nas o odpowiednie pełnomocnictwo i pomoże w wypełnieniu wszystkich dokumentów. Warto tutaj jednak zachować szczególną ostrożność i pilnować, jakie dane przekazuje się danej osobie oraz dokładnie czytać wszystkie dokumenty. Oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody i zawsze należy być czujnym, kiedy podajemy komukolwiek poufne informacje. Jeśli coś wyda nam się podejrzane, należy zrezygnować z takiej usługi i poświęcić trochę czasu, żeby samemu załatwić sprawę rejestracji.

Twój profil jest Twoim osobistym asystentem

Śledzi wydatki na auto, prowadzi książkę serwisową, harmonogram wymiany i zapisuje ulubione materiały, notatki i dokumenty