Porady na jazdę samochodem w okresie zimowym

Porady na jazdę samochodem w okresie zimowym

W trakcie trwania sezonu zimowego od kierowcy wymagana jest wyjątkowo czujność. Jeśli nawet przez kilka sekund odwrócisz uwagę od drogi, może spowodować to wypadek drogowy. Chcemy Tobie dlatego powiedzieć, na co należy uważać na drodze w trakcie zimy oraz jak uniknąć kłopotów.

5 głównych zagrożeń na drodze w trakcie okresu zimowego

 1. Gołoledź. Przyczepność opon do lodu jest minimalna. Wystarczy jeden nieostrożny ruch – a samochód wpada w poślizg. Dodatkowo droga hamowania na śliskiej nawierzchni drogi znacznie się wydłuża.
 2. Świeży śnieg. Skrywa on różnorodne przeszkody, które mogą spowodować wypadek drogowy.
 3. Błoto pośniegowe. Często powoduje ono slushplaning (ślizganie się na nawierzchni pokrytej błotem pośniegowym – zjawisko formowania się warstwy brudu, śniegu i wody między bieżnikiem opony a nawierzchnią drogi. Wskutek utraty kontaktu z nawierzchnią drogi samochód staje się niezdolny do hamowania, przyspieszania i manewrowania.
 4. Kiepska widoczność. Wskutek działania śniegu, mrozu oraz zmian temperatur szyby samochodowe ulegają zaparowaniu i zamarzeniu. W takich warunkach niemożliwe jest zobaczenie i właściwie ocenienie sytuacji na drodze. Dodatkowo wskutek zgromadzonego śniegu kierowca nie jest w stanie rozpoznać znaków drogowych.
 5. Niska temperatura. W srogim mrozie guma opon staje się twardsza. Prowadzi to do znacznego pogorszenia przyczepności do nawierzchni drogi. Kontakt pomiędzy kołami na nawierzchnią drogi staje się mniej niezawodny, zwiększając znacznie drogę hamowania.
5 głównych zagrożeń na drodze w trakcie okresu zimowego

12 porad ze strony AUTODOC na bezpieczną jazdę samochodem w okresie zimowym

 1. Zapewnij wymianę opon letnich na zimowe przed rozpoczęciem okresu zimowego. Opony zimowe wykonane są ze specjalnej mieszanki gumy, która pozostaje elastyczna w niskiej temperaturze. Dodatkowo mieszanka gumy opon zimowych zawiera duża ilość silikonu, polepszając przyczepność na drogach o śliskiej nawierzchni. Wzór bieżnika jest także zoptymalizowany zgodnie z parametrami dróg o mokrej i śliskiej nawierzchni. Na przykład, niektórzy producenci opon wyposażają bieżniki w specjalne mikropompy pochłaniające wilgoć z powierzchni lodu.
 2. Przed rozpoczęciem jazdy powinieneś usunąć śnieg z samochodu i oczyścić jego szyby z lodu. Do tego celu należy skorzystać ze specjalnych skrobaków/szczotek, jak i również odmrażających środków chemicznych. Ważne jest, aby szyby zostały całkowicie odmrożone. Oczyść nadkola i błotniki z zaklinowanego w nich śniegu i brudu. Gdy ulegnie on zamrożeniu, utrudniać będzie normalny obrót kół, a także osłabiał sterowność w trakcie pokonywania zakrętów. Upewnij się także, że nie ruszasz samochodem, na dachu którego leży śnieg: w trakcie jazdy ulega on rozproszeniu, zasłaniając widok kierowcy jadącego z tyłu samochodu. Poza tym z lodu i śniegu oczyszczone powinny być także oświetlenie zewnętrzne samochodu, obejmujące światła sygnalizacyjne. Pomoże to innym uczestnikom drogi w zidentyfikowaniu Twojego samochodu na drodze.
Usunąć śnieg z samochodu i oczyścić jego szyby z lodu
 1. Unikaj sytuacji, w których podczas jazdy masz na sobie zimowe ubrania. Znacznie ogranicza to ruchy kierowcy. Dodatkowo zbyt duża kurtka zapobiega w niezawodnym zapięciu pasa bezpieczeństwa, co może skutkować urazem w razie wypadku drogowego. Korzystaj z klimatyzacji, aby zapewnić we wnętrzu samochodu komfortową temperaturę. Grube ubrania należy wymienić na cienką kurtkę lub kamizelkę.
 2. Zachowuj bezpieczną odległość do znajdującego się przed Tobą pojazdu. Podczas jazdy z niewielką prędkością w korku może ona wynosić zaledwie kilka metrów, jednak powinna zostać zwiększona podczas jazdy po autostradzie. Najlepiej, jakby odległość pomiędzy samochodami była 2 raz większa niż prędkość, z którą się poruszasz. Na przykład, jeśli poruszasz się samochodem z prędkością 40 km/h, oznacza to, że odległość do znajdującego się przed Tobą pojazdu powinna wynosić 80 metrów.
 3. Zwróć uwagę na znaki drogowe znajdujące się po obu stronach drogi. Pomoże to w zorientowaniu się w przypadku, gdy nie jesteś w stanie rozpoznać znaku wskutek zgromadzonego na nim śniegu.
12 porad na bezpieczną jazdę samochodem w okresie zimowym
 1. Obserwuj manewrowanie ich kierowców: mogą oni popełniać błędy. Jeśli zauważysz, że znajdujący się za Tobą samochód nie zachowuje bezpiecznej odległości, pozwól mu Ciebie wyprzedzić, gdyż w przeciwieństwie do niego, w razie potrzeby będziesz w stanie w odpowiednim czasie zahamować.
 2. Unikaj wyprzedzania pojazdów specjalnych. Na przykład, pojazdy usuwające śnieg z drogi go rozrzucają, co znacznie pogarsza widoczność. Wyprzedzanie jest bardzo niebezpieczne w następujących przypadkach: szerokość pługu śnieżnego jest często większa niż samego samochodu, co bardzo trudno zauważyć.
Unikaj wyprzedzania pojazdów specjalnych
 1. Jeśli nie jesteś w stanie ruszyć samochodem wskutek ślizgających się kół, spryskaj opony specjalnym sprayem do zachowania lepszej przyczepności na lodzie. Zapewni to pewne ruszenia auta nawet w momencie silnej gołoledzi.
 2. Hamuj z wyprzedzeniem przed światłami drogowymi i skrzyżowaniami. Dane miejsca są bardzo niebezpieczne z dwóch powodów. Po pierwsze, wskutek ciągłego hamowania nawierzchnia drogi jest dużo bardziej śliska niż inne obszary drogi. Po drugie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo kolizji z innym użytkownikiem drogi, który może popełnić błąd.
 3. Podczas przyspieszania koła powinny znajdować się w pozycji wyprostowanej, w przeciwnym razie możesz z łatwością utracić przyczepność.
 4. Podczas planowania wakacji w okresie zimowym upewnij się, że Twój bagaż jest prawidłowo zapakowany i niezawodnie zabezpieczony: w momencie wypadku drogowego nawet niewielkie przedmioty mogą być bardzo groźne wskutek bezwładności uderzenia.
 5. Opanuj swoje umiejętności manewrowania. Na drogach o śliskiej nawierzchni można wykorzystać następujące wskazówki:
  • Jeśli samochód nie reaguje na ruchy kierownicy powinieneś przywrócić kierownicy jej ustawienie początkowe, a następnie powoli ją ponownie skręcać. Zabronione jest ostre i maksymalne skręcanie kierownicy: może to spowodować całkowitą utratę kontroli.
  • Aby prawidłowo wejść w zakręt wykonaj następujące czynności. W celu zapobiegnięcia poślizgu przednich kół, przed rozpoczęciem manewru powinieneś zapewnić im maksymalne obciążenie. W tym celu należy gwałtownie zwolnić pedał gazu, a następnie skręcić kierownicą pod dużym kątem. Po rozpoczęciu wchodzenia w zakręt delikatnie wciśnij pedał gazu.
  • Aby wyjść z poślizgu podczas jazdy samochodem z napędem na tylne koła powinieneś skręcić kierownicą w kierunku poślizgu oraz całkowicie zwolnić pedał gazu. W przypadku samochodu na cztery koła kierownica powinna także zostać skręcona w kierunku poślizgu, niemniej jednak pedał gazu nie powinien zostać całkowicie zwolniony, a tylko częściowo. W przypadku samochodu z napędem na przednie koła obróć jego koła wzdłuż pożądanej ścieżki jazdy, a następnie wciśnij pedał gazu.
  • Możliwe jest także kontrolowanie samochodu przy pomocy pedału sprzęgła. Jego krótkie wciśnięcie może zatrzymać obrót kół samochodu oraz poślizg. Na drogach o zaśnieżonej nawierzchni, na których nie ma wystarczającej przyczepności kół do podłoża, możesz zwiększyć obroty silnika poprzez zwolnienie sprzęgła.
  • Dla zapewnienia bezpiecznego zatrzymania doskonała jest metoda przerywanego hamowania. Obejmuje ona serię krótkich, ostrych i powtarzanych wciśnięć pedału hamulca. Dana metoda umożliwia stopniowe zmniejszenie prędkości samochodu, zapobiegając tym samym wpadnięcie kół w poślizg.
  • Jednoczesne wciśnięcie pedału gazu i hamulca w samochodach z napędem na przednie koła także umożliwia kontrolowanie poślizgu. Podobnych manewrów można dokonać przy użyciu hamulca ręcznego.

Podsumowanie

Droga w okresie zimowym jest pełna niebezpieczeństw. Nie oznacza to jednak, że samochód powinien zostać pozostawiony w garażu do momentu polepszenia się pogody. Naprawdę będziesz cieszyć się z jazdy w okresie zimowym, jeśli weźmiesz pod uwagę innych użytkowników drogi, zapewnisz sprawność systemów i podzespołów swojego samochodu, stale będziesz zwiększał swoje umiejętności jezdne oraz będziesz postępował zgodnie z naszymi zaleceniami.

Twój profil jest Twoim osobistym asystentem

Śledzi wydatki na auto, prowadzi książkę serwisową, harmonogram wymiany i zapisuje ulubione materiały, notatki i dokumenty