Naprawa karoserii samochodowej

Naprawa karoserii samochodowej

Celem naprawy blacharskiej nadwozia jest odtworzenie wymiarów konstrukcyjnych pojazdu, jego kształtu i wytrzymałości karoserii oraz przywrócenie mu dobrego wyglądu. Wymaga to od mechanika odpowiednich umiejętności i wiedzy oraz często wiąże się z użyciem specjalistycznego sprzętu.

 Naprawa blacharska nadwozia, w zależności od charakteru i stopnia uszkodzenia, może obejmować następujące usługi motoryzacyjne: 
  • i Odnawianie lakieru. Jest to konieczne w przypadku występowania efektu skórki pomarańczowej, pęcherzy, głębokich rys, odprysków i innych defektów. Wymaga to wyszlifowania uszkodzonego miejsca, szpachlowania, gruntowania i malowania. Do wyboru właściwego koloru używa się spektrofotometru.
  • i Usuwanie wgnieceń bez lakierowania. Jest to skuteczne w przypadku niewielkich odkształceń bez fałd.  Wykonuje się ją poprzez wciąganie i wypychanie.
  • i Spłaszczanie. Stosuje się go w przypadku znacznych defektów z ostrymi krawędziami. Praca ta wykonywana jest przy użyciu specjalnych młotków i wymaga dodatkowego malowania.
  • i Obróbka antykorozyjna. Obejmuje to zaaplikowanie środka ochronnego na podwozie i wnęki pojazdu.
  • i Spawanie. Zalecany w przypadku wystąpienia korozji, pęknięć i złamań elementów metalowych, gdy ich wymiana jest niepraktyczna.
  • i Zgrzewanie na gorąco zderzaków przednich i tylnych. Pozwala to na przywrócenie integralności części i naprawę elementów mocujących.
  • i Przywrócenie wymiarów konstrukcyjnych. Wykonuje się to na specjalnej maszynie do prostowania ram samochodowych.
  • i Instalacja nowych części. Jest to konieczne, jeśli przywrócenie uszkodzonych elementów do stanu pierwotnego jest niemożliwe lub niewskazane.

Naprawa karoserii obejmuje również polerowanie ścierne. Pozwala usunąć drobne rysy i zadrapania oraz przywrócić pierwotny połysk lakieru. W tym celu stosuje się pasty o różnej ziarnistości i polerkę. Podczas pracy ważne jest, aby dobrać odpowiednią prędkość polerki i zastosować odpowiednią siłę tak, aby nie rozrzedzić warstwy lakieru.

Naprawa karoserii obejmuje zazwyczaj kilka prac. Na przykład, po spawaniu powierzchnia jest polerowana, aplikuje się na nią środki antykorozyjne i następnie maluje się ją. Po usunięciu wgnieceń często konieczne jest nałożenie szpachli w celu wyrównania powierzchni elementów karoserii.

Jeśli na lakierze pojazdu pojawią się jakiekolwiek defekty, należy jak najszybciej skontaktować się z fachowcami z warsztatu. Nawet niewielkie uszkodzenia mogą prowadzić do głębokiej korozji i obniżenia wytrzymałości pojazdu.

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *