Jak sprawdzić auto przed wakacyjnym wyjazdem

Jak sprawdzić auto przed wakacyjnym wyjazdem

Przegląd samochodu przed podróżą pozwala zmniejszyć ryzyko nagłej awarii w trasie oraz zwiększyć bezpieczeństwo i komfort podczas podróży. Polega to na kompleksowej i szybkiej ocenie stanu głównych układów pojazdu.

Kontrola samochodu przed podróżą obejmuje zazwyczaj następujące usługi samochodowe

 • i Sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych. Niski poziom oleju silnikowego powoduje suche tarcie i awarię głównych części silnika. Niski poziom płynu chłodzącego powoduje przegrzewanie się silnika, a niewystarczająca ilość płynu hamulcowego wydłuża drogę hamowania samochodu. Pusty zbiornik spryskiwacza szyby przedniej może spowodować pogorszenie widoczności i doprowadzić do wypadku drogowego. Oprócz uzupełnienia płynów należy również sprawdzić ich stan i w razie potrzeby wymienić.
 • i Kontrola szczelności. Obejmuje ona kontrolę uszczelek i zacisków, a także przewodów paliwowych, olejowych i hamulcowych.
 • i Kontrola świateł. Używanie pojazdu z uszkodzonymi światłami mijania / drogowymi, tylnymi, kierunkowskazami, światłami hamowania lub światłami bocznymi jest niedozwolone.
 • i Sprawdzenie zawieszenia i kół. Od stanu tych elementów zależy prowadzenie pojazdu, płynność jazdy i stabilność podczas manewrowania. Zaleca się sprawdzenie działania sprężyn, amortyzatorów, wahaczy zawieszenia, tulei gumowych, łączników drążka kołyskowego i innych części. Do tego celu używa się specjalnych stanowisk badawczych.
 • i Geometria kół Wpływa ona pozytywnie na prowadzenie pojazdu, zmniejsza ryzyko poślizgu na zakrętach i zapobiega przedwczesnemu zużyciu opon.
 • i Sprawdzenie instalacji elektrycznej samochodu. Łatwy rozruch silnika i bezproblemowa praca urządzeń elektrycznych nie są możliwe bez prawidłowo działającego akumulatora, rozrusznika i alternatora.

Ponadto, kontrola samochodu przed podróżą obejmuje pomiar ciśnienia w oponach i głębokości bieżnika. Parametry te mają wpływ na przyczepność do drogi, drogę hamowania, prowadzenie i zużycie paliwa przez pojazd.

Należy również ocenić stopień zużycia klocków i tarcz hamulcowych oraz sprawdzić, czy sworznie prowadzące zacisku hamulcowego i tłoczki zacisków poruszają się swobodnie. Zużyte części należy wymienić.

9 wskazówek od AUTODOC odnośnie korzystania z samochodu w trakcie okresu letniego

 • Zawsze próbować parkować w cieniu. Jeśli planujesz zaparkować samochód na długi czas, weź pod uwagę, że cień porusza się wraz z położeniem słońca. Jeśli nie ma takiej możliwości, otwórz po obu stronach samochodu szyby: cyrkulacja powietrza znacznie zmniejszy temperaturę we wnętrzu auta. Przekręć kierownicę, aby jej górna część znajdowała się na dole. Dzięki temu w trakcie jazdy będziesz trzymać jej chłodniejszą część.
 • Jeśli samochód przez długi czas stał na pełnym słońcu, przed rozpoczęciem jazdy otwórz drzwi, aby przewietrzyć kabinę. Włączona klimatyzacja stopniowo zmniejsza jej moc. Po zmniejszeniu temperatury możesz włączyć klimatyzację na jej minimalny poziom roboczy i rozpocząć jazdę.
 • Korzystaj ze słoneczników podsufitki. Zapobiegają one nie tylko przez nagrzewaniem się deski rozdzielczej, ale i także chronią oczy kierowcy przed oślepiającym światłem, które zmniejsza bezpieczeństwo w trakcie jazdy.
 • W odpowiednim czasie usuwaj zabrudzenia. Dotyczy to zwłaszcza ptasich odchodów: zawierają one kwasy organiczne niszczące powłokę lakierniczą. Wskutek działania wysokich temperatur reakcje chemiczne przebiegają znacznie szybciej.
 •  Korzystaj ze specjalnych produktów do pielęgnacji samochodu. Na przykład, mleczko do skórzanej tapicerki sprawi, że będzie ona bardziej miękka, ochroni ją przed wysychaniem i pękaniem. Wosk do karoserii zawierający filtry UV zapobiegnie przed uszkodzeniem powłoki lakierniczej.
 •  Nie przewoź w bagażniku napojów gazowanych, aerozoli, zapalniczek ani baterii. Wskutek nadmiernego ciepła mogą one najzwyczajniej wybuchnąć.
 •  W sytuacjach ekstremalnych włącz ogrzewanie i wentylator na poziom maksymalny. Umożliwia to natychmiastowe schłodzenie silnika nawet, jeśli temperatura wewnątrz kabiny znacznie wzrośnie. Dana metoda może być wykorzystywana, na przykład, w celu opuszczenia korku lub jazdy poboczem w przypadku przegrzania.
 • Nigdy nie pozostawiaj w samochodzie dzieci lub zwierząt bez opieki. Nawet na kilka minut. Jest to niezwykle niebezpieczne.
 • Zawsze miej pod ręką butelkę wody. Częste picie wody pomoże Tobie w uniknięciu udaru słonecznego oraz pozostaniu skoncentrowanym, co na drodze jest niezwykle istotne.
Twój profil jest Twoim osobistym asystentem

Śledzi wydatki na auto, prowadzi książkę serwisową, harmonogram wymiany i zapisuje ulubione materiały, notatki i dokumenty