Jak przedłużyć żywotność opon samochodowych?

Jak przedłużyć żywotność opon samochodowych?

Żywotność opon zależy zarówno od ich parametrów technicznych, jak i warunków eksploatacyjnych. Z tego względu, że właściciel samochodu nie może wpłynąć na ich parametry techniczne, które są z góry ustalone przez producenta, może on nadal zapobiec przedwczesnemu zużyciu opon poprzez zmianę warunków eksploatacyjnych. W podanym artykule porozmawiamy o czynnikach, które powinny być brane pod uwagę.

Dlaczego opony ulegają przedwczesnemu zużyciu

 1. Jazda z dużą prędkością. Przekraczanie maksymalnej prędkości określonej przez producenta może doprowadzić do przegrzania opon oraz czasem do utraty ciśnienia. Gdy podczas jazdy z dużą prędkością omijasz przeszkodę, siła uderzenia jest dużo większa niż podczas spokojnej jazdy. Zwiększa to znacznie ryzyko uszkodzenia bieżnika opony, a także prowadzi do niewyważenia koła oraz uszkodzenia elementów zawieszenia. Przekraczanie dopuszczalnego maksymalnego obciążenia prowadzi do podobnych konsekwencji.
 2. Agresywny styl jazdy. Ostre ruszanie oraz hamowanie wpływa na szybkie zużycie bieżnika opon. Podczas pokonywania zakrętów o dużej prędkości zewnętrzna część opony zużywa się dużo szybciej. W trakcie hamowania awaryjnego z zablokowanymi kołami powierzchnia opony stykająca się z nawierzchnią drogi może także ulec zużyciu.
 3. Niewłaściwe ciśnienie w oponie. Statystycznie rzecz biorąc opony z ciśnieniem mniejszym niż zalecane 40% zużywają się o 60% szybciej. Są one bardziej podatne na przegrzanie, co znacznie zmniejsza skuteczność hamowania oraz ich wytrzymałość na zużycie. Oprócz tego stają się one bardziej miękkie, co może doprowadzić do zwiększonego zużycia paliwa oraz ma negatywny wpływ na prowadzenie samochodu. W takim przypadku krawędzie bieżnika są bardziej wystawione na zużycie. Zbyt duże ciśnienie w oponie prowadzi do zwężenia powierzchni styku opony z podłożem oraz wydłużenia drogi hamowania. W takim przypadku środkowa część bieżnika ulega zużyciu.
 4. Niedostosowanie się do warunków pogodowych w trakcie jazdy samochodem. Opony zimowe wykonane z miękkiego materiału są dużo bardziej podatne na pękanie. Opony letnie tracą swoją elastyczność w niskich temperaturach, co znacznie zwiększa ryzyko uszkodzenia opony w przypadku jej przebicia.
 5. Niewyważenie koła. Poprzez nierówną rotację koła opona może ulec zużyciu poprzez powstanie deformacji wzdłuż całej powierzchni bieżnika.
 6. Niewspółosiowość kół. Zmniejsza żywotność opony o 15-30%. Może być spowodowana poprzez zużycie opony tylko po jednej stronie samochodu.
 7 łatwych kroków 
 1. Sprawdzaj ciśnienie w oponach co tydzień.
  Prawidłowe wartości ciśnienia znajdziesz na ściankach bocznych opon w swoim samochodzie lub w instrukcji od producenta.
 2. Utrzymuj odpowiednią geometrię kół
  Nieodpowiednia geometria kół może być przyczyną nietypowych dźwięków wydawanych przez opony, pogorszonego prowadzenia, wolniejszej reakcji na polecenia sterowania, ściągania na jedną ze stron i nierównego zużywania się opon.
 3. Koła powinny zostać wyważone po każdej wymianie opon lub po każdorazowym przejechaniu 15 000 kilometrów.
  Niewyważone koła są przyczyną przedwczesnego zużycia bieżnika i uszkodzeń elementów zawieszenia. Jeżeli zauważysz nietypowe drgania podczas jazdy, zabierz swój samochód do mechanika.
 4. Zwiększ ciśnienie w oponach, jeżeli nie masz zamiaru używać samochodu przez dłuższy czas.
  Jeżeli Twój samochód nie będzie użytkowany przez dłuższy okres czasu, napompuj opony do maksymalnego poziomu dopuszczalnego ciśnienia, aby zapobiec spłaszczaniu się bieżnika.
 5. Unikaj agresywnego stylu jazdy.
  Łagodne przyspieszanie i hamowanie oraz utrzymywanie stałej prędkości pomoże uniknąć przedwczesnego zużycia opon.
 6. Używaj opon odpowiednich do pory roku.
  Opony zimowe są najbardziej wydajne w temperaturach poniżej 7°C, a opony letnie w temperaturach powyżej 7°C. Zmień opony na zimowe, gdy temperatura stale spada do 7°C i poniżej. Gdy średnia temperatura za dnia wzrośnie powyżej 7°C, zmień opony na letnie.
 7. Prawidłowo przechowuj opony między porami roku.
  Przechowuj opony w chłodnym, suchym miejscu. Chroń je przed światłem słonecznym, wilgocią i brudem. Ułóż opony wraz z zamontowanymi felgami jedna na drugiej lub powieś je. Opony bez felg należy przechowywać w pozycji pionowej.

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *