Jak uruchomić samochód z rozładowanym akumulatorem

Jak uruchomić samochód z rozładowanym akumulatorem

Wielu kierowców znalazło się w sytuacji, w której z powodu rozładowanego akumulatora nie można było odpalić silnika. Zdarza się to często, gdy na zewnątrz jest mroźno lub np. gdy zapomnieliśmy wyłączyć światła zewnętrzne lub radio. Problem z odpaleniem auta można rozwiązać, podłączając akumulator do akumulatora innego pojazdu. W tym celu potrzebny jest zestaw kabli rozruchowych. W tym artykule poinformujemy Cię, jak prawidłowo podłączyć kable rozruchowe. Dowiesz się, jaka jest prawidłowa kolejność kroków.

Środki bezpieczeństwa

 • Upewnij się, że w pobliżu miejsca, w którym będzie przeprowadzana procedura, nie ma dzieci. W razie potrzeby odprowadź je na bezpieczną odległość od auta.
 • Przeczytaj uważnie instrukcję obsługi samochodu. Niektórych modeli aut nie można uruchamiać za pomocą kabli rozruchowych.
 • Podczas wykonywania tej czynności załóż gumowe rękawice i gogle ochronne. Nie dotykaj gołymi rękami biegunów i metalowych części nadwozia samochodu, gdy są one pod napięciem.

Których samochodów nie wolno odpalać za pomocą przewodów rozruchowych?

 • Nigdy nie odpalaj swojego samochodu za pomocą przewodów rozruchowych od innego samochodu, którego napięcie pokładowe jest wyższe lub niższe od napięcia Twojego samochodu. Na przykład jeśli Twoje auto jest wyposażone w akumulator o napięciu 12 V, nie wolno go podłączać do akumulatora o napięciu 24 V lub 6 V, aby uniknąć wystąpienia przepięć.
 • Nie zaleca się podłączania samochodów benzynowych z autami Diesla, ponieważ ich akumulatory mają różne wartości prądu rozruchowego, w związku z czym proces ten będzie nieskuteczny lub grozi uszkodzeniem urządzeń elektronicznych.
 • Zabrania się odpalania samochodu za pomocą kabli rozruchowych z uszkodzonym okablowaniem, przeciekającym akumulatorem lub innymi usterkami. Dlatego też jeśli akumulator uległ rozładowaniu w wyniku długich i nieudanych prób rozruchu silnika, należy zwrócić się o pomoc do fachowca.
 • Nie zaleca się podłączania do pojazdu, którego akumulator nie jest w pełni naładowany.

Jak dowiedzieć się, czy można bezpiecznie uruchomić auto za pomocą przewodów rozruchowych?

Jak dowiedzieć się, czy można bezpiecznie uruchomić auto za pomocą przewodów rozruchowych?
 Upewnij się, że Twój samochód jest w dobrym stanie technicznym. W tym celu: 
 • Sprawdź komorę silnika. Przewody nie mogą być pokryte grubą warstwą brudu, a na akumulatorze nie mogą być widoczne żadne pęknięcia ani plamy.
 • Dokonaj przeglądu przewodów alternatora. Jeśli są pęknięte, napięcie prawdopodobnie nie przedostanie się do biegunów akumulatora. W takim przypadku odpalanie samochodu za pomocą przewodów rozruchowych od innego akumulatora nie ma sensu, ponieważ akumulator odpalanego auta natychmiast się rozładuje.
 • Spróbuj włączyć przednie reflektory, światła boczne i wewnętrzne. Jeśli się zapalą i będą jasno świecić, oznacza to, że akumulator jest sprawny, a kable rozruchowe nie pomogą uruchomić Twojego samochodu. Jeśli wyżej wymienione urządzenia nie włączają się i nie działa także klakson, oznacza to, że akumulator jest całkowicie rozładowany. Czasami przyciemnione światło lamp jest oznaką niskiego poziomu naładowania akumulatora.
 • Jeśli jest to możliwe, dokonaj pomiaru napięcia na biegunach akumulatora. Jeśli jest wyższe niż 12,6 V, to akumulator jest w pełni sprawny i trzeba szukać usterek w innych elementach i podzespołach: rozruszniku, elektromagnesie rozrusznika, włączniku zapłonu itp.
 • Sprawdź, czy spod maski nie wydobywa się silny zapach paliwa. Jeśli tak, to odpalanie samochodu za pomocą kabli rozruchowych jest niebezpieczne, gdyż może spowodować pożar.
Następnie należy upewnić się, że akumulator samochodu-dawcy jest w pełni naładowany. Włącz w nim przednie reflektory lub oświetlenie wnętrza. Światła powinny emitować jasne światło. W razie możliwości dokonaj pomiaru napięcia na biegunach akumulatora za pomocą multimetru. Powinno ono mieścić się w zakresie 12,6-12,9 V.

16 kroków do prawidłowego uruchomienia samochodu za pomocą kabli rozruchowych

16 kroków do prawidłowego uruchomienia samochodu za pomocą kabli rozruchowych
 1. Zaparkuj pojazdy naprzeciwko siebie w odległości około 45-50 cm – tak aby długość kabli była wystarczająca do podłączenia obydwu aut. Uwaga: auta nie mogą się ze sobą pod żadnym pozorem dotykać.
 2. W samochodach z automatyczną skrzynią biegów wrzuć selektor skrzyni biegów na pozycję „Park” (parkowanie), a w pojazdach wyposażonych w manualną skrzynię biegów – na luz.
 3. Należy pamiętać o wyłączeniu silnika pojazdu-dawcy.
 4. Zaciągnij w obu samochodach hamulce ręczne.
 5. Wyciągnij kluczyki ze stacyjek obydwu pojazdów, a następnie otwórz drzwi w samochodzie z rozładowanym akumulatorem. W przeciwnym razie, w momencie dostarczania napięcia, system antywłamaniowy może się uruchomić i zablokować drzwi.
 6. Otwórz maskę. Znajdź akumulator. Jego dokładna lokalizacja jest podana w instrukcji obsługi pojazdu.
 7. Dokonaj przeglądu akumulatora. Znajdź dwa bieguny. Biegun dodatni jest zazwyczaj większy i oznaczony jako “POS” lub “+”, z kolei biegun ujemny jako “NEG” lub “-”. Biegun dodatni jest często w kolorze czerwonym, a ujemny – w czarnym. Podczas podłączania kabli rozruchowych bardzo ważne jest, aby nie pomylić biegunów.
 8. W razie potrzeby wyczyść klemy z brudu i tlenków za pomocą ściereczki lub szczotki drucianej.
 9. Spójrz na zestaw przewodów rozruchowych. W zestawie powinny znajdować się dwa kable. Jeden z nich jest zazwyczaj czerwony, a drugi – czarny. Należy pamiętać, że same kable mogą być w różnych kolorach, jednakże znajdujące się na ich końcach krokodylki są prawie zawsze czerwone i czarne. Takie oznaczenie kolorystyczne pomaga uniknąć błędów przy podłączaniu kabli.
 10. Podłącz kable w następującej kolejności:

  • czerwony krokodylek – do dodatniego bieguna rozładowanego akumulatora,
  • drugi czerwony krokodylek – do dodatniego bieguna akumulatora samochodu-dawcy,
  • czarny krokodylek – do ujemnej klemy akumulatora samochodu-dawcy,
  • drugi czarny krokodylek – do niepomalowanej metalowej części auta z rozładowanym akumulatorem. Może być to nakrętka lub śruba bloku silnika.
 11. Upewnij się, że kable nie dotykają ruchomych elementów silnika.
 12. Odpal silnik samochodu-dawcy i pozwól mu pracować przez około 10-20 minut. Następnie zgaś silnik.
 13. Spróbuj uruchomić silnik samochodu z rozładowanym akumulatorem. Jeśli udało się to zrobić, nie wyłączaj silnika przez 10-20 minut. Ten czas powinien wystarczyć do tego, aby akumulator trochę się podładował.
 14. Jeśli samochód nie odpala, należy powtórzyć procedurę: uruchom silnik samochodu-dawcy i pozwól mu pracować przez jakiś czas, następnie zgaś go i odpal drugi pojazd. Ostrzeżenie: nie włączaj rozrusznika samochodu odpalanego za pomocą kabli rozruchowych, podczas gdy silnik samochodu-dawcy jest na chodzie: może to doprowadzić do uszkodzenia alternatora.
 15. Jeśli rozruch przebiegł pomyślnie, odłącz kable w odwrotnej kolejności:

  • czarny krokodylek – od niepomalowanej części nadwozia,
  • czarny krokodylek – od ujemnej klemy akumulatora samochodu-dawcy,
  • czerwony krokodylek – od dodatniego bieguna akumulatora samochodu-dawcy,
  • czerwony krokodylek – od dodatniego bieguna akumulatora, który był rozładowany.
 16. Jeśli po kilku próbach nie udało się uruchomić silnika, należy udać się do warsztatu w celu uzyskania pomocy: Twój akumulator może być całkowicie rozładowany i konieczna może okazać się jego regeneracja lub wymiana, albo inne układy w aucie mogą być wadliwe. Silnik nie odpali w szczególności, jeśli uszkodzone są następujące elementy:

  • bezpieczniki,
  • rozrusznik,
  • włącznik zapłonu.

Jak odpalić samochód za pomocą przewodów rozruchowych bez innego samochodu?

Jak odpalić samochód za pomocą przewodów rozruchowych bez innego samochodu?

Do uruchomienia pojazdu można użyć przenośnego urządzenia rozruchowego – Jump Starter. Jest ono zasilane bateriami litowo-polimerowymi i dzięki temu, pomimo kompaktowego rozmiaru, urządzenie zapewnia dość wysoką wartość prądu rozruchowego. Takie urządzenie można kupić, jeśli np. pojazd jest używany w trudnych warunkach, a w szczególności w obszarach o mroźnych zimach.

Urządzenie powinno zostać bezpośrednio podłączone do zacisków akumulatora. Podczas tej procedury także bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej biegunowości. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat tego, jak prawidłowo podłączyć kable rozruchowe, zapoznaj się uważnie z instrukcją obsługi Jump Startera.

 Zazwyczaj niezbędne jest wykonanie następujących kroków: 
 1. Podłącz czerwony urządzenia do dodatniej klemy bieguna akumulatora.
 2. Podłącz czarny kabel urządzenia do ujemnej klemy bieguna rozładowanego akumulatora.
 3. Podłącz złącza pozostałych końcówek kabli do odpowiednich wejść w przenośnym urządzeniu rozruchowym.
 4. Wybierz wymagany tryb roboczy Jump Startera i włącz urządzenie.
 5. Uruchom silnik.

Podsumowanie

Rozładowany akumulator to problemem, z którym mogą się spotkać nawet doświadczeni kierowcy. Dobrze, że można go rozwiązać stosunkowo prostą metodą – rozruchem z kabli. Jedyne, czego potrzebujesz to zestaw kabli rozruchowych i inny akumulator. Przestrzegając wyżej wymienionych porad możesz z łatwością odpalić swój samochód za pomocą przewodów rozruchowych od innego akumulatora nawet, jeśli jesteś świeżym kierowcą.

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *