Jak zdezynfekować samochód: porady i sztuczki

Jak zdezynfekować samochód: porady i sztuczki

W naszym samochodzie żyją drobnoustroje i bakterie. Aby dbać o zdrowie swoje i pasażerów, zaleca się regularną dezynfekcję samochodu, w szczególności w okresie jesiennym, kiedy jesteśmy bardziej podatni na grypy i przeziębienia oraz oczywiście w okresie pandemii Koronawirusa.

Dlaczego trzeba dezynfekować samochód?

Mówi się, że samochód obecnie jest najbezpieczniejszym środkiem transportu, ale jeśli jest bardzo zaniedbany, to też stanie się wylęgliskiem bakterii. Dezynfekcja ma szczególne znaczenie w czasie pandemii Koronawirusa. Tak, lepiej poruszać się własnym samochodem niż autobusem, ale tak czy inaczej możemy przynieść zarazki ze sklepu, szkoły, stacji benzynowej itd. do środka samochodu. Sam wirus SARS-Co-V jest wytrzymały — może wytrzymać nawet do 9 dni na tworzywach sztucznych i stali nierdzewnej.

Zagrzybiona klimatyzacja

Jednym z głównych powodów dezynfekcji jest też odgrzybianie klimatyzacji. Zagrzybiona klimatyzacja jest bardzo niebezpieczna, może wywołać grypę, zakażenia pleśnią i grzybami, alergie, zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych, legionellę i tak dalej.

Kiedy dezynfekować samochód?

Samochód najlepiej zdezynfekować i czyścić regularnie. Oczywiście, zaleca się robić to częściej w okresie jesienno-zimowym ze względu na sezon grypowy. Alergicy muszą też dbać o swój samochód w okresie wiosennym, kiedy jest dużo pyłków.

Które elementy są najważniejsze?

Szczególną uwagę należy zwracać na elementy, które są najczęściej dotykane.

 Są to między innymi: 
 • i Klamki drzwi,
 • i Kierownica i przełączniki znajdujące się przy kierownicy,
 • i Hamulec ręczny,
 • i Drążek zmiany biegów,
 • i Różne przyciski i pokrętła w panelu środkowym,
 • i Schowki,
 • i Klamki bagażnika,
 • i Pasy bezpieczeństwa,
 • i Podłokietniki,
 • i Ekran nawigacji,
 • i Radio.

Elementów może być więcej — to zależy od Twoich przyzwyczajeń i funkcji, z których najczęściej korzystasz.

Czym zdezynfekować samochód? Metody

Podstawową czynnością jest odkażanie własnych rąk. Jest to ważne, nawet kiedy nie poruszasz się samochodem. Kolejnym krokiem jest dbanie o czystość swoich czterech kółek — warto czyścić wnętrze samochodu co kilka tygodni, czyli odkurzać, prać tapicerki. Auto należy też regularnie wietrzyć.

Czym zdezynfekować samochód? Metody

Auto można odstawić do wybranego serwisu samochodowego w celu ozonowania. Jest to proces, w którego trakcie z wnętrza auta usuwane są wirusy, bakterie, grzyby i nieprzyjemne zapachy przy użyciu gazu o silnych właściwościach utleniających. Urządzenie nazywa się ozonatorem. Dezynfekcję samochodu ozonem można też wykonać na własną rękę, ale takie produkty nigdy nie są tak skuteczne, co ozonatory w warsztacie samochodowym.

Jeśli nie chcesz wybrać się specjalnie do serwisu samochodowego (zwłaszcza w trakcie pandemii), spokojnie wystarczą specjalne płyny do odkażania. Elementy z gumy i tworzywa sztucznego najpierw należy przemyć specjalnym preparatem, a następnie spryskać środkiem dezynfekującym. Wybierając środek do odkażania do swojego samochodu, musisz wziąć pod uwagę specyfikę pojazdu i instrukcje danego środka. Czasami preparat wymaga zakupu narzędzia do jego aplikacji. Najlepsze środki będą miały w swoim składzie alkohol, który skutecznie usuwa wirusy i nie uszkodzą czyszczonych powierzchni.

Możesz też skorzystać z tradycyjnych środków dezynfekujących ze sklepu.

 Możesz też samodzielnie wykonać środek odkażający na bazie spirytusu: 
 • 833 ml spirytusu
 • 110 ml wody destylowanej (zimna przegotowana woda też wystarczy)
 • 42 ml wody utlenionej o stężeniu 3%
 • 15 ml gliceryny 98-procentowej.

Dany przepis pochodzi od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Pamiętaj, nie wolno korzystać ze środków chemicznych do łazienek i kuchni, w szczególności tych, które w swoim składzie mają chlor i inne, agresywne substancje. Użycie tej chemii może spowodować trwałe uszkodzenie powierzchni w samochodzie.

Czyszczenie i dezynfekcja kanałów wentylacyjnych samochodu

Czyszczenie i dezynfekcja kanałów wentylacyjnych samochodu

Największym źródłem szkodliwych dla zdrowia kierowcy i pasażerów jest zaniedbany układ klimatyzacji. Każdy kierowca powinien mieć wyrobiony nawyk regularnego czyszczenia i kontrolowania klimatyzacji. Zaleca się przeprowadzanie serwisu klimatyzacji po każdej zimie, w szczególności, jeśli nie włączasz nadmuchu w swoim samochodzie. Nieużywanie klimatyzacji w okresie jesienno-zimowym może doprowadzić do zawilgocenia. Na szczęście wentylację można samodzielnie wyczyścić. Przy tym bardzo ważna jest dezynfekcja nawiewów samochodu.

Czyszczenie i dezynfekcja kanałów wentylacyjnych samochodu

Przed rozpoczęciem pracy przewietrz auto, wytrzep lub odkurz dywaniki. Dywaniki nie mogą być wilgotne, więc w razie potrzeby je wysusz. Przeczyść kokpit, zakurzone wloty powietrza — to sprawi, że proces czyszczenia wentylacji będzie efektywniejszy. Aby wyczyścić wentylację, potrzebny jest dobry środek przeznaczony do czyszczenia wentylacji, który można kupić w sklepie w dziale z kosmetykami samochodowymi za około 50 złotych. Po przygotowaniu samochodu, czyli usunięciu zbędnych artykułów, takich jak foteliki samochodowe, zagłówki, zamknij wszystkie szyby i otwórz nawiewy powietrza. Następnie ustaw swoją klimatyzację na maksymalny, zimny nawiew i zamknięty obieg powietrza. Rozpyl w kokpicie wcześniej zakupiony preparat do czyszczenia klimatyzacji. Włącz silnik i klimatyzację. Auto należy zostawić na około 15-20 minut (zapoznaj się z instrukcją środka do czyszczenia), a następnie je otworzyć i porządnie wywietrzyć.

Trzeba zaznaczyć, że samodzielne czyszczenie kanałów wentylacyjnych samochodu nie wystarczy. Profesjonalne serwisowanie wentylacji nadal jest konieczne, należy je wykonywać co dwa lata. Oprócz ozonowania (patrz wyżej), fachowcy przeprowadzają czyszczenie pianką, czyli do systemu wentylacji poprzez otwory nawiewów wprowadza się za pomocą wężyka piankę o właściwościach odkażających. Zabieg brzmi dziecinnie łatwy, ale istnieje sporo ryzyko uszkodzenia elektroniki samochodu, jeśli nie zostanie on właściwie przeprowadzony. Lepiej powierzyć go mechanikowi.

Najbardziej nowoczesną i skuteczną metodą są ultradźwięki. Specjalny preparat jest rozbijany i rozpracowany za pomocą ultradźwięków, co sprawia, że może dojść do każdego zakamarka układu wentylacji.

Jeśli samodzielnie dezynfekujesz swoje auto, zachowaj ostrożność podczas dezynfekcji kanałów wentylacyjnych / nawiewu. We współczesnych samochodach jest coraz więcej elektronicznych układów i gadżetów, które są wrażliwe na uszkodzenia. Nieostrożne wlanie środka biobójczego może spowodować zniszczenia.

Czy dezynfekcja samochodu jest szkodliwa dla samochodu?

Nie wszyscy są przekonani co do dezynfekcji kabiny samochodu. Sceptycy nie tylko martwią się o elektronikę, ale też o stan plastików, tapicerek. Faktem jest, że ozonowanie niszczy tapicerkę — proces ten przyspiesza starzenie tworzyw, które z czasem stają się kruche, podatne na uszkodzenia, a kolory płowieją. Klimatyzację samochodu trzeba jednak dezynfekować i odgrzybiać, zdrowie kierowcy i pasażerów jest zawsze ważniejsze od stanu tapicerek.

 Porady na koniec: 
 • i Pamiętaj o regularnej wymianie filtra kabinowego. Zapchany filtr powietrza powoduje, że do wnętrza samochodu dostają się pyłki, bakterie i inne drobnoustroje. Kupując nowy filtr, najlepiej postawić na filtry kabiny z węglem aktywnym, ponieważ są one w stanie zatrzymać najmniejsze cząsteczki bakterii i wirusów.
 • i Dbaj o czystość swojego auta. Regularnie odkurzaj dywaniki i tapicerki. Auto będzie wyglądało schludnie i będzie przyjazne zdrowiu użytkowników pojazdu.
 • i Staraj się nie jeść w samochodzie lub przynajmniej nie pozostawiać żadnych okruszków, lub rozlanych cieczy, które mogą się przyczynić do wylęgu bakterii.
 • i Dbaj o uszczelki w drzwiach i oknach samochodu. Zaniedbane uszczelki nie będą chroniły kabiny przed wilgocią.
 • i Zachowaj szczególną ostrożność, kiedy pandemia Covid-19 nadal trwa.
  Twój profil jest Twoim osobistym asystentem

  Śledzi wydatki na auto, prowadzi książkę serwisową, harmonogram wymiany i zapisuje ulubione materiały, notatki i dokumenty