Jak wyczyścić wnętrze samochodu

Jak wyczyścić wnętrze samochodu

Dbanie o samochód leży w obowiązku każdego kierowcy, który chce jak najdłużej cieszyć się czystym autem i estetycznym wyglądem jego wnętrza. W tym artykule znajdziesz wskazówki na temat tego, jak łatwo samemu i często również domowymi sposobami zadbać o czystość wnętrza swojego pojazdu. Dzięki nim profesjonalnie i skutecznie wyczyścisz tapicerkę, fotele i elementy plastikowe w samochodzie.

Jak samemu wyczyścić tapicerkę w samochodzie?

Jak samemu wyczyścić tapicerkę w samochodzie

Podstawowym zadaniem przy czyszczeniu pojazdu jest odkurzenie jego wnętrza. Jest to czynność wykonywana jako pierwsza ze względu na konieczność usunięcia brudu i piasku z foteli samochodowych, które w kontakcie z wodą podczas prania wsiąknęłyby w głąb materiału. Jeżeli czyścimy auto po zimie, a w jego wnętrzu panuje duża wilgotność, warto wcześniej użyć pochłaniacza wilgoci w proszku, który rozsypujemy na dywaniki i tapicerkę. Środek pochłonie z nich wodę po kilkudziesięciu minutach. Jeśli pogoda na to pozwala, a nie mamy wspomnianego preparatu, można wystawić samochód na słońce na kilka godzin z otwartymi drzwiami. Po usunięciu wilgoci odkurzamy dokładnie wnętrze za pomocą odkurzacza. Sprawdzi się w tym przypadku zwykły odkurzacz domowy. Warto jednak dokupić do niego zestaw małych, wąskich, precyzyjnych końcówek, które pozwolą na odkurzenie wszelkich zakamarków, jak również końcówkę z miękką szczotką, która nie zarysuje plastikowych elementów w aucie. Pamiętaj również o odkurzeniu bagażnika, który często się brudzi ze względu na przewożenie w nim przeróżnych przedmiotów lub zwierząt. Sierść zwierzaka usuniemy z tapicerki za pomocą szczotki z twardym włóknem. Można również spróbować użyć rolki do ubrań.

Jak wyczyścić fotele samochodowe?

Po odkurzeniu wszelkiego piasku i brudu z foteli możemy przejść do prania tapicerki. Do jej czyszczenia potrzebne będą specjalne środki myjące, które po rozcieńczeniu z wodą wytwarzają pianę. Najważniejsze, aby środek nakładać nie punktowo na plamę, a na całą powierzchnię towarzyszącą, aby zapobiec zaciekom na fotelach. W tym celu najlepiej użyć ściereczki z mikrofibry, rozprowadzając środek od tyłu do przodu czyszczonej powierzchni. Pranie tapicerki jest dużo łatwiejszym zadaniem, jeżeli mamy do dyspozycji odkurzacz piorący. Ale i bez niego można poradzić sobie z plamami za pomocą domowych sposobów. Do tapicerki tekstylnej możemy użyć benzyny ekstrakcyjnej. Do wywabienia plam świetnie sprawdzi się roztwór wody z sodą oczyszczoną lub octem. Jeśli fotele zabrudziły się od długopisu, plamy z nich usuniemy za pomocą spirytusu. Aby usunąć przyklejoną do materiału gumę, wystarczy ją przetrzeć kostką lodu i zeskrobać. Po całkowitym wyschnięciu foteli warto nałożyć na nie środek impregnujący, który ochroni materiał przed zużyciem i brudem.

Czym wyczyścić tapicerkę skórzaną w samochodzie?

Skóra wymaga szczególnej pielęgnacji, dlatego też na rynku istnieją specjalnie dedykowane środki do tego typu tapicerki. Tak jak w przypadku foteli materiałowych, również fotele skórzane wymagają na początku dokładnego odkurzenia. Następnie nakładamy środek do czyszczenia i za pomocą ściereczki z mikrofibry czyścimy tapicerkę kolistymi ruchami. Ściereczka jest na tyle miękka i delikatna, że nie porysuje skóry. Na rynku znaleźć można również chusteczki nawilżone specjalnym preparatem, dzięki którym można odświeżyć fotele samochodowe. Podczas czyszczenia skóry należy zrezygnować z dużej ilości wody, ponieważ ten materiał nie lubi wilgoci. Zatem po wyczyszczeniu jej preparatem należy ją jedynie przetrzeć lekko wilgotną ściereczką, a po wyschnięciu nałożyć mleczko konserwujące, które zaimpregnuje skórzaną tapicerkę. I w tym przypadku można wykorzystać domowe sposoby czyszczenia wnętrza. W tym celu użyj szmatki zwilżonej roztworem wody z połową szklanki octu, a następnie przetrzyj fotele czystą ściereczką namoczoną w olejku z drzewa herbacianego albo olejku eukaliptusowym. Dla pewności, że skóra nie zareaguje negatywnie na domowe środki, warto przetestować je na małej, niewidocznej powierzchni. W przypadku mocnych zabrudzeń lub pęknięć lepiej powierzyć czyszczenie i prace naprawcze profesjonalistom.

Czym wyczyścić podsufitkę w samochodzie?

Podsufitka jest elementem często pomijanym przy czyszczeniu wnętrza samochodu. Jej regularne odświeżanie jest jednak tak samo istotne jak pranie tapicerki. W przypadku podsufitki mowa tu jednak raczej o jej regularnym odkurzaniu. W tym celu wystarczy domowy odkurzacz, którego moc można regulować. Zbyt mocna siła ssąca mogłaby odkleić tkaninę od sufitu. Jej czyszczenie również powinno być wykonywane ostrożnie. Nie wolno przemoczyć tkaniny, bo i to grozi jej odklejeniem lub zniszczeniem. Potraktowanie jej środkiem czyszczącym w sprayu i delikatne przetarcie ściereczką z mikrofibry jest najlepszym rozwiązaniem.

Jak wyczyścić plastiki w samochodzie?

Jak wyczyścić plastiki w samochodzie

Środki lub wilgotne chusteczki czyszcząco-konserwujące pozwalają na odświeżenie plastików. Dla lepszego efektu niż w przypadku środków 2w1, warto najpierw umyć plastikowe powierzchnie, a następnie zakonserwować je dedykowanym preparatem (tzw. „dressingiem”). Do czyszczenia deski rozdzielczej, kierownicy, boczków drzwi i dźwigni zmiany biegów można użyć specjalnej pianki, którą nanosi się za pomocą ściereczki z mikrofibry. Warto wybierać bezbarwne środki o przyjemnym, nie za intensywnym zapachu. Jeżeli plastiki deski rozdzielczej mają niewielkie pory, do usunięcia brudu należy użyć małej szczotki do czyszczenia skóry, a następnie przetrzeć ją mikrofibrą. Nawiewy łatwo jest wyczyścić za pomocą pędzla. Dobre środki do pielęgnacji elementów plastikowych zawierają w swoim składzie substancje, które chronią plastik przed promieniowaniem UV, a co za tym idzie – przed blaknięciem. Środek do konserwacji również jest nakładany za pomocą ściereczki z mikrofibry i wpolerowywany w powierzchnię, aż do uzyskania przyjemnego blasku.

 Najczęściej zadawane pytania – FAQ 

⚠ Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie z plam po wymiotach?

Plamy po wymiocinach są szczególnie uporczywe ze względu na nieprzyjemny zapach, który pozostaje na długo we wnętrzu. Aby skutecznie usunąć tego typu plamy, posyp je skrobią kukurydzianą albo sodą oczyszczoną, gdy są wciąż świeże. Możesz również spróbować wywabić je roztworem wody i octu albo mieszanką letniej wody z szarym mydłem lub też rozcieńczonym wodą amoniakiem. W przypadku octu i amoniaku trzeba wziąć pod uwagę ich ostry zapach, który zniwelować można tylko poprzez długie wietrzenie auta.

⚠ Jak wyczyścić tapicerkę welurową w samochodzie?

Tak jak w przypadku reszty materiałów tapicerskich, również tapicerkę welurową należy najpierw porządnie odkurzyć. Do jej prania dobrze sprawdzi się ściereczka z mikrofibry w połączeniu z rozcieńczonym środkiem czyszczącym przeznaczonym specjalnie do weluru. Pamiętaj o tym, aby tego typu tapicerkę czyścić w słoneczną pogodę, ponieważ ten materiał długo schnie.

⚠ Jak wyczyścić trudno dostępne miejsca w samochodzie?

Trudno dostępne miejsca w aucie można łatwo wyczyścić za pomocą końcówek szczelinowych od zwykłego odkurzacza. Pędzelki do czyszczenia kokpitu z miękkim włosiem lub patyczki kosmetyczne świetnie sprawdzą się do czyszczenia kratek nawiewów. Można w tym celu użyć również szczoteczki do zębów, której włosie jest bardzo delikatne i nie zarysuje plastikowych powierzchni. Do szczelin, które są za wąskie dla końcówek odkurzacza można dostać się za pomocą śrubokrętu lub nożyka owiniętego w miękką ściereczkę. Zachowaj ostrożność podczas czyszczenia trudno dostępnego miejsca za pomocą tej metody. Sprytnym rozwiązaniem jest również użycie sprężonego powietrza do miejsc, do których nie da dotrzeć się za pomocą innych narzędzi.

⚠ Jak wyczyścić tłuste szyby w samochodzie?

Do usuwania tłustych plam z szyb w aucie używaj specjalnych preparatów, które nie pozostawiają smug i zapobiegają parowaniu szyb. Do polerowania szyby najlepiej użyć ściereczki z mikrofibry. Zwróć uwagę na to, że produkty, które zawierają polimery chronią szybę przed ponownym szybkiem zabrudzeniem. Preparaty z amoniakiem w składzie dobrze odtłuszczają szkło, nie należy ich jednak stosować na przyciemnianych szybach i lusterkach. Domowym sposobem na pozbycie się tłustym plam z szyb samochodowych jest nałożenie octu spirytusowego (ok. 10%) na powierzchnie szklane za pomocą bawełnianej ściereczki. Ta naturalna substancja rozpuszcza tłuszcz i nie szkodzi środowisku naturalnemu. Aby problem nie pojawiał się w przyszłości, warto regularnie czyścić i wymieniać pióra wycieraczek. W ten sposób zapobiega się również powstawaniu rys na szybie.

Utrzymywanie samochodu w czystości nie tylko wpływa na jego estetykę, ale również działa korzystnie na zdrowie podróżujących w nim pasażerów, szczególnie alergików. Każdy entuzjasta motoryzacji pragnie, aby jego „cztery kółka” prezentowały się jak najlepiej. Na AUTODOC znajdziesz wiele skutecznych produktów do czyszczenia i pielęgnacji auta, wszelkiego rodzaju chemię oraz kosmetyki samochodowe w korzystnych cenach.
    Twój profil jest Twoim osobistym asystentem

    Śledzi wydatki na auto, prowadzi książkę serwisową, harmonogram wymiany i zapisuje ulubione materiały, notatki i dokumenty