Naprawa tapicerki samochodowej: jak naprawić dziurę

Naprawa tapicerki samochodowej: jak naprawić dziurę

Tapicerka samochodowa, niezależnie z jakiego materiału jest wykonana, może z czasem ulec wytarciu lub uszkodzeniu. W takim przypadku wielu kierowców zadaje sobie pytanie, czy dziurę w tapicerce można naprawić samodzielnie. To zależy od paru czynników, o których powiemy w naszym artykule. Ponadto dowiesz się, w jaki sposób samemu dokonać naprawy, gdy jest ona rzeczywiście możliwa.

Czynnikami decydującymi o możliwości renowacji foteli samochodowych na własną rękę jest rodzaj uszkodzenia oraz materiał tapicerki. W zależności od tego, czy jest to mała dziura po papierosie, niewielkie rozdarcie, czy też przetarcie boków siedzeń, samodzielna naprawa może być mniej lub bardziej wykonalna i skomplikowana. Ponadto dużo łatwiej jest naprawić poszycie materiałowe lub welurowe niż skórzane. Jednakże z odpowiednimi narzędziami i wiarą w siebie jesteśmy w stanie zatuszować uszkodzenie w zadowalający sposób.

Czego potrzeba do naprawy tapicerki samochodowej?

Narzędzia niezbędne do usunięcia uszkodzeń materiału na fotelach zależą od jego rodzaju oraz wzoru. Najłatwiejszą do renowacji jest jednolita tapicerka w czarnym kolorze. Jeżeli rozdarła się ona nieznacznie w którymś miejscu, można spróbować zacerować ją za pomocą igły i nitki. Jeśli rozdarcie jest jednak duże, np. na boku fotela, wtedy dla dobrego efektu wizualnego trzeba wymienić większy kawałek materiału, najlepiej między fabrycznymi szwami. Sprawa komplikuje się, gdy z biegiem lat poszycie wyblakło, wtedy nowy skrawek będzie odznaczał się kolorem. W takim wypadku pozostaje wymiana tapicerki samochodowej, do której niezbędne będą specjalne ściągacze lub szczypce do spinek. Są to łatwe w użyciu i tanie narzędzia.

Jeżeli w tekstylnym materiale powstała dziura z nieuwagi kierowcy czy pasażera, np. po papierosie, wtedy całkowita wymiana materiału jest nieopłacalna. Można sobie poradzić z tym zadaniem samemu, wykorzystując skrawek poszycia i metodę na klej.

Otwór się na tapicerce skórzanej

Dlatego też będą nam tutaj potrzebne: specjalny klej do tapicerki samochodowej, który jest bardzo mocny i wytrzymały na zużycie oraz wysokie temperatury, pianka poliuretanowa (w razie gdy dziura jest głęboko wypalona), nożyczki do przycięcia brzegów oraz pęsęta. Dzięki temu można uzyskać zadowalający efekt wizualny we własnym garażu. Jeżeli jednak uważamy, że nie poradzimy sobie z tym zadaniem lub dziura jest bardzo duża, lub też jest ich wiele, to można skorzystać z profesjonalnej usługi tzw. Smart Repair w specjalistycznym warsztacie. Przy tekstylnych poszyciach specjaliści czyszczą i odtłuszczają uszkodzone miejsce, a następnie nakładają na nie włókna materiału i zakańczają proces, utrwalając zregenerowane poszycie. Polecamy rozważyć renowację skóry samochodowej przez profesjonalistów, którzy za pomocą wypełniacza usuną dziurę, pomalują skórzaną tapicerkę specjalnym pigmentem i zabezpieczą ją bezbarwną powłoką ochronną, aby uzyskać naturalny efekt.

Jak załatać dziurę w fotelu samochodowym?

Mając trochę wiary w siebie, ambicji i zdolności manualnych, można spróbować usunąć niewielkie uszkodzenia tapicerki we własnym garażu, symulując metodę Smart Repair.

 W tym celu: 
 • i Wyczyść dziurę i wypełnij ją pianką poliuretanową, jeśli uszkodzenie jest głębokie. To wytrzymały materiał, który działa jako izolacja. Aby odpowiednio rozłożyć piankę w otworze, można użyć do tego pęsety. Usunięciu brudu z miejsca uszkodzenia jest istotne, aby klej odpowiednio przyległ do poszycia i aby stary materiał nie odróżniał się kolorem od nowego. Do wyczyszczenia materiału w samochodzie można użyć roztworu wody z mydłem albo spirytusu w zależności od stopnia zabrudzenia.
  Jak załatać dziurę w fotelu samochodowym
 • i Po żarze z papierosa brzegi uszkodzenia są przypalone, dlatego za pomocą nożyczek lub ostrych cążek do paznokci przytnij jak najmniejszy fragment materiału, tak aby pozbyć się brzydkich przebarwień.
 • i Na dziurę wypełnioną pianką nałóż klej tapicerski. Uważaj, aby nie była to zbyt gruba warstwa, która sprawi, że naprawa będzie miała mało estetyczny wynik. Poza tym staraj się nie zachlapać foteli. W tym celu można użyć drewnianej szpatułki lub wykałaczki, aby nałożona warstwa była cienka i precyzyjna.
 • i Następnie wykorzystując zakupiony materiał lub też skrawek wycięty z niewidocznego miejsca, np. spod fotela, podziel go na pojedyncze włókna. Użyj fragmentu nieco większego od dziury w siedzeniu. Za pomocą pęsety bardzo ostrożnie i precyzyjnie nakładaj po wcześniej rozdzielonych nitkach poszycia na warstwę kleju. Nitki powinny być rozmieszczone jedna przy drugiej, aby uzyskać jak najładniejszy efekt. Rozkładaj je pojedynczo.
 • i Po zakończonej pracy wystarczy poczekać aż klej wyschnie i można znowu użytkować auto. Upewnij się jednak, że klej dobrze zastygł, aby Twoja praca nie poszła na marne.

Kiedy warto rozważyć profesjonalną renowację tapicerki samochodowej?

W przypadku, gdy dziura po papierosie powstała w miejscu, gdzie poszycie ma wzór, wspomniana metoda nie będzie idealnym rozwiązaniem, ponieważ „łata” będzie się wyraźnie odznaczać od reszty tapicerki. Wtedy najlepiej udać się do specjalistycznego warsztatu. W celu usunięcia uszkodzenia zostanie przeprowadzone cerowanie artystyczne. Profesjonaliści zszyją dziurę, odwzorowując jednocześnie fabrycznie obity materiał. Tak samo jest w przypadku, gdy zależy nam na idealnym efekcie końcowym. Samodzielne odnowienie lub naprawa foteli nigdy nie da takiego efektu, aby wyglądały one jak zupełnie nowe. Zawsze miejsce, w którym znajdowało się uszkodzenie, będzie nieco rzucało się w spostrzegawcze oczy, nieważne jak manualnie jest się uzdolnionym.

renowacja foteli samochodowych

Jeśli rozdarcie lub otwór pojawiły się na tapicerce skórzanej, również zalecamy zwrócenie się o pomoc do specjalistów. Na rynku są wszakże dostępne zestawy do naprawy tego typu materiału, ale ponieważ renowacja skóry obejmuje jej malowanie, a właściciel samochodu z takim wnętrzem na pewno liczy na perfekcyjne wykończenie, zalecamy udanie się do specjalistycznego zakładu, szczególnie gdy uszkodzenia są duże i głębokie. To samo tyczy się tapicerki tekstylnej, gdy nie bierzemy pod uwagę całkowitej wymiany, a dziura lub rozdarcie jest bardzo rozległe. Dla dysponujących odpowiednim budżetem profesjonalna renowacja może również objąć kierownicę i deskę rozdzielczą. Ostatnią sytuacją, w której warto zrezygnować z samodzielnej naprawy jest uszkodzenie układów bezpieczeństwa. Jeżeli np. pas bezpieczeństwa jest zniszczony, udaj się koniecznie do warsztatu.

Pokrowce samochodowe jako sposób na „łatanie” dziur

Jeśli nie ufamy sobie na tyle, aby spróbować samodzielnie naprawić poszycie i nie dysponujemy wystarczającym budżetem na profesjonalną renowację, rozwiązaniem mogą być pokrowce na fotele. Nie jest to z pewnością perfekcyjne wyjście z sytuacji, ale można dzięki nim uzyskać zadowalający efekt wizualny, szczególnie gdy na siedzeniach jest wiele uszkodzeń lub gdy znajdują się w miejscach widocznych gołym okiem. Na rynku istnieje wiele różnych wzorów pokrowców, dzięki czemu łatwo dopasujemy je do wnętrza swojego auta. Dodatkowo można pomyśleć o swoim zdrowiu i zakupić osłony na siedzenia z wkładką ortopedyczną, które sprawią, że jazda nabierze dużo większego komfortu i pozbędziemy się bólu pleców po długich podróżach.

Podsumowanie

Ciągłe użytkowanie samochodu ma spory wpływ na jakość i stan materiału tapicerskiego, szczególnie poszycia foteli. Osoby, które mają do dyspozycji od 2 do 4 tysięcy złotych mogą pokusić się o jego całkowitą wymianę w specjalistycznym zakładzie. Jednak Ci, którzy szukają tańszych rozwiązań mogą zasugerować się wskazówkami zamieszczonymi w naszym artykule i w formule DIY spróbować własnych sił w naprawie tapicerki samochodowej.

  Twój profil jest Twoim osobistym asystentem

  Śledzi wydatki na auto, prowadzi książkę serwisową, harmonogram wymiany i zapisuje ulubione materiały, notatki i dokumenty