Dodatki do paliwa: co to jest i na co wpływa

Dodatki do paliwa: co to jest i na co wpływa

Czy paliwo może zaszkodzić silnikowi? Odpowiedź brzmi tak. Największe szkody wyrządza źle dobrane paliwo. Jeśli przez przypadek do baku wlaliśmy złe paliwo, to konieczne będzie wypompowanie substancji z samochodu, płukanie silnika i wymiana filtra paliwa. Paliwo słabej jakości jest równie szkodliwe. Może spowodować mało wydajną pracę jednostki napędowej, większe spalanie, zanieczyszczenie silnika nagarem (nagar to twardy osad, który powstaje w wyniku nierównomiernego spalania mieszanki powietrznej), korozję i spalanie stukowe (wybuch mieszanki paliwowo-powietrznej), które jest bardzo niebezpieczne.

Zaskoczeniem dla niektórych kierowców może być fakt, że stosowanie nawet najlepszego paliwa może spowodować zanieczyszczenia. Z czasem w komorze spalania silnika czy też na elementach układu zasilania mogą pojawić się nagary i inne zanieczyszczenia pojawiające się naturalnie jako produkty uboczne spalania oleju bądź paliwa. Na szczęście na ratunek przychodzą dodatki do paliwa.

Zadanie dodatków do paliwa

Zadaniem dodatków do paliwa jest usprawnienie działania wszystkich podzespołów w samochodzie, a zwłaszcza układu paliwowego. Dodatki do paliwa użyte przy każdym tankowaniu mogą poprawić jakość paliwa i jego właściwości smarne. Mogą także pomóc zniwelować destrukcyjne działanie paliwa na układ zasilania. Dzięki oczyszczeniu z węgla, gumy i osadów lakieru układ paliwowy Twojego pojazdu będzie lepiej funkcjonował. Oczywiście stosowanie dodatków nie oznacza, że możesz kupować paliwo taniej jakości. Dodatki są środkami wzbogacającym, uzupełniają paliwo, więc najlepsze rezultaty zapewnią wraz z paliwem wysokiej jakości.

Na rynku dostępne jest wiele różnorodnych dodatków do paliwa. Mamy do wyboru środki zapobiegawcze i konserwujące, a także specjalne dodatki do paliwa diesel i benzyny.

Zmora kierowców — woda w baku

Dużo kierowców jeździ z niemal pustym bakiem paliwa. To powoduje, że na ścianach zbiornika zbiera się wilgoć. Ten problem występuje głównie w okresie zimowym, kiedy ściany rozgrzewają się i schładzają, co skutkuje w skraplaniu wody. Kierowcy, którzy często jeżdżą z niemal pustym bakiem, także przyczyniają się do powstawania wody. Woda zanieczyszcza paliwo i szkodzi całemu układu paliwowemu.

Kierowca może zrobić 3 czynności. Może wymienić blaszany zbiornik na zbiornik z tworzywa sztucznego, ale nie jest to skuteczne rozwiązanie, ponieważ jest kosztowne i nie zniweluje problemu, jeśli kierowca nadal jeździ z pustym bakiem. Najlepiej, jeśli kierowca będzie tankować przynajmniej do pół zbiornika. Ponadto, może zacząć stosować specjalne preparaty do paliwa benzyny, które usuwają wodę.

Problem z wodą mają również kierowcy samochodów diesla. W okresie zimowym w silniku diesla może pojawić się woda kondensacyjna. Woda w oleju silnikowym powoduje korozję i negatywnie wpływa na jego właściwości smarne. Specjalne dodatki do paliwa diesla zimowe pomogą zniwelować ten problem.

Pozostałe rodzaje dodatków do paliwa

 • Depresatory
  W okresie zimowym z oleju napędowego może wytrącać się parafina, tzw. żelowanie. Ten problem głównie dotyczy właścicieli pojazdów z dieslem. Wytrącanie parafiny może skutkować blokadą filtra paliwa i unieruchomieniem silnika. Depresatory mogą zapobiec temu zjawisku, nie pomogą, jednak jeśli już mamy ten problem. Należy je zastosować przed wytrąceniem parafiny z oleju.
 • Dodatki do diesla
  Zbyt mała zawartość siarki w oleju napędowym to częsta dolegliwość pojazdów z silnikami Diesla. Jest to problem współczesny; powstał w wyniku wprowadzania norm emisji spalin, które mają zmniejszyć używanie siarki. Dodatki do diesla mają za zadanie zwiększyć właściwości smarne paliwa.
 • Dodatki do wtrysków
  Niektóre substancje z paliwa, nawet tego spełniającego obowiązujące normy, mogą odkładać się na wtryskiwaczach. Na wtryskiwacze negatywnie działa również woda, która może występować w paliwie. Dodatek do paliwa czyszczący wtryski może zniwelować szkodliwywpływ tych czynników na układ wtryskowy. Tej substancji nie należy stosować podczas każdego tankowania zbiornika, ale tylko profilaktycznie.
 • Środki do czyszczenia EGR
  Zawór EGR pomaga zmniejszyć produkcję szkodliwych tlenków azotu, które powstają podczas spalania paliwa. Dzięki niemu do silnika trafia tylko czysta mieszanka paliwowo-powietrzna, bez spalin. W wyniku codziennego użytkowania na jego powierzchni gromadzi się nagar. EGR można z łatwością wyczyścić za pomocą dodatków do paliwa czyszczących egr.
 • Środki do czyszczenia turbiny
  Dodatki do paliwa czyszczące turbinę umożliwiają czyszczenie turbosprężarki bez jej wyciągania. Pełnią 2 funkcje: zapobiegawczą i naprawczą. Pomaga oczyścić turbiny z tłustych osadów, nagaru i innych zanieczyszczeń. Jeśli jednak zanieczyszczenia są poważne, konieczne będzie zdemontowanie turbo sprężyny i indywidualne czyszczenie poszczególnych części.
 • Dodatek do paliwa czyszczący gaźnik
  Gaźnik odpowiada za dostarczanie mieszanki paliwowo-powietrznej do cylindrów silnika. Nie jest już montowany w silnikach samochodów osobowych, można go jedynie spotkać motocyklach i skuterach. Gaźnik może zostać zanieczyszczony z powodu zabrudzeń, które trafiają do elementów gaźnika wraz z paliwem albo z powodu nagarów, które powstają bezpośrednio w wyniku pracy gaźnika lub pracy tłoka w cylindrze.
 • Uszlachetniacze olejów
  Uszlachetniacze olejów zapewniają optymalną ochronę przed zużyciem silnika, uszczelniają go i zapobiegają przed wyciekami i korozją, a także zwiększają grubość filtra olejowego pomiędzy ruchomymi częściami silnika, co ułatwia smarowanie. Ponadto poprawiają zdolność paliwa do samozapłonu. Przed użyciem jakichkolwiek dodatków do oleju warto wykonać płukanie silnika, które gruntownie wyczyści silniki benzynowe i diesla.
 • Środki do czyszczenia filtrów DPF
  Filtr DPF to inaczej filtr cząstek stałych. Odpowiada za zatrzymywanie toksycznych cząstek stałych z silnika ich wypalanie wewnątrz filtra. Jest to zmora wszystkich kierowców, ale prawo wymaga, aby każdy pojazd miał zamontowany filtr DPF. Filtr jest zanieczyszczony w wyniku codziennego użytkowania, zwłaszcza na krótkich odcinkach. Specjalne preparaty pomogą ochronić go przed uszkodzeniem.
  Środki do czyszczenia filtrów DPF
 • Środki do czyszczenia silników z Common Rail
  Zanieczyszczenie końcówek i korpusów negatywnie wpływa na wtryskiwacze Common Rail. Może to spowodować wystąpienie poważniejszej awarii, między innymi jednostki napędowej, turbosprężarki czy też łańcucha rozrządu i innych części. Preparat do czyszczenia CR usprawni i przedłuży funkcjonalność w układzie paliwowym.

Czy na rynku istnieje dodatek do paliwa zwiększający moc silnika?

Opinia mechaników na temat tych środków jest skrajnie podzielona. To samo dotyczy dodatków do paliwa zmniejszających spalanie. Są tacy, którzy zachwalają takie środki oraz tacy, którzy w ogóle nie wierzą w ich działanie. Aktualnie nie ma dostępnych badań, które potwierdzają zalety / wady dodatków służących do zwiększenia mocy bądź zmniejszające spalanie. Trzeba również zaznaczyć, że większość takich preparatów jest przeznaczona dla samochodów z nowoczesnymi silnikami i jest bezużyteczna w starszych samochodach.

Środki czyszczące mogą wyczyścić i zapobiec powstawaniu głębokich zanieczyszczeń. To samo może polepszyć pracę silnika, ale oczywiście nie możemy oczekiwać wspaniałych rezultatów, czyli zwiększonej mocy silnika.

Porady dotyczące użytkowania

Dodatki do paliwa: porady dotyczące użytkowania

Korzyści ze stosowania ulepszaczy do olejów i paliw jest wiele, ale trzeba wiedzieć, jak korzystać z takich preparatów.

Przed zastosowaniem dowolnego dodatku do paliwa należy pamiętać, że jest to produkt o bardzo silnym działaniu. Nie należy stosować go zbyt często (zaleca się profilaktyczne stosowanie) i zawsze należy stosować się do zaleceń producenta. Inaczej produkt przyniesie więcej problemów niż korzyści.

Dodatek do paliwa można dodać przy każdym tankowaniu, a ulepszacze do olejów można dodać podczas wymiany oleju silnikowego. Można je stosować w samochodach osobowych, vanach i małych samochodach ciężarowych.

Najlepiej zainwestować w produkty wysokiej jakości od znanych i zaufanych sprzedawców. Tanie płyny bardzo często są słabej jakości i zawierają substancje, które mogą zaszkodzić silnikowi. Przed zakupem jakiegokolwiek dodatku / ulepszacza sprawdź skład i działanie. Zawsze stosuj się do warunków ich użytkowania.

Pamiętaj

Dodatki będą bezowocne, jeśli samemu / samej nie zadbasz o prawidłowe funkcjonowanie silnika i zmniejszone zużycie paliwa. Hamuj silnikiem, kontroluj ciśnienie w oponach, stosuj odpowiedni bieg do prędkości. Unikaj tankowania na nieautoryzowanych stacjach paliw.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *