Jak dobrać filtr oleju: TOP 6 najlepszych marek

Jak dobrać filtr oleju: TOP 6 najlepszych marek

Filtr oleju jest znaczącym elementem układu smarowania, bez którego mogłoby dojść do zatarcia silnika. Z tego względu, że jest to materiał eksploatacyjny wymienia się go regularnie razem z olejem silnikowym. Jego zadaniem jest wyłapywanie zanieczyszczeń z środka smarnego i nie dopuszczenie do zbierania się osadów w silniku. W naszym artykule stworzyliśmy zestawienie 6 najlepszych naszych zdaniem marek filtrów, dzięki którym silnik w Twoim samochodzie pozostanie w nienagannym stanie.

Jak działa filtr oleju?

Jak działa filtr oleju

W układzie smarowania krąży olej silnikowy, którego zadaniem jest smarowanie ruchomych elementów silnika. W oleju znajdują się jednak niepożądane substancje, jak np. cząsteczki sadzy i wody, resztki niespalonego paliwa, opiłki metalu, które dostają się do niego wskutek tarcia elementów silnika, jak również wszelkie zanieczyszczenia, których nie zatrzymał filtr powietrza. Aby nie dopuścić do przedostania się nieprzefiltrowanego smarowidła do silnika, instaluje się filtr, który w mechaniczny sposób odseparowuje wspomniane substancje. Dzięki temu silnik jest chroniony przed korozją i ryzykiem poważnej awarii.

Projekt filtra oleju

Projekt filtra oleju

Część posiada metalową obudowę, która mieści dwa zaworu i element filtrujący. Zawór przeciwodpływowy zapobiega cofaniu się oleju, kiedy silnik nie jest w ruchu. Zawór objazdowy dostarcza pozwala na przepływ oleju do silnika, kiedy pełen przepływowy filter zawodzi i w przypadkach, kiedy filter jest zablokowany, kleistość oleju wzrośnie, a antyprzepływowy zawór jest zaklinowany. Element filtrujący jest wykonany ze specjalnego papieru.

Jak często trzeba wymieniać filtr oleju?

Jak często trzeba wymieniać filtr oleju

Filtry olejowe ulegają z czasem zużyciu, dlatego należy regularnie je wymieniać. W przeciwnym razie dojdzie do całkowitego zapchania medium filtracyjnego, a sam filtr nie będzie więcej w stanie wyłapywać zanieczyszczeń. Brudny olej silnikowy będzie krążył w jednostce napędowej, co w najgorszym wypadku może skończyć się jej kapitalnym remontem. Wymianę należy przeprowadzać najlepiej wedle zaleceń producentów. Z reguły jest to ten sam moment, w którym wymienia się olej, czyli mniej więcej co 5-20 tys. kilometrów przebiegu. Należy jednak pamiętać, że im większa moc jednostki napędowej, tym częściej trzeba wymieniać smarowidło oraz filtr. Spuszczając olej przez korek spustowy, nie wolno również zapomnieć o założeniu na niego nowej uszczelki.

Jak dobrać filtr oleju?

Najważniejszą kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę w wyborze tej części jest jej dopasowanie do konkretnego modelu samochodu. Można zasugerować się zaleceniami producenta pojazdu, ale nie każdego będzie stać na oryginalną część. Rynek wtórny pełen jest wysokiej jakości zamienników, które zapewniają niezawodność w przystępnej cenie. Z tego względu, że filtry olejowe nie należą do najdroższych elementów eksploatacyjnych i kosztują zazwyczaj kilkanaście do kilkudziesięciu złotych na sztukę warto wybierać te pochodzące od znanych i renomowanych producentów. Na naszej liście znajdziesz cenione marki, które w produkcji części zamiennych stosują najnowocześniejsze technologie i trwałe materiały.

Zastanawiając się jaki filtr oleju wybrać do swojego samochodu, dobrze jest także przeanalizować następujące kwestie: jak dokładny jest proces filtracji, jakiego rodzaju oleju silnikowego używamy, trwałość obudowy części oraz jak duża jest powierzchnia medium filtracyjnego. Za dokładnością filtracji kryją się rodzaje medium, które może być standardowe (z celulozy lub wzmocnionego papieru), kompozytowe (z kilku warstw celulozy lub włókniny) lub syntetyczne (materiałem, z którego są wykonane jest włóknina lub fizelina). Pierwsze z nich filtrują olej najsłabiej, natomiast ostatnie są najbardziej dokładne w procesie filtracji. Bardzo istotne jest to, aby zastosowany element filtrujący był odporny na wysokie temperatury, aby opory przepływu środka smarnego wzrastały powoli (tu nie bez znaczenia jest porowata struktura medium) oraz by zawarte w oleju agresywne dodatki nie zniszczyły jego struktury. Dlatego też stosując smarowidła w pełni syntetyczne, trzeba zwrócić uwagę na to, aby filtr był dopasowany do ekstremalnych warunków roboczych. Jeżeli chodzi o obudowę, to ważne jest, aby była ona wytrzymała na wysokie temperatury, obciążenia i korozję. Filtracja jest najbardziej wydajna, gdy powierzchnia medium jest jak największa. Nie wpływa to na wielkość części, ponieważ producenci składają plisy w ten sposób, aby jak najbardziej zwiększyć powierzchnię filtracyjną, zachowując jednocześnie małe rozmiary filtra.

Reasumując, najlepiej stawiać na sprawdzone produkty znanych marek. Poniżej znajdziesz parę inspiracji. Pamiętaj tylko, aby przed planowanym zakupem koniecznie sprawdzić dopasowanie produktu do typu i modelu swojego auta.

NAJLEPSZE FILTRY OLEJU – NASZE ZESTAWIENIE

BOSCH

BOSCH - najlepsze filtry oleju

Filtry Bosch to jedne z najbardziej znanych produktów na rynku. Niemiecka marka ma bardzo dobrą renomę, a jej produkty są wysokiej jakości. Ceny filtrów oleju są przystępne, więc stosunek jakości do ceny jest jak najbardziej optymalny. Produkty tej marki wykonane są z trwałych, odpornych materiałów, wytrzymują wysokie temperatury, świetnie absorbują zanieczyszczenia z oleju silnikowego, wyłapując nawet do 99% cząsteczek, a przy tym są wysokoprzepustowe. Filtr jest pewnie zamocowany w swoje obudowie. Dzięki zaimpregnowaniu medium filtracyjnego, wzmocnieniach na zagięciach oraz równym odstępom między plisami powstaje trwały i wydajny produkt, który służy przez długi czas. Firma Bosch dba o to, aby jej części spełniały wszystkie rygorystyczne wymagania producentów samochodów.

MANN-FILTER

Mann Filter - jaki filtr oleju

To kolejna marka oferująca wysokiej jakości filtry w podobnej cenie, co Bosch. Są one chętnie wybierane przez właścicieli niemieckich samochodów oraz ciężarówek. Firma Mann Filter dysponuje szczególnie rozwiniętą technologią filtracji, a dzięki controllingowi produktów przez zewnętrzne instytucje i certyfikacji jest w stanie zapewnić niezawodność produktów na wysokim poziomie. Elementy filtrujące tej marki są odporne na działanie wysokich temperatur i agresywnych olejów silnikowych. Ich obudowa jest szczególnie trwała, a samo medium filtracyjne bez problemu wyłapuje zanieczyszczenia.

FILTRON

Filtron: jakiej firmy filtr oleju

Filtry marki Filtron są świetnym niskobudżetowym wyborem, ponieważ wykazują dobry stosunek ceny do jakości. Bez problemu wyłapują cząsteczki zanieczyszczeń z oleju i wykonane są z trwałych, odpornych na korozję materiałów. Na rynku wtórnym można znaleźć dwa rodzaje produktów tej marki: filtry puszkowe i wkłady. Pierwsze z nich wyposażone są w zawór przeciwzwrotny, przelewowy i zawór ECO. Dzięki nim olej jest przetrzymywany w filtrze również po wyłączeniu silnika, a przepływ oleju w silniku nie jest zaburzony. Wkłady są natomiast rozwiązaniem bardziej ekologicznym, dzięki którym wymienia się jedynie element filtrujący, a obudowa pozostaje na swoim miejscu.

JAPANPARTS

Japanparts: filtry olejowe

To lider na samochodowym rynku wtórnym importujący i oferujący części do aut koreańskich i japońskich, ale również do niektórych amerykańskich modeli. Filtry oleju tej marki przechodzą specjalne testy, dzięki którym spełniają wszelkie standardy pod względem jakości i trwałości. Podczas ich produkcji stawia się na precyzję wykonania, trwałość wykorzystanych materiałów i innowacyjność.

FEBI BILSTEIN

Febi Bilstein - najlepsze filtry oleju

Firma Febi Bilstein stawia na wysoką jakość swoich produktów. Wszystkie jej wyroby posiadają certyfikat według normy ISO 9002. Filtry oleju produkowane przez wspomniane przedsiębiorstwo są w 100% zgodne z surowymi wymogami producentów samochodów. Firma posiada własne fabryki, w których używa wyłącznie wysokiej jakości materiałów i skupia się na nowoczesnej technologii filtracyjnej. Otrzymane produkty cechują się odpowiednim dopasowaniem i wydajnością. Wykazują wysoką zdolność separacji zanieczyszczeń, dzięki czemu olej silnikowy pozostaje w idealnym stanie przez długi czas.

MAHLE ORIGINAL

Mahle Original: jak dobrać filtr oleju

Kolejny na liście niemiecki producent m.in. wysokiej jakości filtrów samochodowych. Marka ta cieszy się w Polsce dużą popularnością. Mahle stawia ostatnimi czasy na rozwiązania bardziej przyjazne dla środowiska, dlatego w ofercie filtrów oleju można również znaleźć wymienne wkłady. W gamie produktów znajdują się oprócz tego opcje w pełni syntetyczne, które cechują się szczególną odpornością na agresywne oleje. Najwyższa jakość produktów tej marki wiąże się z tym, iż wykonywane są one na wzór części oryginalnych do np. samochodów marek Audi, Mercedes czy Skoda.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *