TSP: definicja, funkcja, zasada działania i przyczyny awarii

TSP: definicja, funkcja, zasada działania i przyczyny awarii

TSP (z ang. Trailer Stability Program) to system kontroli stabilności przyczepki instalowany w samochodach marki Opel i Vauxhall. Eliminuje on kołysanie przyczepki, zapobiega przed jej dachowaniem oraz pomaga w zachowaniu jej kierunku jazdy. Jest on częścią elektronicznego systemu kontroli stabilność ESP.

Zasada działania systemu TSP

System automatycznie wykrywa obecność przyczepki. Jest on aktywowany przy prędkości powyżej 60 km/h. system wykorzystuje te same czujniki do układ ESP. Dane czujniki analizują dane o prędkości kół samochodu, jego odchylenia, przyspieszenie boczne, kąt skręty kierownicy oraz inne parametry w celu określenia, kiedy przyczepka zacznie się kołysać. Uzyskane informacje są porównywane z parametrami domyślnymi, które podane są w ustawieniach systemu TSP.

Poszczególne koła są przyhamowywane, gdy wykryte zostaną odchylenia od parametrów domyślnych. W tym celu wykorzystywana jest pompa i zawory elektromagnetyczne ABS. Regulowana jest także pozycja przepustnicy, która pomaga w ograniczeniu momentu obrotowego silnika.

Popularne modele samochodów Opel/Vauxhall wyposażone w system TSP

Przyczyny awarii

  • Awaria czujnika ABS
  • Niski poziom płynu hamulcowego
  • Awaria czujnika odchylenia i czujnika przyspieszenia bocznego
  • Awaria cewki i świecy zapłonowej
  • Montaż opon o nieodpowiednim rozmiarze.

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *