Aby pobrać aplikację:
Śledzi wydatki na auto, prowadzi książkę serwisową, harmonogram wymiany i zapisuje ulubione materiały, notatki i dokumenty
W jaki sposób mogę stwierdzić, czy amortyzatory są uszkodzone?
Na awarię amortyzatorów wskazuje zmiana zachowania samochodu podczas jazdy. Będą słyszalne stuki i charakterystyczne zgrzyty dobiegające z zawieszenia, a nadwozie samochodu może kołysać się z boku na bok, co jest szczególnie zauważalne podczas jazdy po kiepskich nawierzchniach drogowych. Prowadzenie samochodu jest gorsze, droga hamowania wydłuża się, a pojazd wpada w poślizg na zakrętach. Przy podejrzeniu awarii należy dokonać przeglądu amortyzatorów. Często ulegają one usterkom wskutek utraty szczelności, czemu towarzyszą widoczne na ich powierzchni wycieki oleju. Jeśli nie widać żadnych wycieków, zaprowadź swoje auto do warsztatu samochodowego, ponieważ szczegółowa diagnostyka jest możliwa wyłącznie przy użyciu specjalistycznego sprzętu.
Czy mogę jeździć samochodem z uszkodzonymi amortyzatorami?
Jazda samochodem w takim przypadku jest bardzo niewskazana, gdyż wpływa to bezpośrednio na bezpieczeństwo na drodze. Na przykład podczas jazdy po wybojach koło z uszkodzonym amortyzatorem stale traci kontakt z nawierzchnią drogi. Wskutek przesunięcia środka ciężkości samochód traci stabilność podczas pokonywania zakrętów. Zmniejsza się także komfort jazdy. Obciążenie elementów układu zawieszenia zwiększa się kilkakrotnie, co prowadzi do ich przedwczesnego zużycia.
Czy mogę samodzielnie wymienić amortyzator?
Korzystając z filmików instruktażowych od AUTODOC CLUB, możesz samodzielnie wymienić amortyzator. W tym celu będziesz potrzebować: podnośnika samochodowego lub klinów pod koła, lewarka, podpór samochodowych, jak i również zestawu kluczy, szczotki drucianej do wyczyszczenia podzespołów z brudu, a także oleju penetrującego, który pomoże poluzować zablokowane elementy złączne. W naszych filmikach instruktażowych znajdziesz szczegółową instrukcję dokładnie dla Twojego modelu samochodu.